25 maja 2024
zdjęcie do artykułu najpiękniejsze miasta Polski

5 najpiękniejszych miast w Polsce

Polska to bez cienia wątpliwości kraj piękny i malowniczy, który kusi bogatą historią, wyjątkową kulturą, cennymi w skali świata zabytkami i równie cennymi obszarami przyrodniczymi. Polskie miasta mają wiele uroku, a spacer po ich ulicach może się dla każdego z nas stać wspaniałą przygodą. Zachwycają, a chętnych na ich zwiedzenie nie brakuje. Jakie ośrodki miejskie mogą się okazać ciekawym celem wycieczki dla miłośników kultury, historii i pięknych zabytków?

Kraków

Wycieczki po grodzie Kraka to jedna z ciekawszych propozycji dla wszystkich miłośników architektury i historii. Z cennymi zabytkami można się tu przecież spotkać niemal na każdym kroku. Zamek na Wawelu, Rynek Główny, Sukiennice i kościół Mariacki – oto najsłynniejsze atrakcje tego miasta. W czasie pobytu w Krakowie warto też pospacerować po Plantach i przyjrzeć się pozostałościom dawnych fortyfikacji miejskich. Brama Floriańska i Barbakan są ich najpiękniejszymi reprezentantami. Kusi też krakowski Kazimierz, pełen pożydowskich kamienic, bożnic i innych budowli, które urzekają swą wyjątkową formą.

TOP 5 najpiękniejszych zamków w Polsce

Wrocław

Najważniejsze miasto Dolnego Śląska przyciąga cennymi skarbami architektury. Słynna Hala Stulecia, ratusz oraz kamienice, które można zobaczyć przy wrocławskim rynku – oto zabytki, które na każdym z nas mogą zrobić ogromne wrażenie. Wizyta na terenie Ostrowa Tumskiego – najstarszej części miasta, będzie dodatkową przygodą dla każdego miłośnika historii i architektury sakralnej. A co z miłośnikami kultury? Na nich na terenie Wrocławia czekają liczne galerie i muzea. Dumą miasta jest Panorama Racławicka, która trafiła tu po wojnie z odległego Lwowa. Warto też podkreślić, że Wrocław jest miastem niezwykle przyjaznym dla najmłodszych turystów. Czekają tu na nich takie atrakcje, jak ZOO, Hydropolis oraz Szlak Krasnali, dzięki którym poznawanie przeszłości stolicy Dolnego Śląska staje się dla małych podróżników świetną zabawą.

Warszawa

Stolica kraju również ma się czym pochwalić. Zamek Królewski i Kolumna Zygmunta, Krakowskie Przedmieście czy Barbakan – oto najważniejsze atrakcje Warszawy. Wycieczki po tym mieście nie mogą się też obejść bez wizyty pod gmachem Sejmu, w którym zapadają najważniejsze decyzje na temat naszego państwa. W trakcie zwiedzania Warszawy warto też znaleźć czas na wizytę w Pałacu Kultury i Nauki. Kusi on słynną Salą Kongresową oraz tarasem, z którego roztacza się niezapomniany widok na miasto. Wilanów, Łazienki, Muzeum Powstania Warszawskiego – oto kolejne miejsca, którym w czasie pobytu w tym mieście warto poświęcić swój czas.

Zamieszkaj na Ursusie – dowiedz się więcej o dzielnicy

Poznań

Wycieczki po stolicy Wielkopolski to wyjątkowa przygoda dla każdego miłośnika historii i pięknej architektury. Kamienice, dumnie wznoszące się przy Starym Rynku, renesansowy ratusz – oto atrakcje, dzięki którym Poznań jest miastem tak chętnie odwiedzanym przez turystów. Zamek cesarski, Stary Browar – oto kolejne obiekty, którym turyści w trakcie zwiedzania tego miasta bardzo chętnie poświęcają swój czas. A co z tymi, którzy chcą wypocząć? Dla nich Poznań to przede wszystkim Malta i wspaniałe tereny rekreacyjne wokół słynnego jeziora.

Sandomierz

Piękna okolica i cenne zabytki sprawiają, że Sandomierz cieszy się wielkim powodzeniem wśród turystów. nie brak tu ciekawych perełek dawnej architektury oraz placówek muzealnych, do których koniecznie trzeba zajrzeć. Liczne wąwozy, w tym Wąwóz Królowej Jadwigi, wiekowe świątynie – oto atrakcje, z którymi kojarzone jest to miasto. Sandomierz zachwyca jednocześnie ciekawa trasa podziemną oraz rynkiem, wokół którego można ujrzeć wiele pięknych kamienic. Brama Opatowska, Ucho Igielne oraz Dom Jana Długosza są kolejnymi obiektami, dzięki którym w tym mieście każdy z nas może spędzić wolny czas w niezwykle atrakcyjny sposób.

Lokal socjalny – komu przysługuje?

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz