21 lipca 2024
zdjęcie do artykułu najdziwniejsze budynki świata

TOP 5 najdziwniejszych budynków świata

Na całym świecie istnieje mnóstwo nieszablonowych domów, wieżowców i innych budowli. Jedne zachwycają lub zadziwiają swoim wyglądem. Szalony sen architekta czy nieograniczony budżet inwestora sprawiają, że powstają budynki nietypowe, dziwne, inne niż wszystkie. Przedstawiamy 5 przykładów niezwykłej inwencji architektonicznej.

Wieże kapsułkowe Nakagin

Wieże kapsułkowe Nakagin (Nakagin Kapuseru Tawa) to japoński wynalazek, znajdujący się w Tokio, który w przyszłym roku będzie świętował swoje 40. urodziny. W tym domu zaprojektowanym przez Kisho Kurokawa znajdowały się zarówno rezydencje jak i biura. Był przykładem Japońskiego Metabolizmu, czyli stylu nawiązującego do powojennego odrodzenia kulturalnego Japonii. Składa się z dwóch połączonych betonowych wież oraz 140 modułów, z których każdy pełni funkcję samodzielnej przestrzeni do zamieszkania. Kapsuły mogą być łączone w większe przestrzenie. Niestety budynek w ostatnich latach zaczął popadać w ruinę.

5 krajów, w których warto inwestować w nieruchomości

House Attack

Ten projekt powstał w Wiedniu z inicjatywy artysty i architekta Erwina Wurma. Okazał się bardziej formą artystycznej instalacji, która 5 lat temu odbyła się w stolicy Austrii. Wurm jednorodzinny domek wpisał w fasadę muzeum MUMOK (Museum Moderner Kunst). Artysta twierdzi, że współcześnie wszystko może stać się rzeźbą, nawet ludzkie myśli. W 1980 roku realizował projekty “jednominutowych rzeźb”, a House Attack jest kolejnym przykładem cyklu.

Waldspirale

Leśną spiralę (Waldspirale) w Darmsdtadt zbudowano w latach 1998-2000. Za tym projektem stoi słynny austriacki architekt i malarz Friedensreich Hundertwasser, znany powszechnie ze swoich rewolucyjnych, kolorowych projektów architektonicznych, które zawierają nieregularne, organiczne formy, np. kopuły w kształcie cebuli. Leśna Spirala składa się ze 105 apartamentów.

Wonderworks w Orlando

Wonderworks w Orlando w Stanach Zjednoczonych. To jeden z najważniejszych obiektów na mapie centralnej Florydy, służących relaksowi. Wewnątrz obiektu znajduje się około 100 interaktywnych ekspozycji a także park rozrywki. Jak głosi miejscowa legenda, najwięksi na świecie naukowcy, działający pod kierunkiem prof. Wondera otrzymali zadanie stworzenia człowieka tornado i wykorzystania jego mocy. Podczas tego eksperymentu coś poszło na nie tak i moc tornada rozpętała się poza laboratorium. Dlatego od momentu wejścia do Wonderworks wszystko widzimy do góry nogami.

TOP 5 najlepszych aquaparków w Polsce

Ripley’s Building w Kanadzie

Ripley’s Building w Kanadzie, Niagara Falls w Ontario. To muzeum Ripley’a w kształcie Empire State Building, jednak przewróconego, z pęknięciami, tuż po przejściu King Konga – jego postać zresztą góruje nad całością obiektu. To drugi najstarszy obiekt muzealny Ripley’a. Znajduje się na ulicy rozrywkowej w Niagara Falls, po przeciwnej stronie ulicy znajduje się m.in. muzeum figur woskowych oraz kinoteatr należące do franczyzy Ripleya, który na całym świecie kolekcjonuje dziwne rzeczy.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz