19 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu minimalizm w domu

5 pomysłów na minimalistyczne wnętrze

Minimalizm wcale nie jest nudny. Oferuje prostotę, elegancję, funkcjonalność i porządek. Jego charakterystyczną cechą jest dekorowanie przestrzeni wokół siebie możliwie najmniejszą liczbą elementów. Sprawia to, że cała dekoracja ma swój cel i tworzy harmonijną, zorganizowaną całość. Koncept ten koncentruje się na podstawach i pozbyciu się zbędnych ozdób i mebli. Dlatego minimalizm w domu przede wszystkim podkreśla przestrzenie i elementy architektoniczne.

Harmonia

Na samym początku warto zastanowić się nad swoją ulubioną kolorystyką. Ważne, żebyśmy w każdym wnętrzu czuli się równie komfortowo. Najlepiej wybrać kolor w miarę neutralny, dzięki czemu meble, sprzęty i dodatki będą mogły z nim współgrać. Do aranżacji najłatwiejsze są kolory ziemi i odcienie szarości. Dla lepszego efektu można je przełamać czernią, brązem lub mocnymi, soczystymi kolorami – dla kontrastu.

5 ras psów, które odnajdą się w mieszkaniu w bloku

Segregacja

Remont to idealna okazja, żeby ograniczyć liczbę otaczających nas rzeczy. Warto z tej okazji zrobić selekcję i pozbyć się niepotrzebnych już przedmiotów. To ważne zwłaszcza w sytuacji, kiedy mamy mało mebli przeznaczonych do przechowywania. W sytuacji, kiedy nie możemy sobie pozwolić na wyznaczenie oddzielnej garderoby, możemy się zdecydować na postawienie dużej, zabudowanej szafy. Taki mebel z pewnością pomieści większość ubrań i drobnych przedmiotów.

Nowe mieszkania w Lublinie – sprawdź oferty na portalu Rynek Pierwotny

Wygoda

Dzięki ograniczeniu mebli zyskamy wolną przestrzeń. Przy planach zagospodarowania jej należy uwzględnić sposób, w jaki najczęściej spędzamy czas. Dobrze mieć miejsce na stół z wygodnymi krzesłami, które spokojnie pomieszczą wszystkich domowników. Zwłaszcza, że wspólne posiłki zacieśniają rodzinne więzi.

Mieszkania w Lublinie drożeją

Porządek

Większość pięknych mebli traci na urodzie przy codziennym użytkowaniu. Zazwyczaj jest to kwestia źle wybranych materiałów wykończeniowych. W kuchni, przedpokoju czy łazience świetnie sprawdzą się płytki z betonu szlachetnego. Są wysoce odporne na ścieranie, uszkodzenia mechanicznie i nie chłoną wilgoci. Dodatkowym ich atutem jest bogata gama kolorystyczna oraz możliwość wyboru struktury powierzchni. W przypadku ścian dobrym wyborem będą farby zmywalne, które pozwolą utrzymać czystość.

Samopoczucie

Dom powinien być dla nas miejscem, gdzie regenerujemy siły, chcemy wracać, czujemy się dobrze, komfortowo… nie zaś przestrzenią, która żyje własnym życiem i wywiera na nas negatywne oddziaływanie, przytłacza. Okazuje się, że bałagan, chaos – jeśli nas otacza – sprawia, że nasze samopoczucie ulega pogorszeniu. Urządzenie mieszkania w duchu minimalizmu pozwoli nam pozbyć się tego problemu.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz