11 maja 2024
zdjęcie do artykułu inteligentne miasta

5 najbardziej inteligentnych miast świata

Inteligentne miasto to wymarzone miejsce do życia, zarówno dla władz, jak i mieszkańców. Łatwiej się nim zarządza, choćby dzięki udoskonaleniu dostępu do informacji, opracowaniu procedur wspomagających efektywne działanie urzędów i służb, czy – co nie jest bez znaczenia – dzięki zaangażowaniu mieszkańców w działanie i ulepszanie miasta. Mieszkańcom żyje się wygodniej, m.in.dlatego, że mogą szybciej załatwiać sprawy w urzędach i korzystają z lepiej działającej komunikacji zbiorowej.

Londyn

W 2019 roku stolicy Wielkiej Brytanii udało się w końcu wygrać w rankingu, w którym dotychczas najczęściej zajmowali drugie miejsce. Londyn jest świetnym miejscem, co widać po liczbie startupów czy programistów i badaczy, którzy tu przyjeżdżają. Nie bez znaczenia pozostaje otwarta platforma z danymi Londyn Datastore, a do tego dochodzi inwestycja w rozbudowę sieci transportowej.

Nowy Jork

Nowy Jork pozostaje liderem, jeżeli chodzi o PKB i tam znajdziemy obecnie niecałe siedem tysięcy firm z branży nowych technologii. Dodając do tego obecność otwartej sieci WiFi, otrzymujemy obraz miasta stawiającego bardzo na rozwój technologiczny.

TOP 5 miejsc do odwiedzenia w Portugalii

Amsterdam

Wzorowy przykład ekologicznego miasta, w którym 90% gospodarstw domowych korzysta z rowerów. Nie sposób tu też zapomnieć o liczbie nowoczesnych i wiodących firm z segmentu fintech. Obecnie przewiduje się również, że będzie to pierwsza miasto w Europie o zerowej emisji szkodliwych zanieczyszczeń.

Paryż

W stolicy Francji znajduje się siedziba prawie połowy francuskich firm. Lokalne władze zachęcają do korzystania z usług współdzielenia pojazdów, akcentując swoją troskę o środowisko. Do tego warto dodać projekt Grand Paris Express, który zakłada dodanie czterech kolejnych linii metra, 68 nowych stacji kolejowych oraz 200 kilometrów linii kolejowych.

5 najpiękniejszych dworców kolejowych na świecie

Reykjavik

W przypadku Reykjavik kluczowy wpływ na wysoką pozycję ma dbałość o środowisko. Ponad 90% energii elektrycznej jest wytwarzana w elektrowniach wodnych i geotermalnych. Stolica Islandii zobowiązało się również do stania się zupełnie bezemisyjnym do 2040 roku.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz