20 czerwca 2024
zdjęcie do artykułu najstarsze miasta Europy

TOP 5 najstarszych miast Europy

Jedne z najstarszych miast na świecie powstały na Bliskim Wschodzie, jednak zazwyczaj ze względów politycznych nie są one dostępne dla turystów. Dlatego jeśli pragniesz poczuć zapach historii, warto zwrócić się ku miastom europejskim. Oto 5 najstarszych miast w Europie.

Ateny, Grecja

Zamieszkane od: 5000 – 4000 p.n.e.

Ateny to miejsce narodzin klasycznej Grecji i w ogóle całej zachodniej cywilizacji. W związku z tym miasto jest pełne różnego rodzaju atrakcji i zabytków, które przypominają jego dzieje. Szacuje się, że stolicę Grecji ludzie zamieszkiwali już w okresie między 7, a 11 tysiącleciem p.n.e., jednak pierwsze udokumentowane zapiski pochodzą z 1400 r. p.n.e. Wśród najbardziej popularnych atrakcji turystycznych miasta wymienić można Akropol oraz liczne świątynie poświęcone mitycznej bogini – Atenie.

5 najbardziej radioaktywnych miejsc na świecie

Argos, Grecja

Zamieszkane od: 5000 p.n.e.

Stale zamieszkany od prawie 7 tys. lat Argos z pewnością jest nie tylko jednym z najstarszych miast w Grecji, ale także w całej Europie. Pierwsze wzmianki w dokumentach historycznych o tym mieście pochodzą z połowy pierwszego tysiąclecia przed narodzinami Chrystusa. Dzięki dogodnym położeniu i żyznej ziemi miejscowa ludność do dziś żyje głównie z rolnictwa, jednak niezależnie od tego Argos jest także świetnym miejscem dla miłośników historii i sztuki. Najbardziej znanym zabytkiem jest Heraion z Argos – słynna świątynia poświęcona mitycznej bogini – Herze.

Płowdiw, Bułgaria

Zamieszkane od: 4000 – 3000 p.n.e.

Pierwsze dowody osadnictwa na terenie miasta sięgają 6000 r. p.n.e. Obecnie Płowdiw jest drugim co do wielkości miastem w Bułgarii. Miasto urzeka przede wszystkim niesamowitym krajobrazem, na który składają się między innymi dwa łańcuchy górskie. Wśród zabytkowych pozostałości po starożytnych rzymianach znajdują się liczne architektoniczne cuda, w tym duży meczet w centrum Płowdiwu.

5 najzdrowszych miast świata

Chania, Grecja

Zamieszkane od: 1400 p.n.e.

Chania będąca greckim odpowiednikiem Wenecji, położona jest na wybrzeżu Krety i od wielu lat jest bardzo popularnym kurortem wypoczynkowym. Podobać się tam mogą głównie długie, rozległe plaże, malownicze sklepy i tradycyjne greckie restauracje. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że turystyka jest bardzo ważnym źródłem dochodu dla miasta. Miejscowa Starówka uważana jest natomiast za najpiękniejszą na całej Krecie. W Chanii goście mogą zobaczyć także liczne zabytkowe uliczki i stare domy pochodzące z różnych okresów historii.

Larnaka, Cypr

Zamieszkane od: 1400 p.n.e.

Larnaka jest zdecydowanie najstarszym miastem na Cyprze, a pierwsze dowody zamieszkania tego terenu sięgają do 6 000 lat wstecz. Obecnie, Larnaka jest bardzo popularnym wśród turystów kurortem wypoczynkowym. Do najważniejszych atrakcji turystycznych miasta z pewnością zaliczyć można ruiny starożytnego Kitium, które powstało 13 wieków przed naszą erą. Wśród turystów popularne są także pozostałości cyklopowych ścian.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz