Za wulkan przywykliśmy uważać górę, z której stożka wydobywa się lawa. Jednakże według prawidłowej definicji wulkanem jest samo miejsce, z którego wydobywa się ta substancja oraz gazy wulkaniczne. Największe skupisko tych tworów geologicznych znajduje się w regionie Oceanu Spokojnego, który właśnie z uwagi na to nazywany jest Ognistym Pierścieniem Pacyfiku.
Ojos del Salado – 6880 m n. p.m. (Argentyna, Chile)
Na zaszczytnym pierwszym miejscu listy znalazł się Ojos del Salado – najwyższy wulkan na całym świecie. Należy on do wulkanów drzemiących, ostatnia jego erupcja miała miejsce na początku naszego tysiąclecia. Położony jest w Andach Środkowych w paśmie Kordyliery Głównej. Jest to najwyższy szczyt Chile i drugi co do wysokości na półkuli zachodniej.
TOP 5 największych galerii handlowych w Polsce
Llullaillaco – 6739 m n.p.m. (Argentyna, Chile)
Jest to najwyższy z położonych na granicy pomiędzy Chile i Argentyną czynnych wulkanów. Jednocześnie jest to najwyższy aktywny wulkan na świecie. Położony jest on na terenie wyżyny Puna de Atacama niedaleko pustyni Atacama. Ostatnia jego erupcja została odnotowana w 1877 r. Ciekawostką jest to, że znajduje się tutaj najwyżej położona granica wiecznego śniegu – jest to 6000 m n.p.m. Prowadzone są tutaj intensywne prace wykopaliskowe, których skutkiem było odnalezienie zmumifikowanych ciał dzieci z plemion inkaskich.
Antofalla – 6450 m n.p.m. (Argentyna)
Antofalla to jeden z najwyższych szczytów Ameryki Południowej. Mieści się on w Argentynie w paśmie Andów Środkowych, na płaskowyżu Puna de Atacama. Jest to czynny stratowulkan, który pokrywają wieczne śniegi. Mimo tego, że wulkan był czynny na przestrzeni kilku stuleci, ludy inkaskie stawiały tu swoje budowle, po których do dnia dzisiejszego zostały ruiny. Antofalla to drugi co do wielkości aktywny wulkan na świecie.
5 największych firm na świecie
Lascar – 5990 m n.p.m. (Argentyna, Chile)
Jest to najbardziej aktywny wulkan ze wszystkich położonych na granicy Chile i Argentyny, w środkowej części Andów. Miejsce to wiąże się z przepiękną legendą ludu Atacamenos. Na szczycie wulkanu znajduje się aż sześć kraterów, z których cały czas wydobywają się opary siarki. Jest to wulkan o bardzo silnych erupcjach. Najsilniejsza jaka miała miejsce w czasach obecnego tysiąclecia to ta z 1993 r. – materiały erupcyjne jakie wtedy zostały wyrzucone dotarły nawet do Buenos Aires.
Cotopaxi – 5897 (Ekwador)
Jest to wulkan położony w północnej części Ekwadoru, w pasmie Kordyliery Środkowej. Jego cechą charakterystyczną jest nieomal idealnie stożkowaty kształt. Wulkan ten jest najbardziej aktywnym wulkanem na świecie. Jest to bardzo stary wulkan – jego aktywność twa nieprzerwanie już od ponad 4 tysięcy lat. Jego wybuchy są bardzo silne – ten z przełomu lat 1532/1533 zniszczył pobliskie miasto Tacunga, zaś ten z roku 1744 słyszano nawet w Kolumbii, która jest oddalona od Cotopaxi o 800 km. Ostatnia jego erupcja miała miejsce w 1975 r. Z uwagi na to, że na tych terenach występuje bogactwo unikatowych gatunków fauny i flory utworzono Park Narodowy Cotopaxi.