14 listopada 2024
Zdjęcie do artykułu architekt wnętrz czy warto zatrudnić

Architekt wnętrz – czy warto go zatrudnić?

Gdy kupujemy nowe mieszkanie czy dom, mamy gotową wizję, jak będzie wyglądała kuchnia, sypialnia, łazienka. Możemy je urządzić samodzielnie. Ale może lepiej skorzystać z pomocy architekta wnętrz?

Przeglądamy czasopisma wnętrzarskie, oglądamy blogi i tutoriale z pomysłami na aranżacje wnętrz. I dochodzimy do wniosku, że będziemy w stanie wszystkie niezbędne prace wykonać samodzielnie. Szybko jednak może się okazać, że jest to bardziej skomplikowane niż nam się wydawało. Może więc lepiej zatrudnić wykwalifikowanego architekta wnętrz, który nasze wizje przekuje w konkretne rozwiązania. Jakie są inne korzyści wynikające z zatrudnienia takiego profesjonalisty?

Bezcenne spojrzenie profesjonalisty

Architekt wnętrz na początek zweryfikuje nasze pomysły i odradzi te, które nie miałyby szans powodzenia. W zamian zaproponuje takie, które nam, laikom, nawet nie przyszłyby do głowy. Być może nie będą to te, które w danej chwili są lansowane jako najmodniejsze, za to na pewno takie, które doskonale będą wyglądać również za kilka czy nawet kilkanaście lat. W projektowaniu wnętrz nie chodzi bowiem o odwzorowanie chwilowej mody, co często starają się zrobić laicy, lecz o ponadczasowy design. To ważne, bo może w pierwszej chwili nie będziemy mogli pochwalić się znajomym aranżacją salonu z pierwszych stron designerskich serwisów, ale z czasem na pewno docenimy, to co architekt wnętrz zaproponował nam zamiast nich.

Sprzedaż mieszkania – z jakimi opłatami się wiążę?

Wyższa wartość rynkowa

Wiele osób nie zatrudnia architekta wnętrz, ponieważ chcą zaoszczędzić. Ale jest o oszczędność tylko pozorna. Bo tak naprawdę więcej zyskają finansowo korzystając z usług profesjonalisty. Po pierwsze mieszkania zaprojektowane przez architektów wnętrz często mają większą wartość rynkową i łatwiej je nam będzie w razie potrzeby sprzedać. A po drugie, unikamy ten sposób wielu błędów, których zlikwidowanie może być bardzo kosztowne. Przesunięcie gniazdek elektrycznych, przyłączy do pralki czy zmywarki, wymiana podłogi albo przesunięcie ścianki działowej może finalnie okazać się o wiele bardziej kosztowne niż usługi profesjonalnego architekta wnętrz. Warto tu postawić nacisk na słowo „profesjonalnego”. Niektórzy próbują bowiem zaoszczędzić i decydują się na wynajęcie tego architekta, który najmniej życzy sobie za swoje usługi. W ten sposób mogą trafić w ręce amatora, który nie tylko nie spełni ich oczekiwań, ale też narazi ich na straty wynikające ze zniszczenia materiałów (deski podłogowe, kafelki, armatura). Dodatkowo będą musieli znaleźć kogoś, kto naprawi błędy partacza.

Uważasz, że piękno tkwi w prostocie? Dowiedz się więcej o stylu wabi-sabi!

Dobre rady w cenie usługi

Wynajmując architekta oczekujemy, że zrealizuje przede wszystkim nasze pomysły na wystrój domu czy mieszkania. Ale może również podpowiedzieć nam swoje własne, które często mogą okazać się o wiele trafniejsze. Z racji tego, że projektowanie wnętrz to jego zawód, urządził ich o wiele więcej niż my, więc i jego wiedza jest o wiele szersza. Lepiej też orientuje się w materiałach oraz ofercie sklepów oferujących wyposażenie wnętrz. Powstrzyma nas również przed pomysłami ryzykownymi lub wręcz niezgodnymi z prawem budowlanym. Może to być na przykład użycie zbyt miękkiego drewna na podłogę, próba wyburzenia ściany nośnej lub zabudowanie otworów wentylacyjnych.

Architekt wnętrz czy dekorator?

Dla wielu osób synonimem architekta wnętrz jest dekorator. Tymczasem to dwie zupełnie różne profesje i warto wiedzieć, czego oczekiwać po ich przedstawicielach. Architekt wchodzi do mieszkania czy domu w stanie, który często nazywany jest deweloperskim. Zastaje wnętrze często bez ścianek działowych i gniazdek elektrycznych, na podłodze nie ma wykładziny czy desek, w łazienkach i kuchni armatury. Jego zadanie to rozplanowanie pomieszczeń, zaprojektowanie oświetlenia oraz instalacji. Dekorator skupia się na meblach, materiałach, dodatkach starając się stworzyć wnętrze, które pasuje do osobowości, gustu i przede wszystkim potrzeb jego właściciela. O ile architekt wnętrz może sprawdzić jako dekorator, to dekorator często nie ma wiedzy potrzebnej do tego, aby być architektem.

Bogata oferta mieszkań w całej Polsce – sprawdź Gethome.pl

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz