20 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu TOP 5 najlepszych budynków w Europie

TOP 5 najlepszych budynków w Europie 2019

Architektoniczna Nagroda Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie architektury. W tym roku nominowano aż 18 projektów z Polski. Jak wygląda finałowa piątka?

PC CARITAS, Melle, Belgia

Przebudowa budynku dawnego szpitala psychiatrycznego na obiekt usługowy. Architekci zachowali wiele oryginalnych materiałów, a ingerencję ograniczyli do detali. Budynek po przebudowie nie zmienił swojego kształtu, ale zyskał między innymi dodatkowe przeszklenia w suficie.

Czym jest crowdfunding nieruchomości?

Plasencia Auditorium and Congress Centre, Plasenica, Hiszpania

Centrum kongresowo-kongresowe w mieście Plasenica. Architekci chcieli, by swym kształtem przypominał biały kamień. Budynek zyskał półprzezroczystą elewację, która sprawia, że ten zdaje się świecić niczym lampion.

Skanderbeg Square, Tirana, Albania

Przebudowa miejskiego placu w Tiranie trwała od 2008 r. Wtedy to zorganizowano konkurs na projekt inwestycji. Prace budowlane trwały blisko 10 lat i efekty możemy zobaczyć teraz. Architekci chcieli, aby przebudowany plac stał się miejscem, z którego korzystać będą głównie mieszkańcy. Udało się! Nowe meble miejskie skutecznie zachęcają mieszkańców by właśnie na tym placu spędzali swój wolny czas.

Terrassenhaus Berlin / Lobe Block, Berlin, Niemcy

To jeden z ciekawszych budynków w zestawieniu. Dom tarasowy znajduje się w Belinie. Powstał jako miejsce, w którym można organizować nietypowe akcje. Architekci nadali mu kształt, który przypomina audytorium w nieistniejącym teatrze. Kaskadowe założenie było celowym zabiegiem.

Cena ofertowa a transakcyjna – czym się różnią?

Grand Parc Bordeaux, Bordeaux, Francja

Projekt polega na przebudowie trzech bloków mieszkalnych w taki sposób, aby nie tylko odmienić je wizualnie, ale też nadać nowe funkcje, z których korzystać będą ich mieszkańcy. W efekcie każde z mieszkań zyskało dodatkową przestrzeń – tarasy, które stały się integralną częścią mieszkań uwalniając ogromny potencjał budynku.

Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Mies van der Rohego została zainicjowana w 1987 r. w wyniku porozumienia pomiędzy Parlamentem Europejskim a radą miasta Barcelona, a od 2001 r. jest współorganizowana przez Fundació Mies van der Rohe i Komisję Europejską. Nagroda przyznawana jest co dwa lata pracom ukończonym w ciągu poprzednich dwóch lat. Głównymi celami są: osiągnięcie dogłębnego zrozumienia zmian zachodzących w środowisku budowlanym Europy; wyróżnienie i pochwalenie doskonałości oraz innowacji w dziedzinie architektury; a także zwrócenie uwagi na ważny wkład europejskich profesjonalistów w rozwijanie nowych pomysłów przy niezaprzeczalnemu wsparciu ze strony klientów i zaangażowaniu osób, które będą końcowymi użytkownikami tych obiektów.

Najczęstsze błędy popełniane przy zakupie mieszkania

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz