7 maja 2021
zdjęcie do artykułu 5 najpiękniejszych parków warszawskich

TOP 5 najpiękniejszych warszawskich parków

Parki warszawskie pochodzą z różnych epok historycznych. Począwszy od ogrodów barokowych (Ogród Saski), poprzez ogrody sentymentalne (Park Arkadia Górna i Dolna), XIX-wieczne parki krajobrazowe (Park Sielecki, Park Praski), XX-wieczne parki miejskie w stylu krajobrazowym (Park Skaryszewski, Morskie Oko) i parki modernistyczne (Park Wielkopolski, Park Dreszera). Ich wartość historyczna i znaczenie dla kultury narodowej potwierdzone zostały wpisaniem wielu z nich do rejestru zabytków lub objęciem ochroną konserwatorską.

1. Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie to niezwykły park uznawany za jedno z najpiękniejszych założeń romantycznych w Europie. Znajdowała się tu letnia rezydencja ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta. W średniowieczu na tych terenach rozciągał się dziki las będący terenem łowieckim książąt mazowieckich. Teren ten nazywany był Zwierzyńcem Ujazdowskim, a jego nazwa pochodziła od znajdującej się nieopodal osady Ujazdów. W drugiej połowie XVII wieku, marszałek wielki koronny Stanisław Lubomirski, wybudował tu dwa małe pawilony wypoczynkowe – Ermitaż i Łaźnię. Od pokoju kąpielowego Łaźni pochodzi nazwa budynku, potem nazywano tak cały ogród.

5 najlepszych parków dinozaurów w Polsce

2. Park Skaryszewski

Jest to jeden z najładniejszych parków Warszawy. Od północy graniczy z Jeziorkiem Kamionkowskim. Miał to być park rekreacyjny i wypoczynkowy przystosowany do ruchu pojazdów konnych. Potoczna nazwa parku “Skaryszak” pochodzi z gwary warszawskiej. Zaprojektowane sztuczne jeziorka doskonale współgrają z bujną zielenią. Utworzono tu również wzgórza, sztuczny wodospad i rozarium. Nazwa została nadana na pamiątkę nieistniejącego już dziś miasta Skaryszew. W 2009 r. park uzyskał tytuł Najpiękniejszego Parku w Polsce oraz trzecie miejsce w konkursie Najpiękniejszego Parku w Europie.

Znajdź mieszkanie do wynajęcia w Warszawie – odwiedź portal Gethome

3. Park Ujazdowski

Rozciąga się on wzdłuż Alei Ujazdowskich, pomiędzy ulicą Piękną, a Trasą Łazienkowską. Został zaprojektowany przez znanego, warszawskiego ogrodnika, Franciszka Szaniora w modnym wówczas stylu krajobrazowym. Cechy charakterystyczne takich parków to płynność linii dróg, linii brzegowych zbiorników wodnych, przestrzenność założenia oraz krajobraz starannie zorganizowany za pomocą odpowiedniej aranżacji grup roślin i gatunków. Proste rzędy kasztanowców w zachodniej części są starsze od parku i zostały włączone w nową kompozycję. Powstał tu staw, skała z kaskadą i pagórek widokowy, a  przy alejkach stanęły latarnie gazowe.

5 perełek architektury Warmii i Mazur

4. Ogród Saski

Jest to część założenia pałacowo-ogrodowego pałacu Saskiego. Początki ogrodu sięgają Augusta II Sasa, który w latach 1713-1726 wykupił 28 posesji w okolicy pałacu, by zrealizować swoje marzenie jakim było wielkie założenie pałacowo-parkowe na miarę Wersalu. Niestety zła koniunktura przekreśliła te plany. Ostateczny kształt ogród uzyskał za panowania Augusta III Sasa, jednak ten zrealizował tylko niewielką część wspaniałych planów swego ojca. Projektantami ogrodu byli kolejno Jan Krzysztof Neuman (1713-1715), Mateusz Daniel Pöppelman (1724- 1733) i James Savage (1816-1827). Powstał jeden z najładniejszych parków krajobrazowych w Warszawie.

Zamieszkaj na Białołęce – przeczytaj więcej o dzielnicy

5. Ogród Krasińskich

Ogród Krasińskich należy do barokowego zespołu pałacowo-parkowego powstałego pod koniec XVII wieku dla wojewody płockiego, Jana Dobrogosta Krasińskiego. Początkowo był to największy park w Warszawie, jednak w późniejszym czasie ustąpił pierwszeństwa Ogrodowi Saskiemu. W 1766 r. Ogród Krasińskich został udostępniony publiczności, gdy został zakupiony przez państwo na siedzibę Komisji Skarbu Koronnego. Na przestrzeni wieków przechodził różne metamorfozy, a jego dzisiejszy krajobrazowy styl nadał mu Franciszek Szanior, wybitny ogrodnik warszawski, odpowiedzialny za takie parki jak Ujazdowski, czy Skaryszewski.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


CAPTCHA Image
Reload Image