20 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu najbardziej radioaktywne miejsca

5 najbardziej radioaktywnych miejsc na świecie

Jedne miejsca są bardziej niebezpieczne od innych pod względem radioaktywności. Wynika to oczywiście głównie z błędów człowieka. Z czasem miejsc takich przybywa, a rozpad promieniowania jest na tyle powolny, że te powstałe już strefy radioaktywne nie znikną szybko z mapy świata.

Fukushima, Japonia

W wyniku uderzenia tsunami w 2011 roku została poważnie uszkodzona elektrownia atomowa Fukushima Daiichi. Awaria uważana jest za drugą, najpoważniejszą światową katastrofę nuklearną po Czarnobylu. Zajmuje siódme, najwyższe miejsce w międzynarodowej skali zdarzeń jądrowych i radiologicznych (INES). Największe zniszczenia poniosły prefektury Iwate, Miyagi oraz Fukushima, gdzie ponad 16 tys. osób straciło życie, a ok. 6 tys. zostało rannych. Teraz 8 lat po tej katastrofie w ten region powoli powraca życie i mieszkańcy próbują odbudować swoje domy i wioski

Czarnobyl, Ukraina

Nadal przyciąga ludzi z całego świata, począwszy od nuklearnych specjalistów po turystów szukających wrażeń. Skażenie środowiska, które nadal jest wysokie, zdaje się jednak nikogo nie odstraszać. Obecnie strefa skażenia jest chętnie odwiedzana przez przyjezdnych i byłych mieszkańców. 26 kwietnia 1986 roku w doszło tu do wybuchu wodoru z reaktora jądrowego bloku nr 4. Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych XX wieku. Przed tragedią w mieście mieszkało około 15 tys. osób.

Semej, Kazachstan

W 1949 roku obszar o powierzchni 18 mln ha stał się pierwszym w ZSRR poligonem nuklearnym, biologicznym oraz chemicznym. Zdetonowano tu pierwszą radziecką bombę atomową, a w 1953 roku pierwszą radziecką bombę wodorową. W latach 1949-1989 ZSRR przeprowadziła na terenie Kazachstanu prawie 500 testów broni jądrowej. W wyniku tych działań ucierpiało przeszło 1,5 mln ludzi. 1 na 20 dzieci w okolicach miasta Semej do 1991 rodziło się bez rąk lub z innymi defektami genetycznymi.

Hanford, USA

Jądrowy kompleks produkcyjny z 1943 roku dziś już nie jest wykorzystywany do produkcji broni chemicznej, lecz kilkadziesiąt budynków do dziś pozostaje radioaktywnych. Do zamieszkania nie nadaje się kilkaset kilometrów kwadratowych w pobliżu, głównie z powodu skażenia wód gruntowych uranem, cezem, strontem, plutonem i innymi śmiercionośnymi pierwiastkami radioaktywnymi.

Siewiersk, Rosja

W 1993 w zakładach w Siewiersku doszło do wybuchu zbiornika reaktora wytwarzającego pluton. Nad miastem uniosła się chmura radioaktywnego gazu. Dawniej miasto nazywane było “Skrytką pocztowa №5” z prostej przyczyny. Pomimo 100 tys. populacji mieszkańców, było to miasto tajne. Przez wiele lat mieszkańcy mieli ograniczone możliwości wyjazdu (nawet czasowego) z miasta.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz