6 maja 2021
zdjęcie do artykułu najdziwniejsze budynki świata

TOP 5 najdziwniejszych budynków świata

Na całym świecie istnieje mnóstwo nieszablonowych domów, wieżowców i innych budowli. Jedne zachwycają lub zadziwiają swoim wyglądem. Szalony sen architekta czy nieograniczony budżet inwestora sprawiają, że powstają budynki nietypowe, dziwne, inne niż wszystkie. Przedstawiamy 5 przykładów niezwykłej inwencji architektonicznej.

Wieże kapsułkowe Nakagin

Wieże kapsułkowe Nakagin (Nakagin Kapuseru Tawa) to japoński wynalazek, znajdujący się w Tokio, który w przyszłym roku będzie świętował swoje 40. urodziny. W tym domu zaprojektowanym przez Kisho Kurokawa znajdowały się zarówno rezydencje jak i biura. Był przykładem Japońskiego Metabolizmu, czyli stylu nawiązującego do powojennego odrodzenia kulturalnego Japonii. Składa się z dwóch połączonych betonowych wież oraz 140 modułów, z których każdy pełni funkcję samodzielnej przestrzeni do zamieszkania. Kapsuły mogą być łączone w większe przestrzenie. Niestety budynek w ostatnich latach zaczął popadać w ruinę.

5 krajów, w których warto inwestować w nieruchomości

House Attack

Ten projekt powstał w Wiedniu z inicjatywy artysty i architekta Erwina Wurma. Okazał się bardziej formą artystycznej instalacji, która 5 lat temu odbyła się w stolicy Austrii. Wurm jednorodzinny domek wpisał w fasadę muzeum MUMOK (Museum Moderner Kunst). Artysta twierdzi, że współcześnie wszystko może stać się rzeźbą, nawet ludzkie myśli. W 1980 roku realizował projekty “jednominutowych rzeźb”, a House Attack jest kolejnym przykładem cyklu.

Waldspirale

Leśną spiralę (Waldspirale) w Darmsdtadt zbudowano w latach 1998-2000. Za tym projektem stoi słynny austriacki architekt i malarz Friedensreich Hundertwasser, znany powszechnie ze swoich rewolucyjnych, kolorowych projektów architektonicznych, które zawierają nieregularne, organiczne formy, np. kopuły w kształcie cebuli. Leśna Spirala składa się ze 105 apartamentów.

Wonderworks w Orlando

Wonderworks w Orlando w Stanach Zjednoczonych. To jeden z najważniejszych obiektów na mapie centralnej Florydy, służących relaksowi. Wewnątrz obiektu znajduje się około 100 interaktywnych ekspozycji a także park rozrywki. Jak głosi miejscowa legenda, najwięksi na świecie naukowcy, działający pod kierunkiem prof. Wondera otrzymali zadanie stworzenia człowieka tornado i wykorzystania jego mocy. Podczas tego eksperymentu coś poszło na nie tak i moc tornada rozpętała się poza laboratorium. Dlatego od momentu wejścia do Wonderworks wszystko widzimy do góry nogami.

TOP 5 najlepszych aquaparków w Polsce

Ripley’s Building w Kanadzie

Ripley’s Building w Kanadzie, Niagara Falls w Ontario. To muzeum Ripley’a w kształcie Empire State Building, jednak przewróconego, z pęknięciami, tuż po przejściu King Konga – jego postać zresztą góruje nad całością obiektu. To drugi najstarszy obiekt muzealny Ripley’a. Znajduje się na ulicy rozrywkowej w Niagara Falls, po przeciwnej stronie ulicy znajduje się m.in. muzeum figur woskowych oraz kinoteatr należące do franczyzy Ripleya, który na całym świecie kolekcjonuje dziwne rzeczy.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


CAPTCHA Image
Reload Image