21 lipca 2024
zdjęcie do artykułu parki dinozaurów w Polsce

5 najlepszych parków dinozaurów w Polsce

Pierwszy park Jurajski z dinozaurami powstał w skalnej kotlinie na terenie zoo w Chorzowie. Powstanie śląskiego juraparku zawdzięczamy polskim paleontologom, którzy w latach 60. na pustyni Gobi natknęli się na szczątki dinozaurów. Kilka lat później wykonano naturalnej wielkości rekonstrukcje prehistorycznych gadów – pierwsze na świecie. Moda na dinozaury sprawia, że powstają nowe parki Jurajskie w Polsce. Gdzie jest największy park Jurajski w Europie? W Krasiejowie Pod Opolem. Polska stała się prawdziwym zagłębiem parków jurajskich. W 80-milionowych Niemczech jest ich 5, w Austrii 2, w Szwajcarii 1, a w Polsce mamy już 12.

1. JuraPark Bałtów

JuraPark w Bałtowie w woj. świętokrzyskim jest jednym z najbardziej znanych w Polsce. Zgromadzono tutaj około 100 modeli dinozaurów naturalnej wielkości. Są one opisane i pogrupowane, a idąc ścieżkami dydaktycznymi można śledzić ich występowanie różnych erach. Modele zostały wykonane przy konsultacji naukowców. Bałtów leży w miejscu, gdzie w jurze znajdowała się plaża. W wąwozie w Bałtowie odnaleziono tropy dinozaurów. To właśnie to odkrycie zainspirowało twórców do otwarcia pierwszego w Polsce parku dinozaurów. Warto również odwiedzić prehistoryczne oceanarium oraz zwierzyniec bałtowski.

5 perełek architektury Warmii i Mazur

2. JuraPark Krasiejów

Park Nauki i Rozrywki Krasiejów to rozległy kompleks w woj. opolskim, w którym są nie tylko dinozaury. Można tam znaleźć także park rozrywki, kino 5D i plac zabaw. Skupmy się jednak na dinozaurach. Zmiany na Ziemi można zaobserwować w tunelu czasu, a więcej o prehistorycznych gadach dowiedzieć się podczas warsztatów paleontologicznych i lekcji muzealnych. Parki dinozaurów największe wrażenie wywierają jednak dzięki modelom gadów w skali 1:1 w pawilonie paleontologicznym i przy ścieżkach edukacyjnych.

3. Dinopark Szklarska Poręba

W Dinoparku w Szklarskiej Porębie na Dolnym Śląsku także można podziwiać modele dinozaurów wyglądające jak żywe i to w przystępnych cenach. Jest tam także kino 6D, można pobawić się w płukanie złota i wziąć udział w warsztatach paleontologicznych. Na najmłodsze dzieci czekają dmuchane place zabaw i kolejka Flinstonów i wiele innych atrakcji.

5 najpiękniejszych budowli romańskich w Polsce

4. JuraPark Solec Kujawski

Zarządcy JuraParku Bałtów i JuraParku Krasiejów posiadają jeszcze jeden obiekt: JuraPark w Solcu Kujawskim 35 km od Torunia. Można tu oczywiście podziwiać dinozaury i tak zwane gady ssakokształtne w skali 1:1, ale nie tylko. Funkcjonuje tu także Muzeum Ziemi, gdzie można dowiedzieć się więcej o erach geologicznych i ogród zimowy oraz Jurajski Ogród Botaniczny. W parku owadów zobaczyć można modele, m.in. prehistorycznej muchy. Jest także kino 5D oraz park rozrywki ze zjeżdżalniami, karuzelami, basenem z kulkami i wieloma innymi atrakcjami.

5. Parki dinozaurów – Łeba Park

Nad morzem także można znaleźć parki dinozaurów. W Łebie funkcjonuje kompleks Łeba Park z mnóstwem atrakcji. Są tam nie tylko prehistoryczne krokodyle jak ten na zdjęciu i inne wymarłe gady, ale m.in. ogromne zjeżdżalnie wodne, 27-metrowe koło młyńskie, rowery wodne, zamek strachu, kino 7D, labirynt magicznych luster, pojazdy Flinstonów, małpi gaj i wiele innych atrakcji.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz