27 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu oświetlenie indukcyjne

TOP 5 zalet oświetlenia indukcyjnego

Oświetlenie indukcyjne jest bardzo odporne na ilość cykli włącz/wyłącz, zapala się natychmiast, a przed ponownym zapaleniem nie wymaga stygnięcia, co jest wadą lamp sodowych czy metalohalogenowych. Jego żywotność sięga ponad 80 tysięcy godzin. Duże oszczędności powodują, że wymiana dotychczas stosowanych lamp sodowych, rtęciowych lub metalohalogenowych na lampy indukcyjne, zwraca się w ciągu 1-2 lat.

1. Brak elektrod.

Lampy indukcyjne są nazywane lampami bezelektrodowymi z jednej prostej przyczyny: w bańce brakuje elektrod, które w przypadku tradycyjnych świetlówek pobudzają środowisko wyładowcze do emitowania promieniowania. Zamiast tego lampa indukcyjne używa cewki indukcyjnej umieszczonej na zewnątrz bańki. Brak elektrod sprawia, że na jaw wychodzi wiele innych zalet lamp indukcyjnych, na czele z dużą wytrzymałością.

2. Długa żywotność.

Brak elektrod znacząco wydłużył żywotność lamp indukcyjnych. Żywotność zwykłej żarówki to zaledwie 1 000 godzin, świetlówka kompaktowa może świecić przez około 6 000 godzin, lampa LED będzie świeciła około 50 000 godzin, zaś lampa indukcyjna osiąga żywotność 100 000 godzin. Oznacza to, że raz zapalona lampa indukcyjna może świecić przez 11 lat bez przerwy, lub 22 lata gdy zapalana jest tylko na połowę dnia.

3. Duża wytrzymałość.

Elektrody znajdujące się w żarówkach oraz świetlówkach kompaktowych sprawiają, że te są podatne na wstrząsy i drgania skracające żywotność obu źródeł światła. W lampach indukcyjnych brakuje elektrod, przez co te mogą być stosowane w miejscach występowania częstych wstrząsów i drgań. Do takich miejsc możemy zaliczyć ulice, mosty, tunele, stacje paliw i wiele więcej. We wszystkich tych miejscach zastosowanie lampy indukcyjnej będzie zbawienne w skutkach.

4. Wysoka skuteczność świetlna.

Czy wiedziałeś, że tradycyjna żarówka dostarcza około 10 lumenów na każdy wat? Świetlówka kompaktowa może dostarczyć już 40 lumenów na każdy wat. Skuteczność świetlna lamp indukcyjnych jest o wiele większa, dochodzi do 90 lumenów na każdy wat. Dzięki temu lampy indukcyjne są bardzo energooszczędne i coraz częściej stosowane w ramach zamienników dla tradycyjnych źródeł światła.

5. Energooszczędność.

Wysoka skuteczność świetlna cechująca oświetlenie indukcyjne wpływa na energooszczędność tej technologii. Chociaż lampy indukcyjne nie należą do najtańszych, to z uwagi na energooszczędność są coraz częściej wykorzystywane przez samorządy, firmy, przedsiębiorców i gospodarzy. Dalszy rozwój technologii może kiedyś doprowadzić do spadku cen i sprawi, że indukcja trafi również do domowych odbiorców.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz