25 maja 2024
zdjęcie do artykułu najsłynniejsze muzea świata

TOP 5 najsłynniejszych muzeów świata

Celem instytucji muzealnych jest gromadzenie, prezentowanie i interpretowanie sztuki w celu edukowania społeczności. Ostatnio kulturalna oferta uległa poszerzeniu – teraz zwiedzać możemy nie tylko zbiory dzieł renesansowych malarzy czy antycznych rzeźbiarzy, ale także takie obiekty, jak muzeum czekolady, czy lalek, co mocno redefiniuje turystykę XXI wieku. Które muzea są najbardziej warte odwiedzenia? 

1. Luwr, Paryż

To bez wątpienia najsłynniejsze muzeum na świecie. Początkowo pełniło funkcję średniowiecznej fortecy oraz pałacu królów francuskich. Obiekt został przekwalifikowany na muzeum 200 lat temu. Kolekcje muzealne to kompletna paleta epok: od eksponatów pochodzących z czasów antycznych aż po współczesne, XIX-wieczne rekwizyty. Główną atrakcją są: Obraz “Mona Lisa” pędzla Leonarda da Vinci, rzeźba “Wenus z Milo”.

2. Muzea Watykańskie, Watykan

Muzea Watykańskie obejmują 22 kolekcje. W ich skład wchodzi, m.in. Pinakoteka, Muzeum Etruskie oraz Muzeum Misyjno-Etnologiczne. Szczególnie obfita jest kolekcja rzymskiej sztuki klasycznej, urzekająca jest galeria obrazów Pinacoteca, niezwykłe są też komnaty apartamentów papieży Aleksandra VI Borgii i Juliusza II (Sale Rafaela). Do ciągu muzeów zostały włączone Stanze watykańskie (komnaty udekorowane freskami przez Rafaela) oraz Kaplica Sykstyńska.

3. Muzeum Brytyjskie, Londyn

Powstałe w 1753 roku Muzeum Brytyjskie jest teraz jednym z najsłynniejszych muzeów na świecie. Obiekt w swoich bogatych zbiorach gromadzi antyczne eksponaty z całego świata (7 milionów artefaktów, z czego 4 miliony wystawionych). Poza Muzeum Kairskim jest to największa i najbardziej wszechstronna wystawa starożytnych Egipcjan na świecie. Muzeum przyciąga ponad 6 milionów turystów rocznie.

Najsłynniejsi architekci świata – TOP 5

4. Miejskie Muzeum Sztuki, Nowy Jork

W muzeum zebrano ponad 2 miliony dzieł z 5 tysięcy lat ludzkiej historii. Szczególnie warto odwiedzić galerię malarstwa europejskiego, w tym dział malarstwa holenderskiego, z obrazami Rembrandta, Vermeera i Halsa. Można tu podziwiać ogromne kolekcje sztuki amerykańskiej, od wspaniale wyposażonych wnętrz z okresu wczesnokolonialnego aż do pokoju z Little House w Minneapolis Franka Lloyda Wrighta. Imponujący jest również zbiór eksponatów zebranych na wystawie Starożytnego Egiptu a jej najwspanialszą częścią jest sala, w której umieszczono Temple of Dendur – świątynię wzniesioną w 15 r p.n.e. To w tym miejscu często odbywają się luksusowe przyjęcia, również dla głów państw.

5. Galeria Uffizi, Florencja

W pobliżu florenckiego Piazza della Signora znajduje się jedno z najbardziej znanych muzeów na świecie – Galleria degli Uffizi. Wśród dzieł udostępnionych do zwiedzania w galerii przeważają prace artystów włoskich i flamandzkich. Do najbardziej znanych obrazów znajdujących się w Galerii Uffizi zaliczają się „Narodziny Wenus” Sandro Botticellego, „Wenus z Urbino” Tycjana czy „Bachus” Carravaggia. Oprócz nich można też podziwiać dzieła takich artystów jak m.in. Leonardo da Vinci, Rembrandt, Rubens, Rafael, Albrecht Durer, czy Antoon van Dyck. Uwagę polskich turystów z pewnością zwrócą portrety królów Polski: Zygmunta Starego, spokrewnionego z rodem Medyceuszy Henryka Walezego, Stefana Batorego, Zygmunta III Wazy, Władysława IV, Jana Sobieskiego, Augusta II Mocnego i Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz