16 września 2024
zdjęcie do artykułu nieuczciwy najemca jak sobie z nim poradzić

Nieuczciwy najemca – jak sobie z nim poradzić?

Wynajmujemy mieszkanie, aby przynosiło nam zysk. Zdarza się jednak, że oprócz dochodów lub wręcz zamiast nich, mamy jedynie kłopoty z najemcą. Jak sobie z nimi poradzić?

Mieszkanie to dla wielu z nas lokata kapitału i chcemy czerpać z niego zyski. Często już na etapie kupna wiemy, że nie będziemy sami w nim mieszkać, lecz wynajmiemy je komuś. Pod tym kątem urządzamy wnętrze, a następnie szukamy lokatora do niego. Podpisujemy umowę najmu mieszkania, wręczamy klucze i oczekujemy, że nasz najemca będzie się stosował do wszystkich ustaleń. A co, jeśli nie? Jak poradzić sobie z nieuczciwym lokatorem?

Szukasz mieszkania na wynajem? Sprawdź bazę ofert portalu Gethome.

Umowa najmu okazjonalnego

Dużym problemem wielu właściciel mieszkań jest to, jak pozbyć się najemcy, który nie dotrzymuje warunków umowy czyli najczęściej nie płaci. Można się przed tym zabezpieczyć podpisując tzw. umowę najmu okazjonalnego. To rozwiązaniem prawne powstało właśnie po to, aby chronić interesy właścicieli lokali, którzy mają kłopoty ze swoimi lokatorami. Przy zwykłej umowie najmu umowy nie mogą oni wyrzucić najemcy z mieszkania bez zapewnienia mu lokalu socjalnego, a o taki nie jest łatwo, bo najczęściej pochodzi z niewielkich zasobów gminy. W przypadku najmu okazjonalnego lokator podpisując umowę musi w niej wskazać lokal, do którego może wyprowadzić się po rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy najmu. Najem okazjonalny zlikwidował również okres ochronny uniemożliwiający eksmisję lokatora, który w przypadku najmu nieokazjonalnego trwa od 1 listopada do 31 marca. Możliwe jest również wyeksmitowanie kobiet w ciąży oraz dzieci do wskazanego w umowie lokalu.

Dowiedz się jak przygotować kosztorys budowlany

Kaucja – w jakiej wysokości?

Zdarzają się lokatorzy, którzy wyprowadzają się niespodziewanie, nie płacąc za ostatni miesiąc lub pozostawiając mieszkanie w tak złym stanie, że konieczny jest mniejszy lub większy remont. Swoje straty właściciel może w całości lub przynajmniej częściowo pokryć z kaucji, pobieranej najczęściej w wysokości czynszu za jeden miesiąc. Jeśli wynajmujemy mieszkanie z wyposażeniem wartym znacznie więcej niż sprzęty średniej klasy, możemy pobrać kaucję odpowiednio wyższą. Standardowo najlepiej sprawdza się pobieranie kaucji w wysokości od 120 do 150% miesięcznego czynszu. Kwota ta zabezpiecza właściciela lokalu w przypadku szkód w mieszkaniu, a równocześnie nie zniechęci i nie odstraszy potencjalnych najemców. Wynajmujący często spotykają się z prośbą o rozłożenie kaucji na raty i do pokrycia jej w określonych częściach wraz z kolejnymi płatnościami czynszu najmu. Lepiej jednak nie ulegać takim prośbom. Niestety, ale lokator który ma kłopot z zapłatą kaucji, często ma później problemy z regulowaniem czynszu oraz rachunków.

Mieszkanie czy działka? Dowiedz się w co lepiej zainwestować!

Eksmisja- jak ją przeprowadzić?

Eksmisja to usunięcie lokatora, która zajmuje wynajęte mieszkanie bezprawnie. Najczęściej odbywa się na podstawie wyroku sądowego. Zanim jednak wniesiemy do sądu sprawę o eksmisję, nasz lokator musi stracić prawo do zajmowania naszego mieszkania, bo na przykład upłynął okres, na jaki umowę najmu zawarto lub przed upływem tego terminu, gdy wypowiedzieliśmy mu umowę. Można to zrobić z przyczyn określonych w umowie oraz ustawie o ochronie praw lokatorów. Wypowiedzenie powinno zostać przesłanie na piśmie, w którym znajdzie się przyczyna wypowiedzenia. Może się zdarzyć, że lokator celowo nie odbierze listu od nas. Ale to na nic, bo korespondencję nieodebraną, wysłaną listem poleconym za potwierdzeniem odbioru uważa się za doręczoną. Po rozprawie sąd wyda wyrok, w którym może orzec eksmisję, czyli opróżnienie wynajmowanego przez nas lokalu. Lokal socjalny dla naszego byłego lokatora musi zapewnić gmina. W przypadku najmu okazjonalnego eksmisja odbywa się do lokalu wskazanego przez najemcę w umowie. Eksmisję przeprowadza komornik.

Wynajmowanie mieszkania czy domu może być bardzo dochodowym biznesem. Warto jednak wiedzieć, jak zabezpieczyć się przed przykrymi niespodziankami. A taką może być lokator, który nie stosuje się do postanowień umowy, którą z nami podpisał – na przykład nie płaci.

Po ilu latach zwraca się inwestycja w mieszkanie na wynajem? Przeczytaj i sprawdź!

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz