Złoto od tysiącleci ma bardzo wielką wartości: cenili je Egipcjanie, cenili Inkowie oraz cenią wszyscy współcześni ludzie. Obecnie złoto stanowi zabezpieczenie wartości papierowego pieniądza, który z racji wykonania sam w sobie nie ma większej wartości. Szacuje się, że na świecie wydobyto już około 165 000 ton tego cennego metalu. Przy czym około połowa została wykorzystana do produkcji biżuterii i akcesoriów, część dla inwestycji oraz około 10% przez przemysł. Złoto możemy znaleźć w różnych częściach świata, od Afryki Południowej i Australii, po Rosję i Peru.
1. Chiny: 355 ton złota rocznie.
Największy na świecie konsument złota jest również jego największym producentem. Tytuł ten należy się Chinom od 2007 roku. Większość produkcji złota w tym państwie pochodzi z prowincji Shandong. Kraj może się pochwalić również bardzo dużymi zasobami złota, które wynoszą około 1900 ton. Co ciekawe, w ostatnich latach w Chinach co roku notowano około 10% wzrost wydobycia złota. Część wydobywanego złota jest wykorzystywana przez tutejszy rozwijający się przemysł.
5 największych centrów finansowych świata
2. Australia: 270 ton złota rocznie.
Więcej niż 66% złota wykopywanego w tym kraju pochodzi z kopalni działających w Australii Zachodniej, gdzie znajduje się Golden Mile. Jest to największa kopalnia odkrywkowa w kraju. Złoto jest jednym z głównych towarów eksportowych Australii, dzięki niemu do budżetu państwa wpływa rocznie około 14 miliardów dolarów. Zasoby złota Australii szacowane są na około 7400 ton.
3. Stany Zjednoczone: 237 ton złota rocznie.
W Stanach Zjednoczonych wydobywa się około 237 ton złota rocznie. Dzięki temu kraj jest jednym z największych producentów i konsumentów złota jednocześnie. Większość złota w USA wydobywa się w Nevadzie, chociaż ponowne otworzenie kopalni w Montanie pozwoliły w ostatnich latach zwiększyć produkcję. Według szacunków ekspertów zasoby złota w Stanach Zjednoczonych wynoszą około 3000 ton.
TOP 5 najbogatszych krajów Afryki
4. Rosja: 200 ton złota rocznie.
Mimo, że Rosja jest jednym z największych producentów złota na świecie, nie powstrzymuje to tego państwa od zakupu złota od innych narodów. W samym 2012 roku kraj kupił ponad 57 ton złota by powiększyć swoje rezerwy do wartości 937 ton. Eksperci szacują, że zasoby złota Rosji wynoszą około 5000 ton. Przy obecnym wydobyciu skończą się za około 25 lat. Należy jednak mieć na uwadze, że wciąż odkrywane są nowe zasoby: podobnie jak w przypadku światowych zasobów ropy naftowej.
5. Republika Południowej Afryki: 190 ton złota rocznie.
W RPA znajdują się jedne z największych światowych zasobów złota. Eksperci szacują, że obecne zasoby kraju wynoszą około 6000 ton złota. Republika południowej Afryki została w 2006 roku uznana największym producentem złota. Niestety w roku kalendarzowym 2012 kraj wydobył „tylko” 190 ton tego cennego metalu. Kraj posiada rezerwy złota szacowane na 125 ton złota, co stanowi ponad 13% rezerw walutowych.