17 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu najpiękniejsze dworce kolejowe

5 najpiękniejszych dworców kolejowych na świecie

Podróż to element życia każdego człowieka. Nieważne czy odbywa się samochodem, samolotem, rowerem czy pociągiem – zawsze ludzie są skupieni na celu, w którym przybyli do danego miejsca. Warto jednak na moment przystanąć i zwrócić uwagę na otaczającą rzeczywistości – zwłaszcza na dworzec kolejowy, który jako pierwszy wita w nowym miejscu i często jest wizytówką miasta.

Stacja Główna w Antwerpii, Belgia

Niezależnie czy wewnątrz czy z zewnątrz, piękno trudnego budynku jest trudne do przeoczenia nawet dla najbardziej odpornych na architektoniczne wdzięki. Przywodzący na myśl steampunkową stylistykę, choć jednocześnie trudno szukać w dziele Louisa Delacenserie konkretnych odniesień do historycznych stylów budownictwa. Imponujące, wielofasetowe szklane powierzchnie komponują się z ponad dwudziestoma typami marmuru i kamienia, które zostały użyte do wykończeń ścian. Wisienką na torcie jest skuwany żelazem sufit, o której trwałości świadczy to, że przetrwała bombardowania w trakcie II wojny światowej.

TOP 5 pierwotnych lasów świata

Gare de Lyon, Paryż, Francja

Słynny zegar z najpiękniejszego paryskiego dworca kolejowego witał takich znamienitych gości jak Salvador Dali, Jean Cocteau lub Brigitte Bardot. Oddany do użytku w 1900 roku stanowi tygiel ówczesnego stylu architektury, a tarcza zegara przyozdobiona akcentami paryskiego błękitu podkreśla inspirację stylem Beaux-Arts. Z paryskiej stacji można dotrzeć do Hiszpanii, Niemiec, Włoch i Szwajcarii.

St Pancras International, Londyn, Anglia

Ukończony w 1868 roku dworzec kolejowy w Londynie słynął głównie z tego, że w swoich czasach oferował największą zamkniętą przestrzeń na całym świecie. Obecnie trzyma się innego rekordu — najdłuższego barku z szampanem na świecie — lecz jednocześnie poraża rozmachem i piękną, gotycką architekturą. Imponująca fasada z czerwonej cegły przypomina o tym, że budynek powstał u szczytu jednej z najpopularniejszych epok na całym świecie: wiktoriańskiej, imperialistycznej Anglii.

Główny Dworzec w Kuala Lumpur, Malezja

Styl budownictwa Dalekiego Wschodu i cywilizowanego, kulturalnego Zachodu zderza się w Kuala Lumpur, czego owocem jest właśnie Główny Dworzec w Kuala Lumpur. Ukończony w 1910 roku przez kolonialnych Brytyjczyków, dworzec olśniewa elegancką, morską bielą, charakterystyczną dla okolic Indii i Malezji, jednocześnie zachowując elementy standardowe dla europejskiej myśli budowniczej. Łatwo o przeoczenie jego głównej atrakcji — trzeba zadrzeć głowę, by dostrzec stylizowane na minarety wieżyczki zdobiące budynek dworca.

5 najbardziej zatłoczonych wysp świata

Stacja Ushaiua w Argentynie

Jak wyglądałby koniec świata, gdyby dało się tam pojechać pociągiem? Dokładnie tak, jak stacja Ushaiua w Argentynie. Pierwotnie zaprojektowana została jako przystanek dla więźniów zmierzających do ośrodka w pobliskim mieście — właśnie Ushaiua — ale w tej chwili dumnie służy jako jedna z najbardziej malowniczych stacji kolejowych na świecie. Jej piękno polega w głównej mierze na… braku jakiejkolwiek architektury i pozwolenie, by turyści napawali się widokami, które przywodzą na myśl kraniec świata, gdzie nie sięga już żadna sieć komórkowa.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz