8 października 2024
zdjęcie do artykułu lasy pierwotne

TOP 5 pierwotnych lasów świata

Las pierwotny jest ekosystemem leśnym nienaruszonym przez człowieka w sposób bezpośredni lub pośredni – rozwija się on w warunkach naturalnych, a „gospodarują” w nim odwieczne prawa przyrody. Najczęściej są to puszcze sprzed tysięcy lat lub istniejące jeszcze gdzieniegdzie na świecie lasy dziewicze. Zachowały się one w tajdze syberyjskiej i kanadyjskiej oraz w równikowych strefach Afryki, Ameryki Południowej i Australii. Rozproszone resztki lasów pierwotnych przetrwały w odosobnionych regionach Europy, głównie na terenach górskich i bagiennych.

Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska jest jednym z ostatnich lasów prymitywnych w Europie. Znaczna część tego obszaru leśnego uniknęła ingerencji człowieka, dzięki czemu ściółka leśna charakteryzuje się ogromną bioróżnorodnością. Polne kwiaty, świeże powietrze, promienie słońca przebijające przez korony drzew oraz mieszanka starych klonów, brzóz brodawkowatych, dębów, wiązów i sosen – oto, co tworzy piękną i cichą Białowieżę. Puszczę zamieszkuje również jedno z ostatnich stad żubrów w Europie.

5 najbardziej zatłoczonych wysp świata

Yakushima, Japonia

Puszcza znajduje się na wyspie Yakushima i stanowi dom dla najstarszego drzewa w Japonii, Jōmon Sugi. Jego wiek szacuje się na 2000-7000 lat (zdaniem niektórych ekspertów jest to najstarsze drzewo na świecie). Ten magiczny las przepełniony jest wiekowymi japońskimi cedrami, których grube, pokryte mchem konary oraz podmokłe korzenie lśnią w przebijających przez korony promieniach słońca. Zmęczony długą wędrówką po lesie odpocznij na biało-piaszczystej plaży, zanurkuj wśród pięknych raf koralowych lub zrelaksuj się w naturalnym onsenie.

Tarkine, Australia

Wilgotny las strefy umiarkowanej, jakim jest Tarkine, to jeden z największych tego typu obszarów na świecie, który przez setki milionów lat pozostał niezakłócony ludzką działalnością. Do wyjątkowo rzadkiej flory i fauny lasu zaliczają się 3000-letnie sosny Huona należące do jednych z najstarszych drzew na ziemi. W Tarkine można również spotkać zagrożonego wyginięciem diabła tasmańskiego. Podczas wędrówki wypatruj miejscowych gatunków roślin, w tym rzemienicy, z której powstaje tasmański miód – produkowany przy użyciu zrównoważonych metod, aromatyczny wyrób lokalny dla tej wyspy u południowo-wschodniego wybrzeża Australii.

TOP 5 latarni morskich w Europie

Park Narodowy Tongass, Alaska

Tongass to największy wilgotny las strefy równikowej i park narodowy w Stanach Zjednoczonych. Rozciągające się na 69 tysiącach km2 na południowym archipelagu Alaski i otoczone lodowatym Pacyfikiem zalesione wyspy Tongassu obejmują góry, lodowce, fiordy oraz strumienie zamieszkałe przez łososie. Spacerując jednym z wielu szlaków w parku, możesz podziwiać górujące nad głowami wiekowe iglaki, cyprysiki nutkajskie, żywotniki olbrzymie czy rozłożyste, wysokie choiny. Natomiast leśna ściółka zachwyca feerią barw, którą tworzą jagody, mchy, porosty oraz paprocie, na których czasem można podziwiać ślady pozostawione przez mieszkańców parku, takich jak jelenie sitka, łosie czy niedźwiedzie brunatne.

Kakamega, Kenia

Niestety, zajmujący obszar ok. 230 km2 las Kakamega w Kenii jest ostatnią pozostałością po starożytnym gwinejsko-kongijskim lesie równikowym, który niegdyś obejmował znaczną część Afryki. Kakamega wciąż zachwyca ogromną bioróżnorodnością gęstego listowia, olbrzymimi drzewami oraz wilgotnym siedliskiem idealnym dla rzadkich gatunków małp, papug, pradawnych drzew, gadów oraz setek gatunków ptaków. Wielu z tych niesamowitych stworzeń nie spotka się w żadnej innej części kraju, podczas gdy tutaj możesz je zobaczyć na własne oczy, wybierając się na jedną z wycieczek z przewodnikiem.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz