14 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu trendy wśród nabywców mieszkań

5 popularnych trendów wśród nabywców mieszkań

Rynek nieruchomości zmienia się z roku na rok. Podobnie jak w innych branżach, tak i tutaj obserwować można dominujące trendy – zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Jakie tendencje pojawiły się wśród nowych nabywców i co decyduje o zakupie mieszkania?

Mikroapartamenty

Mikroapartamenty, czyli mieszkania od kilkunastu do ponad dwudziestu metrów kwadratowych, przywodzące na myśl pokoje hotelowe. Ich popularność wiąże się z rozwojem nowego stylu życia aktywnych singli, którzy mieszkanie traktują w kategoriach bazy noclegowej. Nie jest dla nich ważny wystrój, a jedynie funkcjonalność lokum. Cechą charakterystyczną budynków, w których zlokalizowane są mikroapartamenty, jest samowystarczalność. Życie toczy się tu nie w samych mieszkaniach, a nowoczesnych salach co-workingowych, restauracjach, kawiarniach i siłowniach, które można znaleźć w obrębie kompleksu.

TOP 5 książek o urządzaniu wnętrz

Apartamenty nad wodą

Ich popularność wiąże się z dynamicznym rozwojem trendu powrotu do natury. Posiadanie własnego, kameralnego ogródka już nie musi wiązać się z koniecznością wyprowadzki do małych, podmiejskich miejscowości. Apartamenty zlokalizowane przy rzekach oznaczają najczęściej bezpośrednie sąsiedztwo terenów zielonych, takich jak parki czy łąki. Malownicze otoczenie to niekwestionowana zaleta, którą młodzi ludzie, decydujący się na zakup własnego mieszkania cenią bardziej niż odległość od ścisłego centrum.

Nowe mieszkania w Szczecinie – sprawdź Rynek Pierwotny

Inteligentne domy

Kiedyś kojarzone z przesadną ekstrawagancją, obecnie stają się standardem. Przy użyciu aplikacji włącza się światło, reguluje temperaturę czy otwiera bramę garażową. Inteligentne domy są nie tylko wygodne, ale też przyjazne dla środowiska – posiadają wdrożone rozwiązania ekologiczne. Istotą systemu jest zwiększenie energooszczędności. Dzięki specjalnym algorytmom zmniejszają zapotrzebowanie na zużycie energii w domu. Podczas nieobecności mieszkańców system automatycznie zmienia działanie ogrzewania czy wentylacji po to, by ograniczyć koszta. Idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi.

Jak ustalić czynsz najmu?

Mieszkania w kamienicy

Coraz większą popularnością cieszą się mieszkania zlokalizowane w zabytkowych kamienicach. Wynika to z tego, że coraz bardziej cenimy miejsca z duszą. Zastane elementy, takie jak piece kaflowe, sztukaterie, mozaiki, parkiety, rozety i wiele, wiele innych, chętnie zostawiamy i to one wyznaczają kierunek aranżacji naszego mieszkania. Co ważne, kamienice zazwyczaj znajdują się w centrach miast – dla niektórych jest to plus, dla innych minus. Warto również wspomnieć o tym, że kamienice często nie mają podziemnych parkingów i wind – pomimo to i tak jest duży popyt na takie mieszkania, powiem więcej – ich ceny cały czas szybują.

Historyczne wille

Niezwykłe, kameralne wille, stylizowane na przedwojenne budowle, z designerskim wyposażeniem. Wykonane z dbałością o każdy szczegół – wykończone z najwyższej jakości surowców, takich jak włoskie marmury. Powstają najczęściej w modnych, zielonych dzielnicach, takich jak warszawski Żoliborz czy Saska Kępa. Wedle przewidywań, historyzujące wille staną się w 2019 roku najbardziej pożądanym typem zabudowy, stanowiąc alternatywę dla popularnych dotychczas nowoczesnych, przeszklonych mieszkań.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz