20 czerwca 2024
zdjęcie do artykułu co zwiedzić w Portugalii

TOP 5 miejsc do odwiedzenia w Portugalii

Portugalia to małe państwo, które jest bardzo atrakcyjne turystycznie. Jest tutaj dużo taniej niż w sąsiedniej Hiszpanii,  a większość ludzi mówi dobrze po angielsku. Pomiędzy Algarve a Lizboną panują idealne warunki do surfowania (Aljezur). Północ kraju to dolina rzeki Douro, gdzie produkuje się słynne wino z brandy (Porto). Choć prawdziwą perłą Portugalii jest zamorska wysepka Madera, bardzo popularna wśród polskich turystów.

Lizbona

Lizbona to niezwykle żywe i różnorodne miasto, myślące przyszłościowo i liberalne, jednak wciąż pamiętające o swoim dziedzictwie i przeszłości. Jest to miasto niezwykle przyjemne do zwiedzania, z ogromnymi placami prowadzącymi do wąskich brukowanych uliczek, poprzecinanych oryginalną siecią tramwajów. Lizbona podzielona jest na wiele różnych, oryginalnych dzielnic, z których każda jest dumna ze swojej niepowtarzalnej historii i stylu architektonicznego.

Liczne wspaniałe plaże są oddalone od Lizbony jedynie o krótką przejażdżkę pociągiem, co oznacza, że wizyta w stolicy może być poświęcona zarówno na odpoczynek nad morzem, jak i zwiedzanie miasta. Jest to miejsce dla każdego rodzaju turysty, od rodzin i młodych par po bardziej dojrzałych podróżników.

5 najpiękniejszych dworców kolejowych na świecie

Porto

Porto to urocza i intrygująca stolica północy, słynąca ze słodkiego napoju alkoholowego o tej samej nazwie. Napój ten łączy się z dorobkiem i historią Porto i wciąż przechowywany jest w przestronnych piwnicach ciągnących się wzdłuż brzegu rzeki Douro. Wycieczki mające na celu degustację porto są bardzo przyjemnym sposobem na zapoznanie się z tym napojem, którym można nacieszyć się także w licznych barach położonych na malowniczym bulwarze.

W Porto zobaczyć można również piękne kościoły i zabytkowe budynki, a także wybrać się na spokojny rejs wycieczkowy po rzece. W przypadku spędzania tam dłuższego czasu można skorzystać z dobrych połączeń pociągowych i wybrać się na wspaniałe plaże oraz interesujące jednodniowe wycieczki. Porto szybko rozwija się w znaną miejscowość turystyczną, a ze względu na coraz większą ilość tanich lotów stanowi także popularny cel krótkich podróży. 

Lagos

Lagos to najlepsza miejscowość wypoczynkowa na wybrzeżu Algarve, łącząca w sobie żywe i towarzyskie miasto oraz zabytkowe śródmieście, które nie poddało się masowemu napływowi turystów. W jej okolicy znajdują się niezwykłe plaże, między innymi Don Anna uważana za najbardziej malowniczą w całej Portugalii. Nieco dalej na wybrzeżu położone są niezwykle wytrzymałe piaskowe klify Ponte Piede, które najlepiej podziwia się z łodzi.

Centrum Lagos odzwierciedla zróżnicowaną historię miasta, z ogromną ilością zabytkowych murów miejskich oraz małym fortem strzeżącym ujścia do portu. Lagos to świetne miejsce, z którego można zwiedzić zachodni kraniec Algavre oraz wybrać się na którąś z jednodniowych wycieczek do Sagres, Portimão lub Silves. Posiada ono bardziej wyrafinowaną i przyjazną rodzinom atmosferę niż jego sąsiedzki kurort Praia de Rocha, gdzie warto udać się z myślą o nocnym życiu i imprezach.

TOP 5 pierwotnych lasów świata

Sintra

Sintra położona jest pośród porośniętych sosnami wzgórz Serra de Sintra, a jej chłodniejszy klimat zachęcał niegdyś portugalską szlachtę do spędzania tu letnich wakacji. Szlachta pozostawiła w Sintrze wystawne pałace, a podążające za nią elity wybudowały tu równie bogate rezydencje. Dzisiaj wszystkie te pałace i okazałe budowle są otwarte dla zwiedzających, a Sintra uważana jest za najlepsze miejsce na jednodniową wycieczkę z Lizbony.

Większość turystów odwiedzających Sintrę decyduje się na podążenie tradycyjną trasą, która umożliwia zwiedzenie gotyckiego Pałacu Narodowego, ruin zamku Maurów oraz pięknego pałacu Pena, jednak jest tu wystarczająco dużo atrakcji, żeby spędzić w Sintrze kolejny dzień wypełniony zwiedzaniem. Sintrę z Lizboną łączy bezpośrednie połączenie kolejowe, w związku z czym dotarcie do niej jest niezwykle łatwe.

Vila Nova de Milfontes

Vila Nova de Milfontes położona jest na jednym z najbardziej zachwycających i spektakularnych wybrzeży Portugalii. To małe miasteczko rybackie znajduje się w sercu parku narodowego Sudoeste Alentejano, rozciągającego się wzdłuż dzikiej i nierównej linii brzegowej na zachodzie regionu Alentejo. Senne miasteczko Vila Nova de Milfontes jest uwielbiane przez Portugalczyków, którzy podczas krótkich letnich wakacji zamieniają je w tetniący życiem kurort, jednak poza latem pozostaje ono spokojnym i przyjaznym miejscem. Ponieważ miasteczko to jest nastawione na portugalskich turystów, jest ono tańsze i można spodziewać się tu pysznych tradycyjnych posiłków, opartych o świeże połowy. 

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz