17 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu najciekawsze budowle Niemiec

5 najciekawszych budowli w Niemczech

Niemcy mają do zaoferowania wiele fantastycznych atrakcji turystycznych. Turyści z całego świata podróżują do Niemiec, aby zobaczyć perły architektury i niesamowite skarby natury. W czołówce znalazły się zarówno piękne katedry, jak i miejsca bardziej rozrywkowe. Część atrakcji od kilku lat nie wypada poza pierwszą dziesiątkę i oscyluje wokół podium, co świadczy o nie słabnącym zainteresowaniu turystów.

Zamek Neuschwanstein w Schwangau

Romantyczny zamek jak z bajki to zrealizowana życiowa idée fixe bawarskiego króla Ludwika II. Wieżyczki, wykusze i przepysznie dekorowane sale niedługo cieszyły ekscentrycznego władcę, bo nękany problemami psychicznymi król mieszkał tu zaledwie przez 172 dni przed zagadkową śmiercią. Co roku zamek zwiedza ponad 1,5 mln turystów.

TOP 5 zimowych kurortów Austrii

Filharmonia w Hamburgu

Spektakularna sylwetka Elbphilharmonie w dzielnicy portowych spichlerzy w Hamburgu została oddana do użytku na początku 2017 r. – po 10 latach budowy i 11-krotnym przekroczeniu pierwotnego budżetu. Od razu stała się jednak nowym symbolem miasta, zachwycając ludzi nie tylko architekturą, ale także akustyką.

Katedra w Kolonii

Obecnie katedra pod wezwaniem św. Piotra i Panny Marii jest największym kościołem w Niemczech i jedną z najwspanialszych budowli sakralnych w Europie. Została wzniesiona na planie krzyża łacińskiego, z krótkimi ramionami bocznymi. Pod względem architektonicznym jest pięcionawową, kamienną bazyliką z transeptem. Jest wyjątkowa pod każdym względem. Jest największym kościołem w Niemczech, ma najwyższe wieże kościelne na świecie, wreszcie była wznoszona przez ponad 600 lat, co również klasyfikuje ją i w tej kategorii do księgi rekordów Guinessa.

5 najciekawszych parków narodowych świata

Reichstag w Berlinie

Gmach Reichstag to jeden z najważniejszych budynków w Berlinie. Jest to siedziba Bundestagu i jeden z najpiękniejszych budynków w Berlinie. Został wybudowany wieki temu, ale w międzyczasie przeszedł również wiele rekonstrukcji, będąc czasami siedzibą Parlamentu i czasami nie. Poza tym, miał być on kompletnie zburzony na rozkaz cesarza Wilhelma I, ale udało mu się przetrwać ataki. Jednakże, ze względu na pożar oraz bombardowania w czasie II Wojny Światowej, został poważnie uszkodzony, a kopuła została zniszczona. Aż do lat dziewięćdziesiątych nie został on odnowiony, a odpowiedzialnym za projekt był Norman Foster.

Frauenkirche w Dreźnie

To najważniejsza świątynia ewangelicka i jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Drezna. Ze względu na swój kształt świątynia nazywana jest „Kamiennym Dzwonem”. Po nocnych nalotach w lutym 1945 roku wydawało się, że świątynia przetrwa, ale niestety po dwóch dniach runęła. Odbudowę rozpoczęto dopiero w 1994 roku, a ukończono 11 lat później. Oryginalne, nieczyszczone fragmenty wmurowano między nowe kamienie. Masywna kopuła ozdobiona jest barokową latarnią. Ponad kopułą wznosi się galeria z platformą widokową przykryta miedzianym dachem – warto tutaj wejść, aby zobaczyć panoramę Drezna.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz