8 października 2024
zdjęcie do artykułu Top 5 błędów budowlanych

5 największych błędów budowlanych

Budowa własnego domu to ogromne koszty i nerwy. Trzeba liczyć każdą złotówkę, zatrudnić fachowców, wybrać technologie, projekt i materiały – wszystko na głowie inwestora. Niestety prowadzi to często do błędów, które następnie muszą być poprawiane. Koszt wymiany zniszczonych elementów lub ich naprawa to spory koszt, który znacznie zwiększa budżet potrzebny do zakończenia budowy. Z tego względu lepiej zapobiegać niż remontować.

1. Fundamenty

Nie jest to najczęstszy problem, ale najpoważniejszy w skutkach, więc warto opisać go jako pierwszy. Źle przygotowany wykop to nieprzyjemne konsekwencje, ponieważ fundament to podstawa całego budynku. Błędy mogą nie być widoczne od razu, ale na przestrzeni lat mogą powodować problemy z użytkowaniem domu.

Zdarza się, że koparka zabiera z wykopu zbyt dużą ilość ziemi – sytuacja ta powoduje, że często uzupełnia się brakujące centymetry wcześniej wykopaną ziemią. Jest to nieprawidłowe działanie, ponieważ dosypany materiał charakteryzuje się dużą ściśliwością, więc nie gwarantuje stabilnego podłoża. Nie pomoże nawet zagęszczanie mechaniczne, ponieważ nośność zawsze będzie mniejsza niż gruntu rodzimego.

TOP 5 najciekawszych kawiarni w Łodzi

2. Brak izolacji przeciwwodnej

Zabezpieczenie budynku przed działaniem wilgoci występującej w gruncie jest bardzo ważne, bo będzie na niego działać przez dziesięciolecia. Brak takiej ochrony może poważnie wpłynąć na trwałość budynku, powodując zawilgocenie ścian (i piwnic) oraz zwiększając zużycie energii w trakcie eksploatowania takiego domu. Dotyczy to praktycznie każdego materiału.

Dlatego izoluje się fundamenty i ściany fundamentowe i stosuje hydroizolację poziomą oraz pionową, zabezpieczające budynek przed wilgocią. Pozioma chroni ściany parteru przed podciąganiem kapilarnym wilgoci, natomiast pionowa – przed działaniem wilgoci z gruntu, powyżej poziomu posadowienia. Wprawdzie hydroizolacje są niewidocznym elementem budynku (po jego postawieniu), ale skutki ich braku lub wadliwego wykonania są widoczne. Zatem należy pamiętać, żeby w trakcie budowy wykorzystywać odpowiednie materiały hydroizolacyjne i właściwie je ułożyć.

3. Błędnie wykonany szalunek

Mocny szalunek podczas wylewania betonu to priorytet. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że deformacje i odkształcenia w przyszłości mogą zaważyć na żywotności całego budynku. Podczas wylewania betonu nie jest już możliwe poprawienie szalunku, gdyż nacisk betonu jest zbyt duży. Ponadto może się okazać, że jeden wadliwy element stworzy efekt domina i reszta szalunków może się zniekształcić.

TOP 5 najpiękniejszych zamków w Polsce

4. Pozorne oszczędności

Jednym z najpoważniejszych błędów popełnianych na budowie domu jest zakup tanich materiałów budowlanych. Pomimo wytycznych w projekcie co do jakości materiałów, często kupujemy najtańsze. Jest to błędne przekonanie, ponieważ niewłaściwy materiał będzie zużywał się szybciej. Parametry pustaków, betonu czy klejów zostały dobrane do wielkości i typu naszego domu.

Zmiana materiału na inny może grozić deformacją ścian, a w skrajnych przypadkach zawaleniem się budynku. Jego żywotność będzie o wiele krótsza niż wtedy, kiedy używamy materiałów wysokiej klasy.

Sprawdź: Fundamenty domu – jak je prawidłowo wykonać?

5. Odpowiedni komin

Wentylacja i odprowadzanie spalin ma ogromne znaczenie. Należy dobrze zastanowić się nad umiejscowieniem komina, aby zapewnić odpowiedni ciąg. Komin nie powinien mieć zakrętów i długich kolan. W takich sytuacjach w przewodzie zbiera się dużo sadzy i ciąg zostaje ograniczony. Tak niebezpieczna sytuacja może doprowadzić do wydobywania się czadu z instalacji. Nie mniej ważne jest jego docieplenie, aby nawet podczas niskiego ciśnienia nie było problemu z rozpalaniem czy wentylacją.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz