14 listopada 2024
zdjęcie do artykułu najmniej zbadane miejsca na ziemi

5 najmniej zbadanych miejsc na Ziemi

Chociaż ludzie wiele już zrobili w celu odkrycia tajemnic Ziemi, to na naszej planecie wciąż pozostaje wiele nieodkrytych i mało zbadanych obszarów. Oto kilka miejsc na świecie, które nadal owiane są tajemnicą.

1. Rów Mariański.
Rów Mariański to najgłębszy znany rów oceaniczny na Ziemi, położony w zachodniej części Oceanu Spokojnego. Jego najgłębsze miejsce (Głębia Challengera) położone jest około 10 994 metrów pod poziomem morza. Jak dotychczas tylko 4 jednostki dotarły w to tajemnicze miejsce. Ostatnią był batyskaf Deepsea Challenger z reżyserem Jamesem Cameronem na pokładzie w 2012 roku.

2. Antarktyda.
Antarktyda, kontynent niemal dwukrotnie większy od Australii, pozostaje jedną z największych zagadek dzisiejszych czasów. Mimo XXI wieku Antarktyda jest w większości niezbadana, zaś jej jedynymi mieszkańcami jest personel 37 stacji badawczych. Większość ziemi pokrywa tu lód skupiający około 70% wody słodkiej na Ziemi. Średnia grubość lodu przykrywającego ląd szacowana jest na 2 700 metrów.

3. Las deszczowy w niecce Konga.
Chociaż Amazoński las deszczowy jest największy na świecie, to ten położony w niecce Konga jest najmniej zbadanym. Dorzecze Konga, obejmujące około 15% całej Afryki, od dawna fascynowało nie tylko mieszkańców, ale i podróżników. Wśród tutejszych plemion karłowatych krążą nawet historie o stworzeniach przypominających dinozaury wciąż żyjących w kongijskim lesie deszczowym.

Poznaj TOP5 pierwotnych lasów świata

4. Amazonia.
Amazonia zajmuje obszar 7 mln km², z czego około 5,5 mln km² zajmuje amazoński las deszczowy, leżący głównie na terenie Brazylii i Peru. W wielu miejscach las deszczowy jest niemożliwy do przebycia, tak gęsty, że do jego poszycia dociera zaledwie 1% światła słonecznego. Wciąż znajduje się tu wiele nieodkrytych gatunków roślin i zwierząt. Roślinność mogła również przykryć miasta starożytnych cywilizacji.

5. Grenlandia.
Grenlandia to autonomiczne terytorium zależne Danii położone na wyspie o tej samej nazwie, o obszarze 2 166 086 km², w 81% pokrytej przez lądolód. Gęstość zaludnienia wynosi tu zaledwie 0,026 osób/km², więc naturalne, że jest tu sporo nieodkrytych miejsc. W 2013 roku odkryto, że pod równym lodem Grenlandii kryje się kanion porównywalny z fragmentami Wielkiego Kanionu Kolorado w USA.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz