7 maja 2021
zdjęcie do artykułu inteligentne miasta

5 najbardziej inteligentnych miast świata

Inteligentne miasto to wymarzone miejsce do życia, zarówno dla władz, jak i mieszkańców. Łatwiej się nim zarządza, choćby dzięki udoskonaleniu dostępu do informacji, opracowaniu procedur wspomagających efektywne działanie urzędów i służb, czy – co nie jest bez znaczenia – dzięki zaangażowaniu mieszkańców w działanie i ulepszanie miasta. Mieszkańcom żyje się wygodniej, m.in.dlatego, że mogą szybciej załatwiać sprawy w urzędach i korzystają z lepiej działającej komunikacji zbiorowej.

Londyn

W 2019 roku stolicy Wielkiej Brytanii udało się w końcu wygrać w rankingu, w którym dotychczas najczęściej zajmowali drugie miejsce. Londyn jest świetnym miejscem, co widać po liczbie startupów czy programistów i badaczy, którzy tu przyjeżdżają. Nie bez znaczenia pozostaje otwarta platforma z danymi Londyn Datastore, a do tego dochodzi inwestycja w rozbudowę sieci transportowej.

Nowy Jork

Nowy Jork pozostaje liderem, jeżeli chodzi o PKB i tam znajdziemy obecnie niecałe siedem tysięcy firm z branży nowych technologii. Dodając do tego obecność otwartej sieci WiFi, otrzymujemy obraz miasta stawiającego bardzo na rozwój technologiczny.

TOP 5 miejsc do odwiedzenia w Portugalii

Amsterdam

Wzorowy przykład ekologicznego miasta, w którym 90% gospodarstw domowych korzysta z rowerów. Nie sposób tu też zapomnieć o liczbie nowoczesnych i wiodących firm z segmentu fintech. Obecnie przewiduje się również, że będzie to pierwsza miasto w Europie o zerowej emisji szkodliwych zanieczyszczeń.

Paryż

W stolicy Francji znajduje się siedziba prawie połowy francuskich firm. Lokalne władze zachęcają do korzystania z usług współdzielenia pojazdów, akcentując swoją troskę o środowisko. Do tego warto dodać projekt Grand Paris Express, który zakłada dodanie czterech kolejnych linii metra, 68 nowych stacji kolejowych oraz 200 kilometrów linii kolejowych.

5 najpiękniejszych dworców kolejowych na świecie

Reykjavik

W przypadku Reykjavik kluczowy wpływ na wysoką pozycję ma dbałość o środowisko. Ponad 90% energii elektrycznej jest wytwarzana w elektrowniach wodnych i geotermalnych. Stolica Islandii zobowiązało się również do stania się zupełnie bezemisyjnym do 2040 roku.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


CAPTCHA Image
Reload Image