6 maja 2021
zdjęcie do artykułu najpiękniejsze dworce kolejowe

5 najpiękniejszych dworców kolejowych na świecie

Podróż to element życia każdego człowieka. Nieważne czy odbywa się samochodem, samolotem, rowerem czy pociągiem – zawsze ludzie są skupieni na celu, w którym przybyli do danego miejsca. Warto jednak na moment przystanąć i zwrócić uwagę na otaczającą rzeczywistości – zwłaszcza na dworzec kolejowy, który jako pierwszy wita w nowym miejscu i często jest wizytówką miasta.

Stacja Główna w Antwerpii, Belgia

Niezależnie czy wewnątrz czy z zewnątrz, piękno trudnego budynku jest trudne do przeoczenia nawet dla najbardziej odpornych na architektoniczne wdzięki. Przywodzący na myśl steampunkową stylistykę, choć jednocześnie trudno szukać w dziele Louisa Delacenserie konkretnych odniesień do historycznych stylów budownictwa. Imponujące, wielofasetowe szklane powierzchnie komponują się z ponad dwudziestoma typami marmuru i kamienia, które zostały użyte do wykończeń ścian. Wisienką na torcie jest skuwany żelazem sufit, o której trwałości świadczy to, że przetrwała bombardowania w trakcie II wojny światowej.

TOP 5 pierwotnych lasów świata

Gare de Lyon, Paryż, Francja

Słynny zegar z najpiękniejszego paryskiego dworca kolejowego witał takich znamienitych gości jak Salvador Dali, Jean Cocteau lub Brigitte Bardot. Oddany do użytku w 1900 roku stanowi tygiel ówczesnego stylu architektury, a tarcza zegara przyozdobiona akcentami paryskiego błękitu podkreśla inspirację stylem Beaux-Arts. Z paryskiej stacji można dotrzeć do Hiszpanii, Niemiec, Włoch i Szwajcarii.

St Pancras International, Londyn, Anglia

Ukończony w 1868 roku dworzec kolejowy w Londynie słynął głównie z tego, że w swoich czasach oferował największą zamkniętą przestrzeń na całym świecie. Obecnie trzyma się innego rekordu — najdłuższego barku z szampanem na świecie — lecz jednocześnie poraża rozmachem i piękną, gotycką architekturą. Imponująca fasada z czerwonej cegły przypomina o tym, że budynek powstał u szczytu jednej z najpopularniejszych epok na całym świecie: wiktoriańskiej, imperialistycznej Anglii.

Główny Dworzec w Kuala Lumpur, Malezja

Styl budownictwa Dalekiego Wschodu i cywilizowanego, kulturalnego Zachodu zderza się w Kuala Lumpur, czego owocem jest właśnie Główny Dworzec w Kuala Lumpur. Ukończony w 1910 roku przez kolonialnych Brytyjczyków, dworzec olśniewa elegancką, morską bielą, charakterystyczną dla okolic Indii i Malezji, jednocześnie zachowując elementy standardowe dla europejskiej myśli budowniczej. Łatwo o przeoczenie jego głównej atrakcji — trzeba zadrzeć głowę, by dostrzec stylizowane na minarety wieżyczki zdobiące budynek dworca.

5 najbardziej zatłoczonych wysp świata

Stacja Ushaiua w Argentynie

Jak wyglądałby koniec świata, gdyby dało się tam pojechać pociągiem? Dokładnie tak, jak stacja Ushaiua w Argentynie. Pierwotnie zaprojektowana została jako przystanek dla więźniów zmierzających do ośrodka w pobliskim mieście — właśnie Ushaiua — ale w tej chwili dumnie służy jako jedna z najbardziej malowniczych stacji kolejowych na świecie. Jej piękno polega w głównej mierze na… braku jakiejkolwiek architektury i pozwolenie, by turyści napawali się widokami, które przywodzą na myśl kraniec świata, gdzie nie sięga już żadna sieć komórkowa.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


CAPTCHA Image
Reload Image