8 października 2024
zdjęcie do artykułu wentylator sufitowy czy warto kupić

Wentylator sufitowy – czy warto zakupić?

W dziedzinie chłodzenia pomieszczeń niepodzielnie panuje klimatyzacja, z kolei trendy w oświetleniu kierują się w stronę skrajnego minimalizmu. Można więc odnieść wrażenie, że wentylatory zostały zepchnięte w niebyt i nie dokonają już wielkiego comebacku. Tymczasem okazuje się, że jest wręcz odwrotnie. Te praktyczne urządzenia wracają do łask i cieszą się coraz większą popularnością.

Wentylator sufitowy działa na zasadzie obracających się szerokich śmigieł, które zapewniają nam świeże powietrze w pomieszczeniu. Poza funkcją chłodzącą, wiatraki sufitowe pełnią funkcję dekoracji – mamy mnóstwo wariantów kolorystycznych do wyboru, dzięki czemu z łatwością dopasujemy wentylator do swojego wnętrza. Poza tradycyjnymi wiatrakami istnieje także opcja 2 w 1, czyli wiatrak z oświetleniem. Takie urządzenie możemy zamontować praktycznie wszędzie. Przy zakupie wentylatora sufitowego należy zwrócić uwagę opcje sterowania. Niektóre mają możliwość zmiany prędkości obrotów lub pracują znacznie ciszej.

Jaki wentylator wybrać?

Wentylator sufitowy przydaje się także w zimie, kiedy to zapobiegając gromadzeniu się ciepłego powietrza pod sufitem, wyrównuje temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Umożliwiający to mechanizm jest bardzo prosty: o ile w lecie wentylator kieruje pęd powietrza w dół, chłodząc tym samym pomieszczenie, o tyle zimą ustawiamy go na tryb zimowy, w którym chłodne powietrze z dołu jest kierowane ku górze, gzie gromadzi się powietrze ciepłe. To ostatnie odbija się od ścian i wraca na dół. Wyposażone w wentylator pomieszczenie łatwiej ogrzać, co znajduje pozytywne odzwierciedlenie w rachunkach. Oczywiście tempo pracy wentylatora podlega precyzyjnej regulacji, więc obawy o nieustającą wichurę w mieszkaniu możemy odłożyć na bok. Właściwie skonfigurowany wentylator pracuje bezszelestnie, a jedynym odczuwalnym efektem jego obecności jest świeżość powietrza.

Dzięki wentylatorom sufitowym można zaoszczędzić. To oznacza, że koszt zakupu zwraca się dość szybko. Taki wentylator chłodzi w warunkach polskiego lata na tyle dobrze, że można mniej korzystać z klimatyzacji albo innych wentylatorów, które pobierają większe ilości prądu. Z kolei zimą mieszanie powietrza pozwala zużywać mniej energii potrzebnej na ogrzewanie pomieszczeń. Przyjmuje się, że jeśli wentylator jest ustawiony w pobliżu klimatyzatora i miesza powietrze chłodne z cieplejszym, na klimatyzacji oszczędza się ok. 40%. Zimą zaś można zaoszczędzić od 10 do nawet 35% na kosztach ogrzewania. A jeśli w salonie jest i kominek, i wentylator, to jeszcze więcej (wentylator rozprowadza ciepło z kominka po całym pokoju, przez co szybciej robi się ciepło i optymalna temperatura dłużej się utrzymuje).

W pomieszczeniach o wysokości do 4 metrów sugeruje się montaż jednej z 3 rozpiętości wentylatora: 76 cm (dla 10 m2 powierzchni), 105 cm (dla 15 m2) i 132 cm (25 m2). W przypadku wysokości poniżej 2,3 metra nie poleca się zakładania wentylatora sufitowego, a zrezygnowanie z niego na rzecz urządzenia ściennego lub stojącego. Warto pamiętać, że w pomieszczeniach o standardowej wysokości latem wentylator powinien obracać się w lewo, a zimą w prawo. Aby zamontować sprzęt na optymalnej dla efektywnej pracy wysokości, koniecznie może okazać się dokupienie przedłużki, które mają w swoim asortymencie wszyscy producenci. Nie ma najmniejszego problemu z zawieszeniem urządzenia na skośnym suficie (np. na poddaszu, gdzie wysoka temperatura potrafi szczególnie dać się we znaki) – element mocujący montowany jest pod kątem, a pozostałe części wiszą w pionie.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz