25 maja 2024
zdjęcie do artykułu najzdrowsze miasta świata

5 najzdrowszych miast świata

Na świecie nie brakuje miejsc, w których zdrowy oraz aktywny styl życia stanowi fundament codziennego funkcjonowania. Według naukowców takie podejście przekłada się nie tylko na wydłużenie żywotu mieszkańców, ale również znacząco poprawia ich dobrobyt. Poniżej prezentujemy 5 najzdrowszych miast na świecie, które z pewnością powinny stać się wzorem do naśladowania dla innych metropolii.

Kopenhaga

Tylko 2% mieszkańców tego miasta pracuje więcej niż 40 godz. tygodniowo. Dzięki temu mogą spędzać dużo czasu z rodziną oraz być aktywnymi fizycznie w organizowanych przez miasto programach. Od jogi śmiechu po bujanie koszykami. Za darmo. W mieście preferowany jest ruch na rowerach. Istnieje ponad 330 km ścieżek rowerowych. Połowa pracowników dojeżdża do pracy właśnie na rowerach. W 2015 r ma zostać osiągnięty inny cel miasta – tworzone są „kieszonkowe parki” aby z każdego punktu Kopenhagi mieszkaniec mógł dojść do zielonego terenu w ciągu… 15-minutowego spaceru. Dzięki naciskowi na work-life balance Duńczycy są najszczęśliwszym narodem na ziemi (wg badań ONZ).

5 najpiękniejszych plaż świata

Okinawa

W prefekturze tego miasta mieszkają najdłużej żyjący ludzie na świecie. Obecnie spodziewana średnia długość życia to 86 lat dla kobiet i 88 lat dla mężczyzn. Odpowiednio, 10 i 13 lat dłużej niż średnia na świecie. W tym mieście jest największa na ziemi koncentracja 100-latków. A to dzięki wygranej w loterii genowej. Mieszkańcy tego miasta są w niewielkim stopniu zagrożeni najpowszechniejszymi zabójcami: rakiem, chorobami wieńcowymi, czy cukrzycą. Ruch na świeżym powietrzu w Okinawie to normalka. Dieta mieszkańców jest bogata w warzywa, pataty, oraz ryby. Okinawiańczycy jedzą niewiele mięsa, piją niewiele alkoholu i bardzo niewielu pali tytoń. Żyją w dużych, rodzinnych domach – starość nie grozi osamotnieniem.

Monte Carlo

Występuje tutaj najniższa na świecie śmiertelność niemowląt. A to dzięki naciskowi służby zdrowia na prewencję, edukację i prześwietlenia. I wysoki poziom opieki nad nowo narodzonymi. Jest to możliwe dzięki bogactwu – to miasto ma piąty, najwyższy na świecie dochód na mieszkańca.

Vancouver

Bardzo rozwinięty transport publiczny, setki kilometrów ścieżek rowerowych oraz dużo zieleni – to powoduje, że miasto, położone na granicy z USA, jest najbardziej „rozspacerowanym” w Kanadzie. Jego powietrze jest jednym z najczystszych spośród dużych miast świata. A to dzięki oceanicznej bryzie, niskim budynkom, oraz wiecznie zielonym lasom. Przez miasto nie przebiega żadna autostrada. Vancouver realizuje plan Greenest City 2020, w ramach którego obszary zasięgu sieci metra mają być terenem najbardziej sprzyjającym środowisku. Wśród dużych miast na świecie.

5 najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce

Melbourne

Wybrane po raz czwarty z rzędu miastem, w którym żyje się najlepiej na świecie. A ten tytuł zawdzięcza, m.in., opiece zdrowotnej na najwyższym poziomie spośród 140 aglomeracji na świecie oraz bogactwu aktywności kulturalnych i sportowych. A wszystko to w uroczej zatoce, „skąpane” w olbrzymiej ilości parków z eukaliptusami, położonych w meandrach rzeki Yarra. System połączeń kolejowo-autobusowo-rowerowych powoduje, że po całym obszarze miasta można podróżować szybko i wygodnie bez auta. Melbourne uzyskało także tytuł „najbardziej przyjaznego” miasta na świecie.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz