5 grudnia 2024
zdjęcie do artykułu TOP 5 najciekawszych ośrodków kultury

TOP 5 najciekawszych ośrodków kulturalnych w Polsce

Zakurzona paprotka na oknie, szare linoleum i znudzona sekretarka pijąca kawę? Polskie centra kulturalne już dawno przestały przypominać swoje stereotypowe PRL-owskie odpowiedniki. Współczesne ośrodki to nowocześnie zarządzane, dynamicznie zmieniające się instytucje z ogromnym potencjałem społecznym, miejsca twórczej energii, spotkań z drugim człowiekiem i projektów zmieniających świat.

Europejskie Centrum Solidarności z siedzibą w Gdańsku

Instytucja powstała na terenie Stoczni Gdańskiej, gdzie przed laty miały miejsce strajki robotników, w wyniku których doszło do podpisania porozumienia między władzą, a Solidarnością. Choć z biegiem lat Europejskie Centrum Solidarności zmieniło się, a historyczna zabudowa zniknęła, to stale gmach nawiązuje do przeszłości. Siedziba centrum ma powierzchnię 25 349,75 metrów kwadratowych, posiada 5 pięter i podziemny parking. Z zewnątrz budynek obłożony jest płytami w kolorze rdzawo-rudym, które przypominają kadłuby statków.

Nowe mieszkania w Gdańsku – znajdź własne z portalem Rynek Pierwotny

Cricoteka w Krakowie

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka działalność swą zapoczątkował w 1980 roku. Budynek, przypominający most rozciągający się nad znacznie mniejszym budyneczkiem XIX-wiecznej elektrowni, jest inspirowany rysunkiem Tadeusza Kantora, który przedstawia człowieka podnoszącego stół na plecach. Miłośnicy sztuki Kantora z niecierpliwością czekali na to muzeum. Budowa obiektu rozpoczęła się w 2006 roku i trwała aż osiem lat. Jednak cierpliwość popłaciła. Nowa placówka stała się miejscem żywym, a prezentowana, zgodnie z głoszonymi przez Tadeusza Kantora ideami, sztuka  obejmuje wiele dziedzin, począwszy od tradycyjnego malarstwa, przez teatr, aż po performance. Ośrodek bardzo szybko zaistniał w artystycznym świecie.

5 pomysłów na minimalistyczne wnętrze

Centrum kongresowo-kulturalne Jordanki w Toruniu

Oficjalne otwarcie obiektu odbyło się w grudniu 2015. Charakterystyczna bryła gmachu zaprasza do wspaniałych przestrzeni, które swoim wystrojem i specyfiką przypominają scenografię ekspresjonistycznych filmów. Niesymetryczne wnętrza wykończone są betonowymi płytami o chropowatej powierzchni, w których zatopione są odłamki cegieł. Modularność i wielofunkcyjność budynku daje możliwość zorganizowania nawet tych najśmielszych wydarzeń kulturalnych, a także targów, dużych konferencji i kongresów. Obiekt mieści dwie sale – Salę koncertową dla 882 widzów oraz salę kameralną dla publiczności liczącej 287 osób. Wnętrza mogą zostać ze sobą połączone.

5 ras psów, które odnajdą się w mieszkaniu w bloku

Służewski Dom Kultury w Warszawie

Nie jest to typowy dom kultury. Cała siedziba stylizowana jest na kompleks wiejskiego zespołu obiektów. Na terenie SDK znajdują się zagrody dla kóz oraz edukacyjny ogródek warzywny, a całość napędzana jest energią wiatrową, wytwarzaną jako alternatywne źródło energii. Projekt opiewa przyjazną i miłą architekturą, w której dominują materiały takie jak:

  • szkło;
  • metal;
  • drewno.

Przeszklone ściany obiektu dają spacerującym możliwość jednoczesnej obserwacji otaczającej służewski park zieleni, jak i prowadzonych wewnątrz budynku zajęć.

Mieszkanie od TBS – warto?

Spodek w Katowicach

Potężna hala widowiskowo-sportowa. Wspaniała niekonwencjonalna architektura zachwyca i zadziwia licznych już od momentu otwarcia obiektu w dniu 9 maja 1971 roku. Jest to jeden z pierwszych światowych budynków posiadający dach w koncepcji tensegrity. Z zewnątrz hala przypomina latający spodek, co jest wynikiem połączenia ze sobą dwóch funkcji dla których stworzono ten obiekt:

  • hali sportowej;
  • hali widowiskowej.
Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz