21 lipca 2024
zdjęcie do artykułu drewno w domu inspiracje

Drewno w domu – inspiracje aranżacyjne

Drewno to najbardziej naturalny materiał, jakiego możemy użyć do urządzenia wnętrz. Jak je wykorzystać, aby osiągnąć jak najlepszy efekt dekoracyjny i cieszyć się jego urodą przez wiele lat?

Nie ma znaczenia, w jakim stylu planujesz urządzić dom lub mieszkanie. Do każdego z całą pewnością będzie pasowało naturalne drewno. Gatunków drewna oraz sposobów, w jaki możemy go użyć jest nieskończenie wiele. Jak z pomocą drewna wyczarować wnętrze, które będzie nie tylko funkcjonalne, ale również piękne i wszystkie jego elementy dadzą wrażenie spójnej i przemyślanej całości? Tak, że nie będziemy mieli ochoty nic zmieniać nawet przez wiele lat?

Szukasz nowego domu w Krakowie? Sprawdź bazę ofert portalu Rynek Pierwotny.

Drewniany sufit

Jednym ze sposobów na wykorzystanie drewna w domu, jest położenie go na suficie. Drewniany sufit kojarzy nam się zazwyczaj z wnętrzami w stylu skandynawskim lub rustykalnym. Ale świetnie będzie wyglądać również w domu czy mieszkaniu urządzonym modernistycznie a nawet w postindustrialnym lofcie. Różny może być natomiast sposób, w jaki drewno wykorzystamy. Belki na suficie w naturalnym kolorze, pobielone lub pomalowane na jasnoszary kolor, to udany dodatek do wnętrza w stylu rustykalnym, prowansalskim, skandynawskim czy klasycznym. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wystrój nawiązuje do wiejskości, prostoty, ludowości i folkloru. Sufit z drewnianych belek nada wnętrzu kameralnego charakteru, stworzy wrażenie przytulności oraz domowego ciepła. We wnętrzach nowoczesnych możemy zaryzykować pomalowanie belek sufitowych na inny kolor niż klasyczna biel czy szarość. W ostatnich latach modne są belki pudrowo-różowe, miętowe lub niebieskie. Pamiętajmy, że im ciemniejsza barwa sufitu, tym wnętrze może się wydawać niższej i mniejsze. Te rozwiązania aranżacyjne są więc zarezerwowane dla dużych pomieszczeń, dobrze oświetlonych światłem naturalnym. W takich wnętrzach możemy również zabudować cały sufit, w mniejszych lepiej położyć kilka belek czy desek, pomiędzy nimi pozostawiając wolną przestrzeń.

SPRAWDŹ PORÓWNANIE KOSZTÓW POKRYĆ DACHOWYCH

Drewniana podłoga

Podobnie jak sufit z drewna, również podłoga drewniana sprawdzą się w każdym wnętrzu i w każdej aranżacji. Mogą to być lite deski, parkiet albo mozaika. Podłoga z litych desek pasuje przede wszystkim do stylu rustykalnego. Warto pamiętać, że należy ją układać od strony okna, zaś w wąskim pomieszczeniu wzdłuż dłuższych ścian. Deski muszą pasować do siebie jeśli chodzi o rysunek słojów oraz barwę. Parkiet z kolei sprawdzi się we wnętrzu klasycznym. Najbardziej popularne sposoby układania parkietu to jodełka, cegiełka (inaczej wzór angielski) albo szachownica. Na dużej powierzchni można łączyć rozmaite wzory lub odcienie drewna, ale powinny mieć one zbliżoną twardość, aby zachowywały się podobnie podczas codziennej eksploatacji. Wtedy będą równomiernie się ścierały i starzały a podłoga nie będzie się rozchodziła, tworząc szpary i dziury. Równie popularne jak parkiety są mozaiki z kwadratowych lub prostokątnych płytek zestawionych po pięć sztuk, tworzących szachownicę, łączone od spodu siatką z włókna szklanego. Tylko niektóre rodzaje drewna nadają się do kuchni czy łazienki – to dąb, modrzew, niektóre gatunki egzotyczne.

Drewniane meble

Do drewnianego sufitu i drewnianej podłogi idealnym dodatkiem będą meble drewniane. Ich największą zaletą jest wytrzymałość. Odpowiednio konserwowane zachowają wygląd oraz formę nawet przez kilkadziesiąt lat. Dodatkowo, w przeciwieństwie do mebli z płyty wiórowej czy płyty MDF są unikalne, ponieważ nie ma dwóch takich samych kawałków drewna, jeśli chodzi o rysunek słojów oraz barwę. Minimalistyczne meble drewniane o lekkiej konstrukcji współgrają ze szkłem i metalem we wnętrzach nowoczesnych. Natomiast masywne konstrukcje w ciemnym odcieniu sprawdzą się w pomieszczeniach klasycznych i rustykalnych.

Pomimo dostępności wielu nowoczesnych propozycji, naturalne drewno nadal cieszy się ogromną popularnością. Jest ono idealnym materiałem wykończeniowym i można je wykorzystać na wiele sposobów. A różnorodność gatunków sprawi, że każdy znajdzie coś, co zaspokoi jego gust.

Sprzęty z duszą rzadko ostatnio goszczą w naszych domach. Przeczytaj artykuł o meblach, które zniknęły z salonów.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz