17 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu najmniej przyjazne miasta do życia

TOP 5 miast najmniej przyjaznych do życia

Które miasta świata są najmniej przyjazne dla mieszkańców i dlaczego? W zestawieniu znalazły się miasta z całego globu, które nie zaskarbiły sobie sympatii podróżników, a życie w nich może się okazać naprawdę ciężkie.

Norylsk, Rosja

Odcięte od świata rosyjskie miasto Norylsk, w którym panują siarczyste mrozy, przez znaczną część roku pogrążone jest w ciemnościach. Położone jest 300 km na północ od koła polarnego. Ludzie tutaj nie cierpią z powodu głodu, nie są też napiętnowani. Jednak miasto jest ponure i przygnębiające. Zimą panuje tu 50-stopniowy mróz (w trakcie wichur i zamieci temperatura spada poniżej 60. stopni poniżej zera). Ujemne wartości na termometrze notowane są średnio przez 280 dni w ciągu roku.

Norylsk jest największym miastem z najdalej wysuniętych na naszej półkuli i ostatnim, jaki spotkamy w drodze do Arktyki. Śnieg bardzo często zmienia barwę z białego na czarny, co jest efektem silnego zanieczyszczenia powietrza. Przemysł doprowadził do tego, że jest to jedno z najbardziej skażonych miejsc na ziemi. W Norylsku wydobywa się ogromne ilości metali – ok. pół miliona ton miedzi, niklu i 2 mln ton dwutlenku siarki. Wydobywa się i wytapia również kobalt, platynę i pallad. Poza brudnym śniegiem, w powietrzu unosi się cały czas zapach siarki. Średnia długość życia tutejszych pracowników jest o 10 lat krótsza niż wynosi średnia w Rosji.

5 najbrzydszych miast świata

Teheran, Iran

Teheran to stolica i największe miasto Iranu, które zamieszkuje ok. 15 mln osób. W kraju panuje reżim ajatollahów i pomimo że jest to najbardziej liberalne miasto w kraju, nikt nie uniknie tutaj sprawiedliwości. Często zdarzają się publiczne egzekucje, które mają uzmysławiać, jaką karę ponosi się za nieprzestrzeganie prawa i utwierdzić w przekonaniu, jaką siłę ma władza. Kolejne kwestie, które sprawiają, że nie można w pełni cieszyć się życiem, to zakaz publicznego śpiewania, tańczenia. Nie można kupić alkoholu, a dostępy do wielu zagranicznych stron i portali, w tym Facebook’a i Gmaila, są zablokowane w ramach rządowego filtrowania internetu. Teheran pozostaje jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na Ziemi. Według źródeł rządowych przez ponad 200 dni w roku nad miastem utrzymuje się smog. W ogromnej metropolii wyjeżdża na ulicę ok. 4 mln samochodów i są główną jego przyczyną. Problemem jednak nie jest ich ilość, ale jakość. Większość z nich jest mocno wyeksploatowana i produkują nawet kilkanaście razy więcej zanieczyszczeń, niż współcześnie tworzone pojazdy.

Gaza, Palestyna

Miasto Gaza jest położone na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego, w północnej części Strefy Gazy. Teren ten Palestyńczycy zamieszkują od co najmniej 7 tys. lat. Ze względów bezpieczeństwa i nałożonej na tej rejon blokady, naloty ze strony Izraelczyków, przeszukiwania domów i strach przed utratą dachu nad głową lub życia, sprawiają, że funkcjonowanie w tym mieście jest niezwykle trudne. Gazą co kilka lat wstrząsają wybuchy. Izraelskie lotnictwo bombarduje cele związane z Hamasem, a ten odpowiada rakietami wystrzeliwanymi w kierunku Izraela. Przez to ulice miasta często są puste, ponieważ mieszkańcy chowają się w swoich domach. Dopiero wieczorem wychodzą do sklepów na pospiesznie robione zakupy. Muszą zdążyć przed zmrokiem, bo Hamas zabronił opuszczania miejsc zamieszkania w godzinach wieczornych. W trakcie trwania nalotów niewielu ludzi chodzi do pracy. Większość siedzi w domach i śledzi informacje w telewizji i internecie. W wielu miejscach nie ma też prądu i bieżącej wody. Szpitale często zmagają się z brakiem leków.

TOP 5 najwyższych budynków w Warszawie

Kosowska Mitrowica, Kosowo

Kosowska Mitrowica, 100-tysięczne miasto w północnym Kosowie, podzielone jest między Albańczyków (w większości wyznawców islamu) a Serbów (wyznawców prawosławia). Granicę pomiędzy nimi stanowi rzeka Ibar. Ostatnie 10 lat, które były bardzo burzliwe dla tego miejsca, sprawiają, że życie tutaj wiąże się z ciągłą niepewnością i strachem o swoje bezpieczeństwo. W 2004 r. na skutek plotek o utopieniu dwóch albańskich chłopców przez Serbów wybuchły ogromne zamieszki. Zginęło 28 osób pochodzenia serbskiego, ponad 2. tys przepędzono z miasta, spalono 35 cerkwi. W 2008 r, po jednostronnym ogłoszeniu przez Kosowo niepodległości, w Mitrovicy doszło ponownie do zamieszek. 14 marca grupa około 300 Serbów zajęła budynek sądu ONZ, wywieszając na nim sztandar Serbii, zamiast flagi Narodów Zjednoczonych. Konflikt między mieszkańcami, wzajemne oskarżenia o to, do kogo należy ziemia i napięta sytuacja wciąż trwa.

Linfen, Chiny

Miasto leży w samym sercu Chin, w prowincji Shanxi. Znajduje się tam wszystko to, co napędza rozwój przemysłu – setki kopalń węgla, koksowni, hut żelaza i stali. W powietrzu unosi się nieprzyjemny zapach i dym, a drzewa wokół fabryk nie mają liści. Miasto spowija gruba, szara warstwa smogu. Jednak dla mieszkańców Linfen stało się to nieodłączną częścią ich życia – konsekwencją zanieczyszczenia jest wzrost zachorowań na raka. Ponury klimat miasta sprawia, że wiele osób cierpli na depresję. W Chinach mówi się, że “jeśli źle komuś życzysz to wyślij go do Linfen.” Problem zanieczyszczenia środowiska w miastach jest poważny w całym kraju. Po przebadaniu jakości powietrza w ok. 522 ośrodkach miejskich, w 40 proc. z nich było ono poważnie zanieczyszczone. Jest to w dużej mierze spowodowane działaniem skorumpowanych urzędników, którzy otrzymują łapówki za ochronę fabryk powodujących zatrucie środowiska.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz