Parki narodowe tworzy się w celu ochrony ginących gatunków zwierząt, obszarów wyróżniających się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi oraz edukacyjnymi. W związku z rozwojem turystyki, zwiększającym się ruchem turystycznym, co wpływa na odkrywanie dziewiczych terenów, zwiększa się również zapotrzebowanie na tworzenie nowych Parków Narodowych. Według prawa są ona najwyższą formą ochrony przyrody.
Park Narodowy Yellowstone, USA
Naszą dziesiątkę otwiera najstarszy Park Narodowy na świecie. Yellowstone położony jest na terenie trzech stanów – Wyoming, Montana i Idaho, w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Swoją nazwę (żółty kamień), zawdzięcza żółtym skałom, które można podziwiać miedzy innymi w Wielkim Kanionie rzeki Yellowstone. W parku możemy zobaczyć gejzery (największe na świecie), kolorowe gorące źródła, kaniony, wodospady, jeziora, rzeki, dziką roślinność i zwierzęta oraz przepiękne widoki niemalże w każdym miejscu parku.
5 najlepszych roślin na żywopłot
Park Narodowy Iguazu, Brazylia/Argentyna
Park Narodowy Iguazú oraz tereny ościenne stanowią pozostałość wielkiego Lasu Atlantyckiego (Mata Atlântica) i w skali globalnej są obszarami najbardziej zagrożonymi. Z kolei Park Narodowy Iguaçu stanowi jedną z najbardziej znaczących pozostałości tzw. Wewnętrznego Lasu Atlantyckiego. Ten leśny ekosystem pokrywał niegdyś dużą część wybrzeża Brazylii i rozciągał się do Północnej Argentyny i Urugwaju a także do Wschodniego Paragwaju i znany był z ogromnej bioróżnorodności i ilości siedlisk, jak również z bardzo wysokiego stopnia endemizmu. Obecnie na terenie parków szacunkowo występuje ponad 2000 gatunków roślin (w tym 80 gatunków drzew), 400 gatunków ptaków (w tym tukany, papugi i drapieżna Harpia wielka). Tereny te są również domem dla kilku zagrożonych gatunków dzikich kotów (jaguarów, ocelotów i tygrysów) jak również dla rzadkich gatunków gadów (np. kajmana szerokopyskiego).
Park Narodowy Torres del Paine, Chile
Park Narodowy Torres del Paine jest uważany przez wielu turystów za najpiękniejszy park narodowy Ameryki Południowej. Położony jest w południowej części Chile, tuż przy granicy z Argentyną. Nazwa parku pochodzi od nazwy masywu składającego się z trzech skalnych wież, Torres del Paine (Wieże bólu). Dlaczego bólu? Właściwie to nie wiadomo, ale bardzo możliwe, że chodzi o ból mięśni, który towarzyszy przy zdobywaniu tych trudnodostępnych szczytów. Poza urokliwymi szczytami w parku można podziwiać także zachwycające jeziora czy lodowce. To między innymi przez ten zróżnicowany górski krajobraz, Park Narodowy Torres del Paine został wpisany w 1978 roku na listę rezerwatów biosfery UNESCO.
Park Narodowy Fiordland, Nowa Zelandia
Park Narodowy Fiordland jest największym parkiem narodowym w Nowej Zelandii. Jak sama nazwa wskazuje, park ten jest miejscem, gdzie możemy podziwiać (jedyne w Nowej Zelandii) fiordy. Najsłynniejszym fiordem, a zarazem najpiękniejszym miejscem w parku, jest Milford Sound. Obok fiordów największą atrakcją parku jest pieszy szlak Milford (ang. Milford Track). Jest on uważany za najsławniejszy szlak turystyczny w Nowej Zelandii, natomiast sami Nowozelandczycy określają go jako jeden z najlepszych szlaków pieszych na świecie. Co ciekawe, szlak ten w sezonie letnim nie jest łatwo dostępny. Aby móc go przejść (długość wynosi ponad 53 km), należy wcześniej zarezerwować miejsce.
Wielka Rafa Koralowa, Australia
Pierwszym skojarzeniem, jakie ma większość z nas myśląc o parku narodowym, jest dziewiczy las lub trudno dostępne góry. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że parkami narodowymi mogą być również morza i oceany. Jednym z największych (dosłownie) jest Wielka Rafa Koralowa.
Morski Park Narodowy Wielkiej Rafy Koralowej, bo tak poprawnie nazywa się ten park, został utworzony w 1975 roku, a swoim obszarem obejmuje ponad 345 000 km kw. Zadaniem parku jest ochrona największej na świecie rafy koralowej, położonej u wybrzeży Australii, która tworzy największy naturalny ekosystem na naszej planecie. Występują tu liczne gatunki ryb (1500 gatunków), mięczaków (5000 gatunków), koralowców (400 gatunków), wodorostów (500 gatunków), ptaków (200 gatunków) oraz wiele ssaków morskich. Niestety, wiele z nich jest zagrożonych wyginięciem.