6 maja 2021
zdjęcie do artykułu zamki w Polsce

TOP 5 najpiękniejszych zamków w Polsce

Nasz kraj słynie z wspaniałej monumentalnej architektury, której ważny element stanowią potężne zamki. Często położone są w niezwykle malowniczych miejscach, zachwycają swoim rozmachem i oryginalnymi bryłami. W Polsce praktycznie w każdym regionie można znaleźć warownie z różnych okresów – średniowieczne, renesansowe czy nowsze. Jest ich w sumie kilkaset. Są zamki położone w górach, krzyżackie warownie na północy kraju, orle gniazda na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i wiele innych pięknych obiektów.

Zamek w Malborku

Na zwiedzanie tego ogromnego zamku należy poświęcić co najmniej kilka godzin. Cały obszar ma ponad 20 ha, w rzeczywistości są trzy zamki (Wysoki, Średni i Niski), a do ich budowy użyto ponad 4,5 miliona cegieł. Od 1309 r. rezydował w nim Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego i jak widać, mógł cieszyć się sporym luksusem jak na swoje czasy. Miał między innymi ogrzewanie podłogowe oraz zaciszną toaletę. Na zamku organizowane są również historyczne rekonstrukcje, które w pełni oddają historycznego ducha tego miejsca.

Jak przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Zamek w Mosznie

Wygląda zupełnie jak z bajki Disneya! Łączy 3 style architektoniczne, posiada 99 wież, piękny duży staw oraz wystarczająco pokoi na każdy dzień roku (365!). Znajduje się zaledwie 35 km od Opola i niegdyś był rezydencją śląskiej rodziny Tiele-Winckler. Warto odwiedzić nie tylko budynek, ale także ogromny park – około 200 hektarów zadbanej zieleni. Zamek został rozbudowany o dodatkowe skrzydło tuż przed I wojną światową. Przez wiele lat był używany przez Centrum Terapii Neurotycznej, ponieważ nie ma lepszego miejsca na relaks i spokój.

Chcesz zamieszkać na Bielanach? Dowiedz się więcej o dzielnicy.

Zamek Czocha

Ten zamek jest znany z wielu filmów, seriali, a nawet teledysków. To miejsce wygląda jakby zostało stworzone specjalnie na spektakularne ujęcia – z fosą, grubymi murami, fotogenicznym dziedzińcem i ogromną wieżą. Ma też bardzo tajemniczą historię. Powstał w połowie XIII wieku na rozkaz czeskiego króla Wacława I i przez następne stulecia był świadkiem licznych oblężeń, krwawych hrabiów i makabrycznych zbrodni. A w czasie II Wojny Światowej naziści stworzyli laboratorium, w którym przeprowadzili różne eksperymenty z nowymi rodzajami broni.

5 klimatycznych lokali na dachach Wrocławia

Zamek Książ

Jest trzecim co do wielkości – i według wielu- najpiękniejszym kompleksem zamkowym w Polsce. Zbudowany pod koniec XIII wieku przez Piastów Śląskich i wielokrotnie przebudowywany w kolejnych stuleciach, zachwyca różnorodnością architektoniczną. Podczas drugiej Wojny Światowej znajdowała się tu jedna z tajnych kwater Adolfa Hitlera, a bezcenne skarby przechowywano w podziemnych labiryntach, w tym w kolekcje Biblioteki Państwowej w Berlinie. Słynie również z pięknej księżnej Marii Teresy Hochberg von Pless, nazywanej czule Daisy. Była żoną ostatniego właściciela posiadłości. Gościła wielu znanych gości, takich jak: Winston Churchill (prywatnie jej bratanek) czy cesarz Franciszek Józef.

Mieszkania na sprzedaż w Poznaniu – sprawdź portal Gethome

Zamek Dunajec w Niedzicy

Historia tego miejsca jest pełna tajemnic. Po II wojnie światowej w zamku znaleziono tajemniczy dokument napisany w starożytnym skrypcie o nazwie „kipu”. Miał to być rodzaj mapy prowadzącej do ukrytego miejsca ze skarbem pozostawionym przez potomków władcy Inków, Tupaca Amaru II. Dlaczego Indianie z Machu Picchu zdecydowali się tu przybyć? Cóż, bratanek Tupaca – i jedyny słuszny spadkobierca imperium andyjskiego – ożenił się z córką węgierskiego arystokraty, której rodzina była ówczesnymi właścicielami Zamku Dunajec. Skarbów nie odnaleziono do dziś.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


CAPTCHA Image
Reload Image