19 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu trasy rowerowe w Polsce

TOP 5 tras rowerowych w Polsce

Czy próbowaliście kiedykolwiek zwiedzać świat na dwóch kółkach? W wielu krajach tworzone są specjalnie przygotowane, profesjonalne szlaki rowerowe, które mogą być doskonałym sposobem na przemierzanie Europy. Niektóre z najlepszych tras dla cyklistów biegną przez zapierające dech w piersiach krajobrazy. A jak to wygląda w Polsce?

Green Velo

Najdłuższy spójnie oznakowany szlak rowerowy w Polsce, o łącznej długości przekraczającej 2 tysiące kilometrów. Trasa główna liczy 1 887,5 km, trasy łącznikowe i boczne to dodatkowe 192 kilometry. Szlak przebiega głównie po asfaltowych drogach publicznych o niskim natężeniu ruchu, niemal 580 km (29% długości trasy) stanowią odcinki prowadzące przez tereny leśne, a 180 km (9% długości trasy) przypada na doliny rzek. Trasa rozpoczyna się w Elblągu, a kończy w Końskich.

Trasa pozwala poznać różne oblicza Polski Wschodniej i jej największe atrakcje. W trakcie podróży odkryjemy liczne wpływy niemieckie, holenderskie, rosyjskie, litewskie oraz obszary prawosławne, żydowskie i tatarskie.

5 najciekawszych budowli w Niemczech

Nadmorski Szlak Rowerowy R-10

Polski odcinek międzynarodowego szlaku dookoła basenu Morza Bałtyckiego przebiega przez tereny województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Ze względu na niską gęstość zaludnienia, umiarkowany klimat oraz bogactwo zabytków, urokliwych miejsc i różnorodność przyrody trasa cieszy się wyjątkową popularnością. Po drodze możemy zjeść śniadanie na plaży, zwiedzić nadmorskie latarnie czy zachwycić się pięknym zachodem słońca.

Szlak Bursztynowy EV-9

Międzynarodowy szlak łączący Bałtyk z Adriatykiem, będący odtworzeniem trasy, jaką dawni handlarze sprowadzali cenne złoża bursztynu na południe kontynentu – przebiegający przez Czechy, Austrię, Słowenię, Włochy i Chorwację. Szlaki Eurovelo nie są budowane od podstaw – zazwyczaj wytycza się je po istniejących ścieżkach lub po lokalnych, często szutrowych, drogach.

Szlak Orlich Gniazd

Przebiegająca przez słynące z architektury obronnej tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej trasa Szlaku Orlich Gniazd została wyznaczona już w 1950 roku. Ze względu na duże zróżnicowanie nachylenia oraz jakość podłoża wyróżniamy pełną zachwycających widoków trasę pieszą oraz nieco prostszą, częściowo utwardzoną drogę dla rowerów. Szlak pieszy jest nieco krótszy i liczy 163 km, zaś rowerowy około 190 km.

TOP 5 zimowych kurortów Austrii

Szlak wokół Tatr

Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr to polsko-słowacki projekt, zakładający realizację liczącej ponad 250 km pętli wokół Tatr. Powstałe w ramach inwestycji ścieżki rowerowe w okresie zimowym pełnią rolę tras biegowych dla narciarzy. Szlak prowadzi przez m.in.: Podhale, Orawę, Liptowo i Spisz. Jego trasa została tak zaprojektowana, aby samodzielne ścieżki rowerowe mogły służyć uprawianiu przyjaznej dla środowiska turystyki aktywnej i promowaniu zdrowego spędzania wolnego czasu jako alternatywy dla turystyki zmotoryzowanej.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz