9 maja 2021
zdjęcie do artykułu najmniej przyjazne miasta do życia

TOP 5 miast najmniej przyjaznych do życia

Które miasta świata są najmniej przyjazne dla mieszkańców i dlaczego? W zestawieniu znalazły się miasta z całego globu, które nie zaskarbiły sobie sympatii podróżników, a życie w nich może się okazać naprawdę ciężkie.

Norylsk, Rosja

Odcięte od świata rosyjskie miasto Norylsk, w którym panują siarczyste mrozy, przez znaczną część roku pogrążone jest w ciemnościach. Położone jest 300 km na północ od koła polarnego. Ludzie tutaj nie cierpią z powodu głodu, nie są też napiętnowani. Jednak miasto jest ponure i przygnębiające. Zimą panuje tu 50-stopniowy mróz (w trakcie wichur i zamieci temperatura spada poniżej 60. stopni poniżej zera). Ujemne wartości na termometrze notowane są średnio przez 280 dni w ciągu roku.

Norylsk jest największym miastem z najdalej wysuniętych na naszej półkuli i ostatnim, jaki spotkamy w drodze do Arktyki. Śnieg bardzo często zmienia barwę z białego na czarny, co jest efektem silnego zanieczyszczenia powietrza. Przemysł doprowadził do tego, że jest to jedno z najbardziej skażonych miejsc na ziemi. W Norylsku wydobywa się ogromne ilości metali – ok. pół miliona ton miedzi, niklu i 2 mln ton dwutlenku siarki. Wydobywa się i wytapia również kobalt, platynę i pallad. Poza brudnym śniegiem, w powietrzu unosi się cały czas zapach siarki. Średnia długość życia tutejszych pracowników jest o 10 lat krótsza niż wynosi średnia w Rosji.

5 najbrzydszych miast świata

Teheran, Iran

Teheran to stolica i największe miasto Iranu, które zamieszkuje ok. 15 mln osób. W kraju panuje reżim ajatollahów i pomimo że jest to najbardziej liberalne miasto w kraju, nikt nie uniknie tutaj sprawiedliwości. Często zdarzają się publiczne egzekucje, które mają uzmysławiać, jaką karę ponosi się za nieprzestrzeganie prawa i utwierdzić w przekonaniu, jaką siłę ma władza. Kolejne kwestie, które sprawiają, że nie można w pełni cieszyć się życiem, to zakaz publicznego śpiewania, tańczenia. Nie można kupić alkoholu, a dostępy do wielu zagranicznych stron i portali, w tym Facebook’a i Gmaila, są zablokowane w ramach rządowego filtrowania internetu. Teheran pozostaje jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na Ziemi. Według źródeł rządowych przez ponad 200 dni w roku nad miastem utrzymuje się smog. W ogromnej metropolii wyjeżdża na ulicę ok. 4 mln samochodów i są główną jego przyczyną. Problemem jednak nie jest ich ilość, ale jakość. Większość z nich jest mocno wyeksploatowana i produkują nawet kilkanaście razy więcej zanieczyszczeń, niż współcześnie tworzone pojazdy.

Gaza, Palestyna

Miasto Gaza jest położone na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego, w północnej części Strefy Gazy. Teren ten Palestyńczycy zamieszkują od co najmniej 7 tys. lat. Ze względów bezpieczeństwa i nałożonej na tej rejon blokady, naloty ze strony Izraelczyków, przeszukiwania domów i strach przed utratą dachu nad głową lub życia, sprawiają, że funkcjonowanie w tym mieście jest niezwykle trudne. Gazą co kilka lat wstrząsają wybuchy. Izraelskie lotnictwo bombarduje cele związane z Hamasem, a ten odpowiada rakietami wystrzeliwanymi w kierunku Izraela. Przez to ulice miasta często są puste, ponieważ mieszkańcy chowają się w swoich domach. Dopiero wieczorem wychodzą do sklepów na pospiesznie robione zakupy. Muszą zdążyć przed zmrokiem, bo Hamas zabronił opuszczania miejsc zamieszkania w godzinach wieczornych. W trakcie trwania nalotów niewielu ludzi chodzi do pracy. Większość siedzi w domach i śledzi informacje w telewizji i internecie. W wielu miejscach nie ma też prądu i bieżącej wody. Szpitale często zmagają się z brakiem leków.

TOP 5 najwyższych budynków w Warszawie

Kosowska Mitrowica, Kosowo

Kosowska Mitrowica, 100-tysięczne miasto w północnym Kosowie, podzielone jest między Albańczyków (w większości wyznawców islamu) a Serbów (wyznawców prawosławia). Granicę pomiędzy nimi stanowi rzeka Ibar. Ostatnie 10 lat, które były bardzo burzliwe dla tego miejsca, sprawiają, że życie tutaj wiąże się z ciągłą niepewnością i strachem o swoje bezpieczeństwo. W 2004 r. na skutek plotek o utopieniu dwóch albańskich chłopców przez Serbów wybuchły ogromne zamieszki. Zginęło 28 osób pochodzenia serbskiego, ponad 2. tys przepędzono z miasta, spalono 35 cerkwi. W 2008 r, po jednostronnym ogłoszeniu przez Kosowo niepodległości, w Mitrovicy doszło ponownie do zamieszek. 14 marca grupa około 300 Serbów zajęła budynek sądu ONZ, wywieszając na nim sztandar Serbii, zamiast flagi Narodów Zjednoczonych. Konflikt między mieszkańcami, wzajemne oskarżenia o to, do kogo należy ziemia i napięta sytuacja wciąż trwa.

Linfen, Chiny

Miasto leży w samym sercu Chin, w prowincji Shanxi. Znajduje się tam wszystko to, co napędza rozwój przemysłu – setki kopalń węgla, koksowni, hut żelaza i stali. W powietrzu unosi się nieprzyjemny zapach i dym, a drzewa wokół fabryk nie mają liści. Miasto spowija gruba, szara warstwa smogu. Jednak dla mieszkańców Linfen stało się to nieodłączną częścią ich życia – konsekwencją zanieczyszczenia jest wzrost zachorowań na raka. Ponury klimat miasta sprawia, że wiele osób cierpli na depresję. W Chinach mówi się, że “jeśli źle komuś życzysz to wyślij go do Linfen.” Problem zanieczyszczenia środowiska w miastach jest poważny w całym kraju. Po przebadaniu jakości powietrza w ok. 522 ośrodkach miejskich, w 40 proc. z nich było ono poważnie zanieczyszczone. Jest to w dużej mierze spowodowane działaniem skorumpowanych urzędników, którzy otrzymują łapówki za ochronę fabryk powodujących zatrucie środowiska.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


CAPTCHA Image
Reload Image