20 czerwca 2024
zdjęcie do artykułu największe firmy świata

5 największych firm na świecie

Tegoroczna odsłona rankingu najcenniejszych marek świata została zdominowana przez firmy z branży nowych technologii. Na pierwszym miejscu ponownie znalazł się Apple, który jest wart więcej niż firmy z pozostałych miejsc podium razem wzięte. Silna marka to potężny kapitał. W szczególności firmy konsumenckie inwestują dużo czasu i środków po to, by nieustannie umacniać i zwiększać zasięg swoich brandów. Posiadanie silnej marki daje firmom możliwość ustalania wyższych cen za sprzedawane pod nią produkty i przyczynia się do zwiększenia ich udziału w rynku.

1. Apple Inc. (USA): 603,3 miliarda dolarów.
Na miejscu pierwszym znalazło się Apple Inc. – firma ze Stanów Zjednoczonych zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania i komputerów osobistych. Technologie i urządzenia tworzone przez Apple kochają i używają miliony osób z całego świata, więc nie ma się co dziwić, że spółka jest tyle warta. Apple posiada 425 sklepów na całym świecie oraz zatrudnia 98 tysięcy pracowników. W 2013 przychód firmy wyniósł 170 miliardów dolarów.

TOP 5 rynków giełdowych świata

2. Exxon Mobil Corp. (USA): 407 miliardów dolarów.
Na drugim miejscu najbardziej wartościowych firm świata pod względem kapitalizacji giełdowej znalazła się firma Exxon Mobil Corp. ze Stanów Zjednoczonych. ExxonMobil to korporacja działająca na rynku ropy i gazu z siedziba w Dallas. W 2013 przychód tej firmy wyniósł niemal 421 miliardów dolarów, co dało jej czołowe miejsce na świecie wśród firm z największym przychodem. Szacuje się, że ExxonMobil zatrudnia około 75 tysięcy pracowników.

3. Google (USA): 390,3 miliarda dolarów.
Trzecie miejsca zajmuje Google – amerykańska korporacja specjalizująca się w dostarczaniu usług i produktów związanych z Internetem. Do ich najbardziej znanych produktów należą: wyszukiwarka Google, reklamy w wyszukiwarce AdWords, oraz system operacyjny Android. W 2013 firma miała przychód szacowany na około 60 miliardów dolarów, zaś w drugim kwartale 2014 roku zatrudniała około 52 tysiące pracowników. Warto wspomnieć, że własnością Google są również serwisy YouTube i Twitch.

5 największych koncernów naftowych świata

4. Microsoft (USA): 382,4 miliarda dolarów.
Biorąc pod uwagę kapitalizację giełdową, amerykańska korporacja Microsoft jest warta ponad 382 miliardy dolarów. Firma zajmuje się opracowywaniem, licencjonowaniem, wydawanie, wspieraniem i sprzedażą oprogramowania, elektroniki użytkowej, komputerów osobistych i usług. W 2013 roku przychód Microsoftu wyniósł niemal 87 miliardów dolarów, zaś w czerwcu 2014 firma zatrudniała około 128 tysięcy pracowników. Najbardziej znana z systemu operacyjnego Windows.

5. Johnson & Johnson (USA): 302 miliardy dolarów.
Johnson & Johnson to amerykański koncern farmaceutyczny i kosmetyczny założony w 1886 roku. Do jednych z najbardziej znanych marek tej firmy należą produkty z linii: Johnson’s baby, Neutrogena, Clean & Clear, Acuvue, Band-Aid, Nicorette, Nizoral itd. Łączny przychód firmy Johnson & Johnson w 2013 roku wyniósł 71,312 miliarda dolarów, zaś liczba pracowników pod koniec 2013 roku była szacowana na około 128 tysięcy. W licznych rankingach wskazywana jako jedna z najbardziej renomowanych firm świata.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz