9 maja 2021
zdjęcie do artykułu najzdrowsze miasta świata

5 najzdrowszych miast świata

Na świecie nie brakuje miejsc, w których zdrowy oraz aktywny styl życia stanowi fundament codziennego funkcjonowania. Według naukowców takie podejście przekłada się nie tylko na wydłużenie żywotu mieszkańców, ale również znacząco poprawia ich dobrobyt. Poniżej prezentujemy 5 najzdrowszych miast na świecie, które z pewnością powinny stać się wzorem do naśladowania dla innych metropolii.

Kopenhaga

Tylko 2% mieszkańców tego miasta pracuje więcej niż 40 godz. tygodniowo. Dzięki temu mogą spędzać dużo czasu z rodziną oraz być aktywnymi fizycznie w organizowanych przez miasto programach. Od jogi śmiechu po bujanie koszykami. Za darmo. W mieście preferowany jest ruch na rowerach. Istnieje ponad 330 km ścieżek rowerowych. Połowa pracowników dojeżdża do pracy właśnie na rowerach. W 2015 r ma zostać osiągnięty inny cel miasta – tworzone są „kieszonkowe parki” aby z każdego punktu Kopenhagi mieszkaniec mógł dojść do zielonego terenu w ciągu… 15-minutowego spaceru. Dzięki naciskowi na work-life balance Duńczycy są najszczęśliwszym narodem na ziemi (wg badań ONZ).

5 najpiękniejszych plaż świata

Okinawa

W prefekturze tego miasta mieszkają najdłużej żyjący ludzie na świecie. Obecnie spodziewana średnia długość życia to 86 lat dla kobiet i 88 lat dla mężczyzn. Odpowiednio, 10 i 13 lat dłużej niż średnia na świecie. W tym mieście jest największa na ziemi koncentracja 100-latków. A to dzięki wygranej w loterii genowej. Mieszkańcy tego miasta są w niewielkim stopniu zagrożeni najpowszechniejszymi zabójcami: rakiem, chorobami wieńcowymi, czy cukrzycą. Ruch na świeżym powietrzu w Okinawie to normalka. Dieta mieszkańców jest bogata w warzywa, pataty, oraz ryby. Okinawiańczycy jedzą niewiele mięsa, piją niewiele alkoholu i bardzo niewielu pali tytoń. Żyją w dużych, rodzinnych domach – starość nie grozi osamotnieniem.

Monte Carlo

Występuje tutaj najniższa na świecie śmiertelność niemowląt. A to dzięki naciskowi służby zdrowia na prewencję, edukację i prześwietlenia. I wysoki poziom opieki nad nowo narodzonymi. Jest to możliwe dzięki bogactwu – to miasto ma piąty, najwyższy na świecie dochód na mieszkańca.

Vancouver

Bardzo rozwinięty transport publiczny, setki kilometrów ścieżek rowerowych oraz dużo zieleni – to powoduje, że miasto, położone na granicy z USA, jest najbardziej „rozspacerowanym” w Kanadzie. Jego powietrze jest jednym z najczystszych spośród dużych miast świata. A to dzięki oceanicznej bryzie, niskim budynkom, oraz wiecznie zielonym lasom. Przez miasto nie przebiega żadna autostrada. Vancouver realizuje plan Greenest City 2020, w ramach którego obszary zasięgu sieci metra mają być terenem najbardziej sprzyjającym środowisku. Wśród dużych miast na świecie.

5 najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce

Melbourne

Wybrane po raz czwarty z rzędu miastem, w którym żyje się najlepiej na świecie. A ten tytuł zawdzięcza, m.in., opiece zdrowotnej na najwyższym poziomie spośród 140 aglomeracji na świecie oraz bogactwu aktywności kulturalnych i sportowych. A wszystko to w uroczej zatoce, „skąpane” w olbrzymiej ilości parków z eukaliptusami, położonych w meandrach rzeki Yarra. System połączeń kolejowo-autobusowo-rowerowych powoduje, że po całym obszarze miasta można podróżować szybko i wygodnie bez auta. Melbourne uzyskało także tytuł „najbardziej przyjaznego” miasta na świecie.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


CAPTCHA Image
Reload Image