6 maja 2021
zdjęcie do artykułu TOP 5 najlepszych budynków w Europie

TOP 5 najlepszych budynków w Europie 2019

Architektoniczna Nagroda Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie architektury. W tym roku nominowano aż 18 projektów z Polski. Jak wygląda finałowa piątka?

PC CARITAS, Melle, Belgia

Przebudowa budynku dawnego szpitala psychiatrycznego na obiekt usługowy. Architekci zachowali wiele oryginalnych materiałów, a ingerencję ograniczyli do detali. Budynek po przebudowie nie zmienił swojego kształtu, ale zyskał między innymi dodatkowe przeszklenia w suficie.

Czym jest crowdfunding nieruchomości?

Plasencia Auditorium and Congress Centre, Plasenica, Hiszpania

Centrum kongresowo-kongresowe w mieście Plasenica. Architekci chcieli, by swym kształtem przypominał biały kamień. Budynek zyskał półprzezroczystą elewację, która sprawia, że ten zdaje się świecić niczym lampion.

Skanderbeg Square, Tirana, Albania

Przebudowa miejskiego placu w Tiranie trwała od 2008 r. Wtedy to zorganizowano konkurs na projekt inwestycji. Prace budowlane trwały blisko 10 lat i efekty możemy zobaczyć teraz. Architekci chcieli, aby przebudowany plac stał się miejscem, z którego korzystać będą głównie mieszkańcy. Udało się! Nowe meble miejskie skutecznie zachęcają mieszkańców by właśnie na tym placu spędzali swój wolny czas.

Terrassenhaus Berlin / Lobe Block, Berlin, Niemcy

To jeden z ciekawszych budynków w zestawieniu. Dom tarasowy znajduje się w Belinie. Powstał jako miejsce, w którym można organizować nietypowe akcje. Architekci nadali mu kształt, który przypomina audytorium w nieistniejącym teatrze. Kaskadowe założenie było celowym zabiegiem.

Cena ofertowa a transakcyjna – czym się różnią?

Grand Parc Bordeaux, Bordeaux, Francja

Projekt polega na przebudowie trzech bloków mieszkalnych w taki sposób, aby nie tylko odmienić je wizualnie, ale też nadać nowe funkcje, z których korzystać będą ich mieszkańcy. W efekcie każde z mieszkań zyskało dodatkową przestrzeń – tarasy, które stały się integralną częścią mieszkań uwalniając ogromny potencjał budynku.

Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Mies van der Rohego została zainicjowana w 1987 r. w wyniku porozumienia pomiędzy Parlamentem Europejskim a radą miasta Barcelona, a od 2001 r. jest współorganizowana przez Fundació Mies van der Rohe i Komisję Europejską. Nagroda przyznawana jest co dwa lata pracom ukończonym w ciągu poprzednich dwóch lat. Głównymi celami są: osiągnięcie dogłębnego zrozumienia zmian zachodzących w środowisku budowlanym Europy; wyróżnienie i pochwalenie doskonałości oraz innowacji w dziedzinie architektury; a także zwrócenie uwagi na ważny wkład europejskich profesjonalistów w rozwijanie nowych pomysłów przy niezaprzeczalnemu wsparciu ze strony klientów i zaangażowaniu osób, które będą końcowymi użytkownikami tych obiektów.

Najczęstsze błędy popełniane przy zakupie mieszkania

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


CAPTCHA Image
Reload Image