20 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu zamki w Polsce

TOP 5 najpiękniejszych zamków w Polsce

Nasz kraj słynie z wspaniałej monumentalnej architektury, której ważny element stanowią potężne zamki. Często położone są w niezwykle malowniczych miejscach, zachwycają swoim rozmachem i oryginalnymi bryłami. W Polsce praktycznie w każdym regionie można znaleźć warownie z różnych okresów – średniowieczne, renesansowe czy nowsze. Jest ich w sumie kilkaset. Są zamki położone w górach, krzyżackie warownie na północy kraju, orle gniazda na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i wiele innych pięknych obiektów.

Zamek w Malborku

Na zwiedzanie tego ogromnego zamku należy poświęcić co najmniej kilka godzin. Cały obszar ma ponad 20 ha, w rzeczywistości są trzy zamki (Wysoki, Średni i Niski), a do ich budowy użyto ponad 4,5 miliona cegieł. Od 1309 r. rezydował w nim Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego i jak widać, mógł cieszyć się sporym luksusem jak na swoje czasy. Miał między innymi ogrzewanie podłogowe oraz zaciszną toaletę. Na zamku organizowane są również historyczne rekonstrukcje, które w pełni oddają historycznego ducha tego miejsca.

Jak przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Zamek w Mosznie

Wygląda zupełnie jak z bajki Disneya! Łączy 3 style architektoniczne, posiada 99 wież, piękny duży staw oraz wystarczająco pokoi na każdy dzień roku (365!). Znajduje się zaledwie 35 km od Opola i niegdyś był rezydencją śląskiej rodziny Tiele-Winckler. Warto odwiedzić nie tylko budynek, ale także ogromny park – około 200 hektarów zadbanej zieleni. Zamek został rozbudowany o dodatkowe skrzydło tuż przed I wojną światową. Przez wiele lat był używany przez Centrum Terapii Neurotycznej, ponieważ nie ma lepszego miejsca na relaks i spokój.

Zamek Czocha

Ten zamek jest znany z wielu filmów, seriali, a nawet teledysków. To miejsce wygląda jakby zostało stworzone specjalnie na spektakularne ujęcia – z fosą, grubymi murami, fotogenicznym dziedzińcem i ogromną wieżą. Ma też bardzo tajemniczą historię. Powstał w połowie XIII wieku na rozkaz czeskiego króla Wacława I i przez następne stulecia był świadkiem licznych oblężeń, krwawych hrabiów i makabrycznych zbrodni. A w czasie II Wojny Światowej naziści stworzyli laboratorium, w którym przeprowadzili różne eksperymenty z nowymi rodzajami broni.

5 klimatycznych lokali na dachach Wrocławia

Zamek Książ

Jest trzecim co do wielkości – i według wielu- najpiękniejszym kompleksem zamkowym w Polsce. Zbudowany pod koniec XIII wieku przez Piastów Śląskich i wielokrotnie przebudowywany w kolejnych stuleciach, zachwyca różnorodnością architektoniczną. Podczas drugiej Wojny Światowej znajdowała się tu jedna z tajnych kwater Adolfa Hitlera, a bezcenne skarby przechowywano w podziemnych labiryntach, w tym w kolekcje Biblioteki Państwowej w Berlinie. Słynie również z pięknej księżnej Marii Teresy Hochberg von Pless, nazywanej czule Daisy. Była żoną ostatniego właściciela posiadłości. Gościła wielu znanych gości, takich jak: Winston Churchill (prywatnie jej bratanek) czy cesarz Franciszek Józef.

Zamek Dunajec w Niedzicy

Historia tego miejsca jest pełna tajemnic. Po II wojnie światowej w zamku znaleziono tajemniczy dokument napisany w starożytnym skrypcie o nazwie „kipu”. Miał to być rodzaj mapy prowadzącej do ukrytego miejsca ze skarbem pozostawionym przez potomków władcy Inków, Tupaca Amaru II. Dlaczego Indianie z Machu Picchu zdecydowali się tu przybyć? Cóż, bratanek Tupaca – i jedyny słuszny spadkobierca imperium andyjskiego – ożenił się z córką węgierskiego arystokraty, której rodzina była ówczesnymi właścicielami Zamku Dunajec. Skarbów nie odnaleziono do dziś.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz