20 czerwca 2024
zdjęcie do artykułu kurorty zimowe Austria

TOP 5 zimowych kurortów Austrii

Austria od wielu lat pozostaje najpopularniejszym kierunkiem narciarskich wyjazdów Polaków. Nie ma się co dziwić – oferta tutejszych kurortów zimowych jest wprost oszałamiająca, poziom usług kształtuje światowe trendy, a góry – po prostu wspaniałe. Wybór dobrego miejsca może więc przysporzyć zawrotów głowy komuś, kto stanie przed odpowiedzią na pytanie „gdzie na narty?”. Warto więc zastanowić się, gdzie pojechać, by poczuć klimat alpejskiej zimy.

Zillertal

Zillertal słynie z doskonałych warunków do uprawiania sportów zimowych. Jest idealnym miejscem zarówno dla rodzin z dziećmi jak i dla miłośników białego szaleństwa szukających większych wrażeń. Karnet narciarski Zillertaler Superskipass umożliwia korzystanie ze stoków w dolinach Ziller, Gerlos i Tux, miedzy którymi kursuje darmowy autobus dla narciarzy. Szczególną atrakcją doliny jest lodowiec Hintertuxer Gletscher. Dzięki swojej wysokości i wymagającym stokom zaliczany jest do najlepszych lodowców Alp. Na wysokości 3250 m n.p.m. rozpościera się zapierający dech w piersiach widok, a ze szczytu prowadzi do doliny trasa o długości 12 km.

5 najciekawszych parków narodowych świata

Gastein

Dolina Gastein leży na Ziemi Salzburskiej w Austrii i obejmuje regiony Schlossalm-Angertal-Stubnerkogel, Sportgastein, Graukogel i Dorfgastein-Großarltal. Cały teren narciarski składa się z ponad 186 km tras narciarskich oraz 47 wyciągów. Położenie na wysokości od 850 m do 2686 m n.p.m. gwarantuje znakomite warunki narciarskie i niepowtarzalne wrażenia. Dolina uchodzi za jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych wśród rodzin z dziećmi z uwagi na dużą ilość szkół narciarskich oraz ponad 60 km łatwych tras zjazdowych. Dla zaawansowanych dolina oferuje 115 km czerwonych tras, natomiast dla profesjonalnych narciarzy 10 km czarnych tras. Uzupełnieniem bogatej oferty są również specjalne atrakcje, takie jak „Snowpark Gastein”, most wiszący „Hängebrücke“ na terenie narciarskim Schlossalm-Angertal-Stubnerkogel oraz „Schlossalm Freeride”. Teren narciarski Gastein posiada także bogatą ofertą do uprawiania narciarstwa biegowego, która obejmuje dostęp do 45 km tras.

SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental

Ośrodek leży na zboczach Hohe Salve i Hartkaiser w obszarze chronionym Wilder Kaiser. Teren narciarski oferuje ponad 280 km tras oraz 90 wyciągów, na pięknych i zróżnicowanych pod względem trudności nartostradach. 10-kilometrowa trasa prowadząca ze szczytu Hohe Salve aż do doliny na wysokości 620 m jest jedną z największych atrakcji na terenie Brixental. Natomiast czarna nartostrada prowadząca z Choralpe do Westendorf o nachyleniu sięgającym 80% zachwyci doświadczonych narciarzy. Rodziny z dziećmi zadowolą natomiast szerokie i łagodne trasy oraz wyciągi przystosowane specjalnie dla najmłodszych. Na terenie doliny znajdują się łącznie 22 szkółki narciarskie z terenem oferującym specjalne kursy. Miłośnicy freestyle mają do wyboru cztery funparki takie jak np. Crazy Kangaroo oferujące liczne atrakcje. Na miłośników narciarstwa biegowego czeka prawie 70 km wyznaczonych tras.

5 najciekawszych parków narodowych świata

Saalbach Hinterglemm

Położony jest pośrodku Doliny Glemmtal, w czarującej Ziemi Salzburskiej. Obszar zaliczany jest do słynnych Alp Kitzbühelskich. Dzięki połączeniu dwóch dolin – Glemm i Pillersee, teren oferuje łącznie około 270 km tras i 70 wyciągów, będąc jednocześnie największym w Ziemi Salzburskiej. Teren narciarski zapewnia zróżnicowane pod względem trudności i przepięknie położone trasy. Miłośników białego szaleństwa przyciągają tu przede wszystkim atrakcyjne karuzele narciarskie, jak np. 40-kilometrowa karuzela Skicircus. Zaawansowani narciarze, znajdą tu sieć ciekawych tras m.in. trasy do jazdy po muldach czy trasy z pomiarem prędkości, a także snowparki. Dla rodzin z dziećmi natomiast region oferuje kilkadziesiąt kilometrów łatwych tras, tereny do nauki i ćwiczeń w bajkowej scenerii.

Zell am See – Kaprun

Położony jest w austriackim kraju związkowym Salzburg, między miastami Zell am See i Kaprun z najwyższym punktem na terenie narciarskim znajdującym się na lodowcu Kitzsteinhorn leżącym na wysokości 3029 m n.p.m. Dookoła jeziora, na trzech wzgórzach znajduje się łącznie 51 wyciągów oraz prawie 140 km zróżnicowanych pod względem trudności tras zjazdowych. Na terenie narciarskim znajduje się także 18 km tras do skialpinizmu. Teren narciarski na lodowcu Kitzsteinhorn dysponuje bogatą ofertą dla młodszych i starszych miłośników narciarstwa. W ofercie znajduje się snowpark, super-halfpipe, tor wyścigowy, funslope „Eagle line” i kilkanaście restauracji górskich. Z dala od wyznaczonych tras, swoje umiejętności mogą sprawdzić także freeriderzy. Dostępne są dla nich regularne informacje o zagrożeniu lawinowym, a także oferta warsztatów i obozów dla freeriderów.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz