25 maja 2024
zdjęcie do artykułu czy warto zamieszkać w Białymstoku

Czy warto się przeprowadzić do Białegostoku?

Białystok od wielu lat zajmuje wysokie pozycje w rankingach najlepszych miast do życia, przede wszystkim dlatego, że ludzie czują się tu bezpiecznie. Dodatkowo stolica Podlasia określana jest mianem „zielonych płuc Polski”, na co zdecydowanie wpływa stan tutejszego środowiska i bliskość natury. Obok otaczającego krajobrazu miasto stale się rozwija, zyskując wszystkie cechy dużej aglomeracji. Jest również jednym z miejsc, gdzie najlepiej wykorzystywane są fundusze unijne.

Ranking tygodnika Wprost „Najlepsi są wszechstronni” potwierdził, że Białystok jest niekwestionowanym liderem jakości życia. W tym zestawieniu plasuje się na pierwszym miejscu w kategorii najlepsze miasto do życia. Został przede wszystkim doceniony za ponad 100-kilometrową sieć ścieżek rowerowych oraz ogromny udział terenów zielonych w powierzchni miasta. Na dobre oceny zasłużył również wysoki poziom edukacji. Jest także bezpiecznym miejscem do życia, ponieważ wyróżnia je wysoka wykrywalność sprawców przestępstw – na poziomie 59,3%.

Mieszkania drożeją, spada ich dostępność – dowiedz się więcej

Rozwój białostockiego rynku nieruchomości trwa już od dłuższego czasu i deweloperzy wciąż mają w ofercie kilka tysięcy mieszkań. Przyciągają klientów dodatkowymi udogodnieniami: oferują promocyjne ceny, darmowe projekty aranżacji mieszkania, komórkę lokatorską lub miejsce postojowe w cenie. Mieszkania na sprzedaż w Białymstoku, w nowym budownictwie to także komfort życia na osiedlu zamkniętym z monitoringiem, prywatną firmą administracyjną, placami zabaw i w otoczeniu zieleni. Dodatkowo mieszkańcy mogą liczyć na niższe czynsze, jeśli lokalami zarządza wspólnota mieszkaniowa, a nie państwowa spółdzielnia. Wśród dostępnych udogodnień często znajdują się place zabaw, ułatwienia dla rodzin z dziećmi, rowerownie i wózkarnie.

Ceny mieszkań na sprzedaż w Białymstoku rosły w ostatnim roku silniej niż w latach poprzednich, choć nie wszędzie w takim samym stopniu. Za podwyżki cen na rynku pierwotnym odpowiedzialne były przede wszystkim podwyżki cen materiałów budowlanych oraz robót budowlanych, które odczuli w ostatnim czasie deweloperzy. Drożejący rynek pierwotny wpłynął z kolei oczywiście na rynek wtórny, gdzie ceny również poszły w górę.

Czy warto zamieszkać w okolicy Warszawy?

Jeśli chodzi o mieszkania na sprzedaż mieszkań w Białymstoku, mieszkańcy szukali – podobnie jak w całej Polsce – przede wszystkim lokali małych i tanich. Preferowano mieszkania dwupokojowe i trzypokojowe, najchętniej w niskich blokach i na środkowych piętrach – parter i piętro ostatnie cieszyły się zdecydowanie mniejszą popularnością. Zwracano także uwagę, czy lokal jest słoneczny oraz na którą stronę świata wychodzą okna.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz