21 lipca 2024
zdjęcie do artykułu najwyższe szczyty górskie

TOP 5 najwyższych szczytów górskich

Szacuje się, że na całym świecie istnieje co najmniej 100 szczytów górskich o wysokości ponad 7200 metrów nad poziomem morza – wszystkie z nich znajdują się w południowej i środkowej Azji (głównie w Himalajach i Karakorum). Poniżej przedstawiamy listę najwyższych szczytów górskich świata, z których najwyższy sięga wysokości 8848 metrów n.p.m.

1. Mount Everest: 8848 m n.p.m.
Mount Everest, znany również pod nazwą Czomolungma, to najwyższy szczyt Ziemi, z wysokością sięgającą 8848 metrów n.p.m. W sieci można się również znaleźć z informacjami jakoby wysokość Mount Everestu wynosiła 8844 lub 8850 m n.p.m., jednak wartością najczęściej wspominaną jest wysokość 8848 m n.p.m. Ośmiotysięcznik znajduje się w Himalajach Wysokich, na granicy Nepalu i Chińskiej Republiki Ludowej.

5 najmniej zbadanych miejsc na Ziemi

2. K2: 8611 m n.p.m.
K2 to ośmiotysięcznik i najwyższy szczyt Karakorum – łańcucha górskiego na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin. Powszechnie uważa się, że K2 to najtrudniejszy do zdobycia ośmiotysięcznik. Ma to swoje uzasadnienie, ponieważ jest to również jeden z dwóch ostatnich ośmiotysięczników, którego nie udało się zdobyć zimą (drugi to Nanga Parbat). Szczyt został zdobyty po raz pierwszy 31 lipca 1954 przez wyprawę włoską dowodzoną przez Ardito Desio.

3. Kanczendzonga: 8586 m n.p.m.
Kanczendzonga to drugi co do wysokości szczyt w Himalajach i trzeci co do wysokości szczyt Ziemi, o wysokości 8586 m n.p.m. Jest on położony we wschodniej części Himalajów, na granicy Indii i Nepalu. Szczyt został zdobyty po raz pierwszy 25 maja 1955 roku przez George’a Banda i Joe Browna podczas brytyjskiej wyprawy dowodzonej przez Charlesa Evansa. Pierwszego wejścia zimowego dokonali w styczniu 1986 roku Polacy Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki.

5 najpiękniejszych wysp na sprzedaż

4. Lhotse: 8516 m n.p.m.
Lhotse to trzeci co do wysokości szczyt w Himalajach i jeden z największych szczytów górskich na Ziemi, o wysokości 8516 metrów n.p.m. Jako, że góra nie miała wcześniej miejscowej nazwy, więc w 1921 roku Charles Howard-Buy ochrzcił ją nazwą Lhotse, co po tybetańsku oznacza Południowy Szczyt. Góra została zdobyta po raz pierwszy w 1956 roku, podczas szwajcarskiej wyprawy dowodzonej przez A. Egglera. Jej pierwszymi zdobywcami byli Fritz Luchsinger i Ernst Reiss.

5. Makalu: 8485 m n.p.m.
Makalu piąty co do wysokości szczyt świata. Położony w Himalajach Wysokich, 19 km na południowy wschód od Mount Everestu, na granicy Nepalu i Chin. Jest to odizolowany szczyt, który kształtem przypomina czworoboczną piramidę, zdobyty po raz pierwszy przez ekspedycję francuską 15 maja 1955 roku. Jako pierwsi na szczycie stanęli Lionel Terray i Jean Couzy, zaś pierwszym Polakiem na szczycie Makalu był Jerzy Kukuczka (15 października 1981).

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz