Hossa na rynku deweloperskim, rosnące ceny materiałów budowlanych oraz robocizny przyczyniają się do wzrostu ceny mieszkań w Polsce.
Jest ona natomiast uzależniona przede wszystkim od lokalizacji. Najdroższe położone są w pobliżu metropolii – Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Gdańska i Poznania oraz w turystycznych kurortach jak Zakopane.
Metropolie – ceny mieszkań nawet do 100% wyższe
Najdroższe ceny mieszkań znajdują się w pięciu polskich metropoliach, czyli w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku. Tutaj koszt 1 mkw. jest wyraźnie wyższy od reszty kraju. Stawki są nawet o ponad 100 proc. większe niż w innych miastach regionalnych.
Dla przykładu ceny w Warszawie są aż o 120 proc. wyższe niż w Zielonej Górze. We wspomnianych miastach średnia cena za 1 mkw. wynosi powyżej 6000 zł/mkw., kiedy w stolicy jest to powyżej 7000 zł/mkw. Na rynku wtórnym natomiast wynoszą ponad 5000 zł/mkw.
Wysokie ceny mieszkań w stolicach województw, mają również ogromny wpływ na ceny w miasteczkach oddalonych w promieniu 30-40km. Są to tzw. sypialnie, ale mimo iż ich ceny są niższe, to tym samym wyższe od stawek w innych miastach w danym województwie, a często nawet wyższe od cen w pozostałych miastach wojewódzkich. Dla przykładu w Pruszkowie pod Warszawą za lokal zapłacimy około 5000-5500 zł/mkw.
Apartamenty i biurowce
Warto również zwrócić uwagę na rosnące zainteresowanie polskich inwestorów zakupem nieruchomości z segmentu luksusowych. Najpierw interesowaliśmy się biurowcami, a to bezpośrednio wpłynęło również na wzrost popularności lokali do zamieszkania. Jest to widocznie na Warszawskiej Woli czy w Nowym Centrum Łodzi. Mimo, że ceny za mkw. w porównaniu do zagranicznych wciąż są niskie, to i tak skierowane są do zamożnej grupy Polaków. Aby mówić o zakupie apartamentu musimy liczyć się z kwotą minimum 17 tys. złotych za mkw.
Turystyczne kurorty
Poza największymi miastami, wysokie ceny mieszkań są charakterystyczne dla znanych kurortów jak choćby Zakopane czy Gdańsk. Głównym czynnikiem wpływającym na atrakcyjną cenę jest potencjał turystyczny i kwitnący rynek wynajmu. Jednak w wielu miejscach jak w stolicy Tatr cena za metr kwadratowy rośnie, ponieważ zwyczajnie zaczyna brakować gruntów pod inwestycje. Wpływa na to ogromny popyt i zainteresowanie turystów tłumnie zjeżdżających do kultowych miejsc. Coraz bardziej liczymy także na ekskluzywne i zapewniające wszelkie wygody apartamenty.
Odkryj 5 powodów, dla których warto zamieszkać w Łodzi!
Gdzie ceny mieszkań rosną najszybciej?
W ubiegłym roku w największych miastach ceny mieszkań wzrosły o ok. 4,6 proc, ale jak wskazują analitycy w Polsce ceny nieruchomości rosną najwolniej w Unii Europejskiej. Najwyższe wzrosty odnotowały takie miasta jak Bydgoszcz (10,1 proc.), Rzeszów (7 proc.), Łódź (6,3 proc.) i Białystok (6,2 proc.). Wynika to m.in. z ich intensywnego rozwoju. W największych miastach wahania są mniejsze – w Poznaniu ceny wzrosły o ponad 5 proc., w Gdańsku o 4,5 proc., a w Warszawie o 3,5 procent. Ceny mieszkań rosną we wszystkich segmentach rynku, także najtańszych.
Kraków – mieszkanie w centrum czy dom na obrzeżach?
Opracowanie na podstwie danych Głównego Urzędu Statystycznego