28 marca 2024
zdjęcie do artykułu najlepsze rośliny na żywopłot

5 najlepszych roślin na żywopłot

W każdym ogrodzie są się miejsca, które z różnych powodów chcielibyśmy zasłonić. Ogrodzenie z siatki, przewiewna altana czy mało atrakcyjny fragment działki z pewnością staną się ładniejsze, jeśli osłoni je piękny i funkcjonalny żywopłot. Żywopłot stworzony z roślin liściastych sprawdzi się głównie jako osłona sezonowa, ale jeśli chcemy, aby był dekoracyjny cały rok, powinniśmy wybrać iglaki.

Buk zwyczajny

Najpopularniejsze liściaste rodzime drzewo żywopłotowe. Doskonały na wysokie (2-5 m) formowane żywopłoty. Ma lśniące liście, które jesienią przebarwiają się na brązowo, rzadko opadają i pozostają na pędach aż do wiosny. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym na glebie żyznej i próchnicznej. Wymaga cięcia dwa razy w roku – w lutym oraz w czerwcu. Doskonale wygląda posadzony przy ogrodzeniu.

TOP 5 pizzerii w Polsce

Ligustr pospolity

Ligustr w naturze jest luźnym i mało urodziwym krzewem. Dopiero po przycinaniu pędów nabiera zwartej i efektownej formy. Można z niego tworzyć płoty do wysokości ok. 3 m, które ze względu na gęsty układ gałązek znakomicie spełnią funkcję wiatrochronów – również zimą, kiedy nie mają liści. Z ligustru można formować efektowne bramki oraz inne bryły. Przy zakładaniu żywopłotu najlepiej sadzić młode rośliny, które w czasie regularnego przycinania nabierają ładnej formy. Ponieważ ligustr szybko rośnie, na efekt nie trzeba długo czekać. To uniwersalny i mało wymagający krzew, który znosi nie tylko suszę i mróz, ale również niekorzystne warunki miejskie.

Nowe mieszkania w Kielcach – sprawdź Rynek Pierwotny

Grab pospolity

Graby w formie naturalnej są wysokimi i bardzo stabilnymi drzewami, dlatego tworzone z nich żywopłoty również mają te cechy. Znakomicie nadają się na ogrodzenia. Chronią od wiatru. Regularnie przycinane gałązki mocno się zagęszczają, tworząc wręcz lite i równe ściany. Zakładając żywopłot, warto wybierać gęste i rozrośnięte sadzonki – graby rosną powoli. Aby zagęszczały się od samej ziemi, trzeba je regularnie przycinać i zmuszać w ten sposób do wypuszczania odrostów w miejscach, w których ich jeszcze nie ma. Gałązki można też przyginać i podwiązywać. Jeśli żywopłot ma cieszyć oko od razu, posadźmy duże sadzonki grabu ‘Fastigiata’ o wąskim, stożkowym pokroju lub odmiany ‘Columnaris’ charakteryzującej się regularnym kolumnowym kształtem korony.

5 najlepszych uzdrowisk polskich

Cis

Doskonały iglak na formowane i nieformowane żywopłoty do miejsc zacienionych. Można go bezpiecznie przycinać, nawet bardzo radykalnie, gdyż doskonale odbija nawet od starego drewna. Wolno rośnie (3-4 m po 20 latach). Młode rośliny mają pokrój stożkowy, starsze coraz bardziej szeroki i pokładający się. Nieformowane krzewy tworzą dekoracyjne czerwone jagody (trujące).

Berberys Thunberga

Jest to piękny krzew, który doskonale sprawdzi się w żywopłotach. Roślina ta lepiej znosi cięcie niż ognik, dlatego równie dobrze nadaje się na żywopłoty formowane jak i nieformowane. Berberys nie ma wysokich wymagań uprawowych, a dodatkowo w sprzedaży jest wiele ciekawych odmian, różniących się między innymi kolorem liści.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz