20 czerwca 2024
zdjęcie do artykułu salon w stylu loft

Urządzamy salon w stylu loft

Nie macie pomysłu na urządzenie salonu i poszukujecie inspiracji przeglądając kolejne katalogi? W zależności od waszych upodobań, wybór projektów może przyprawić o zawrót głowy. A co w przypadku, gdy jesteście miłośnikami minimalizmu, surowych materiałów i prostych wykończeń, ale marzycie o domowym ognisku i przytulnym wnętrzu? Nawiązujący do poprzemysłowych wnętrz (loftów) styl industrialny może okazać się strzałem w dziesiątkę! Poniżej garść inspiracji dotyczących tego, jak urządzić pokój dzienny w stylu loft.

Nie tylko cegła

Styl nawiązujący do poprzemysłowych wnętrz, wykorzystywanych jako przestrzenie mieszkalne, od dawna cieszy się dużą popularnością. Przywędrował do Polski z Europy Zachodniej i bardzo dobrze sobie radzi na naszym rodzimym rynku. Do niedawna styl ten kojarzył się z wyjątkowo surowymi, przestrzennymi wnętrzami, utrzymanymi w chłodnym klimacie. Czerwona cegła, betonowe podłogi, wysokie okna bez firan, wystające kable i żarówki bez abażurów – to główne atrybuty stylu loft. Ze względu na swoją popularność, zyskał w ostatnich latach nowe oblicze. W takim ujęciu zaczął być wykorzystywany przez tych wielbicieli minimalizmu, którzy cenią ciepło domowego ogniska bardziej niż surowe ściany i podłogi.

Proces dostosowywania inspiracji loft do różnych odbiorców stał się dość oczywisty i potrzebny. Nie każdy chce ulegać sztywnym zasadom danego stylu. Jak pokazuje rynek, wszystkie zasady da się też pogodzić z rzeczywistymi wymaganiami klientów. Te są zaś różne i jest ich coraz więcej. Chcielibyśmy pokazać wam, że połączenie przytulnego wnętrza z industrialnym designem jest nie tylko możliwe, ale też świetnie się sprawdza. Spotkaliśmy się też z określeniem soft loft, które w tym wypadku jest wyjątkowo trafne.

Polecamy: inne propozycje aranżacji salonu w Twoim domu!

Elementy industrialne

Tworząc domową i przytulną przestrzeń w stylu loft, pamiętajcie, aby trzymać się głównych zasad rządzących tym stylem. Rozważając dekoracje ścian, możecie postawić na surową cegłę czy beton, jednak nie powinny one zajmować więcej niż jedna, maksymalnie dwie powierzchnie. Pozostałe ściany, w zależności od upodobań, mogą być utrzymane w szarościach, czerni i bieli. Wykorzystując kolory naturalne, w tym ciepłe odcienie beżu, zdecydowanie przełamiecie surowość industrializmu.

Stawiając na minimalizm, nie musicie decydować się tylko i wyłącznie na betonowe podłogi. O ile dobrze się to sprawdza w pofabrycznych budynkach, przerobionych na duże powierzchnie mieszkalne, o tyle w salonie może być niewygodne i męczące, jeśli nie zostanie odpowiednio zaprojektowane. Decydując się na ten właśnie materiał wykończeniowy, powinniście postawić na beton architektoniczny, który jest dość kosztowny lub jego tańsze odpowiedniki, takie jak masy, farby czy tynki do złudzenia go przypominające.

Bardzo dobrze sprawdzi się też drewno (deski i panele), które utrzymane będzie w odpowiadającej wam kolorystyce (do czerwonej cegły świetnie pasuje ciemna podłoga, ale to już kwestia waszego wyobrażenia o tym, jak chcecie mieszkać). Jeśli ściany są surowe, a chcecie ocieplić klimat, wybierzcie jednolitą wykładzinę w ciepłym odcieniu beżu lub szarości. W małym mieszkaniu świetnie sprawdzi się też podłoga pokryta żywicą. Położona we wszystkich pomieszczeniach sprawi wrażenie jednolitości wnętrza oraz optycznie je powiększy.

Znajdź swoje mieszkanie w Gdyni odwiedź portal Gethome.pl

Dodatki a styl loft

Pamiętajcie, że styl ten bardzo lubi przestrzeń. Im więcej otwartych pomieszczeń, tym lepszy efekt. Dużą rolę będą odgrywały też dodatki, takie jak wspomniane powyżej kable, czy proste, funkcjonalne meble. Idealnie wpasują się one w industrialny wystrój, co nie oznacza, że powinny być niewygodne. Wręcz przeciwnie – miękkie pokrycia foteli czy sofy dodatkowo ocieplą wnętrze. Ogromne znaczenie ma też oświetlenie. Styl loft lubi żarówki bez abażurów, zwłaszcza nawiązujące do tych wynalezionych przez Thomasa Edisona, bardzo modnych w ostatnim czasie. Im lepiej zagracie światłem, tym wnętrze będzie przytulniejsze, a salon spełni funkcje, na których Wam będzie zależało.

Styl loft jednak do Ciebie nie przemawia? Dowiedz się więcej o stylu wabi sabi!

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz