24 lutego 2024
zdjęcie do artykułu najciekawsze mosty świata

5 najciekawszych mostów świata

W swojej najbardziej podstawowej formie mosty są budowane z myślą o maksymalnej funkcjonalności, praktyczności oraz wygodzie. Nie mniej, tak samo jak pozostałe obiekty projektowane przez architektów i inżynierów, mosty mogą być nowatorską mieszkanką pomysłowości architektury i inżynierii, dziełami sztuki wpływającymi na miejsca w których zostały zbudowane.

1. Golden Gate Bridge, Stany Zjednoczone.
Zaprojektowany przez Josepha B. Straussa i zakończony w 1937 roku, Golden Gate Bridge jest jednym z najbardziej znanych mostów świata i symbolem San Francisco w Kalifornii. Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Budownictwa (ASCE) uznało ten wiszący most jednym z cudów współczesnego świata. Poza tym przewodnik turystyczny Frommers uznaje go „być może najpiękniejszym, z pewnością najbardziej fotografowanym mostem na świecie.” Całkowita długość mostu wynosi 2737,4 metrów.

TOP 5 najwyższych szczytów górskich

2. Trift Bridge, Szwajcaria.
Zawieszony 100 metrów nad jeziorem Triftsee, Trift Bridge jest najdłuższym pieszym mostem wiszącym w Alpach szwajcarskich. Most został zbudowany w 2004 roku, jednak silne wiatry powodowały niebezpieczne kołysanie się konstrukcji. Dlatego też w 2009 roku konstrukcja została zastąpiona nowym mostem wiszącym zaprojektowanym przez firmę Ingenieurbüro Hans Pfaffen. Z pewnością nie jest to most dla ludzi o słabych nerwach. Nie mniej, każdego roku odwiedza go około 20 000 osób.

3. Most Złotników, Włochy.
Most Złotników (wł. Ponte Vecchio, dosł. Stary Most) jest uważany za najstarszy łukowy most kamienny w Europie, bowiem został on zbudowany z ciosów kamiennych w latach 1335 – 1345 według projektu Neriego di Fioravante i Taddeo Gaddi. Most słynie ze sklepów zbudowanych wzdłuż krawędzi. Początkowo były to kramiki handlarzy ryb, mięsa i grabarzy, z czasem powstały tu warsztaty jubilerów i złotników. Dziś lokatorami mostu są sprzedawcy pamiątek, dealerzy sztuki i jubilerzy. To niesamowite, że konstrukcja wciąż trzyma się w całości.

5 najmniej zbadanych miejsc na Ziemi

4. Forth Bridge, Szkocja.
Ukończony w 1890 roku, 2 528,7 metrowy most Forth Bridge jest jednym z cudów epoki przemysłowej. Połączenie miasta Edynburg z hrabstwem Fife jest po dziś dzień symbolem sukcesu wiktoriańskiej inżynierii budowlanej. Most zaprojektowany przez Johna Fowlera i Benjamina Bakera składa z trzech masywnych filarów o konstrukcji kratownicowej w kształcie rombu. W 2011 roku most doczekał się renowacji, której koszt wyniósł około 223 miliony dolarów. Remont pozwoli mostowi wytrwać w dobrym stanie przynajmniej do 2050 roku.

5. Langkawi Sky Bridge, Malezja.
Położony na szczycie Gunung Mat Chinchang, góry na Palau Island w Malezji, Langkawi Sky Bridge jest długim na 125 metrów i szerokim na 1,8 metra mostem wiszącym otwartym tylko dla pieszych. Most jest zawieszony nad gęstą dżunglą, na wysokości 700 metrów n.p.m., dając niesamowity widok na wyspę, zatokę i sąsiednie wyspy. Konstrukcja została zbudowana w 2004 roku i jest niesamowita pod względem architektonicznym. Cały zakrzywiony most podtrzymuje tylko jeden filar.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz