6 maja 2021
zdjęcie do artykułu najbardziej radioaktywne miejsca

5 najbardziej radioaktywnych miejsc na świecie

Jedne miejsca są bardziej niebezpieczne od innych pod względem radioaktywności. Wynika to oczywiście głównie z błędów człowieka. Z czasem miejsc takich przybywa, a rozpad promieniowania jest na tyle powolny, że te powstałe już strefy radioaktywne nie znikną szybko z mapy świata.

Fukushima, Japonia

W wyniku uderzenia tsunami w 2011 roku została poważnie uszkodzona elektrownia atomowa Fukushima Daiichi. Awaria uważana jest za drugą, najpoważniejszą światową katastrofę nuklearną po Czarnobylu. Zajmuje siódme, najwyższe miejsce w międzynarodowej skali zdarzeń jądrowych i radiologicznych (INES). Największe zniszczenia poniosły prefektury Iwate, Miyagi oraz Fukushima, gdzie ponad 16 tys. osób straciło życie, a ok. 6 tys. zostało rannych. Teraz 8 lat po tej katastrofie w ten region powoli powraca życie i mieszkańcy próbują odbudować swoje domy i wioski

5 najzdrowszych miast świata

Czarnobyl, Ukraina

Nadal przyciąga ludzi z całego świata, począwszy od nuklearnych specjalistów po zwykłych turystów szukających wrażeń. Skażenie środowiska, które nadal jest wysokie, zdaje się jednak nikogo nie odstraszać. Obecnie strefa skażenia jest chętnie odwiedzana przez przyjezdnych i byłych mieszkańców. 26 kwietnia 1986 roku w doszło tu do wybuchu wodoru z reaktora jądrowego bloku nr 4. Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych XX wieku. Przed tragedią w mieście mieszkało około 15 tys. osób.

Semej, Kazachstan

W 1949 roku obszar o powierzchni 18 mln ha stał się pierwszym w ZSRR poligonem nuklearnym, biologicznym oraz chemicznym. Zdetonowano tu pierwszą radziecką bombę atomową, a w 1953 roku pierwszą radziecką bombę wodorową. W latach 1949-1989 ZSRR przeprowadziła na terenie Kazachstanu prawie 500 testów broni jądrowej. W wyniku tych działań ucierpiało przeszło 1,5 mln ludzi. 1 na 20 dzieci w okolicach miasta Semej do 1991 rodziło się bez rąk lub z innymi defektami genetycznymi.

5 najpiękniejszych plaż świata

Hanford, USA

Jądrowy kompleks produkcyjny z 1943 roku dziś już nie jest wykorzystywany do produkcji broni chemicznej, lecz kilkadziesiąt budynków do dziś pozostaje radioaktywnych. Do zamieszkania nie nadaje się kilkaset kilometrów kwadratowych w pobliżu, głównie z powodu skażenia wód gruntowych uranem, cezem, strontem, plutonem i innymi śmiercionośnymi pierwiastkami radioaktywnymi.

Siewiersk, Rosja

W 1993 w zakładach w Siewiersku doszło do wybuchu zbiornika reaktora wytwarzającego pluton. Nad miastem uniosła się chmura radioaktywnego gazu. Dawniej miasto nazywane było “Skrytką pocztowa №5” z prostej przyczyny. Pomimo 100 tys. populacji mieszkańców, było to miasto tajne. Przez wiele lat mieszkańcy mieli ograniczone możliwości wyjazdu (nawet czasowego) z miasta.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


CAPTCHA Image
Reload Image