7 maja 2021
zdjęcie do artykułu czy warto zamieszkać w Białymstoku

Czy warto się przeprowadzić do Białegostoku?

Białystok od wielu lat zajmuje wysokie pozycje w rankingach najlepszych miast do życia, przede wszystkim dlatego, że ludzie czują się tu bezpiecznie. Dodatkowo stolica Podlasia określana jest mianem „zielonych płuc Polski”, na co zdecydowanie wpływa stan tutejszego środowiska i bliskość natury. Obok otaczającego krajobrazu miasto stale się rozwija, zyskując wszystkie cechy dużej aglomeracji. Jest również jednym z miejsc, gdzie najlepiej wykorzystywane są fundusze unijne.

Ranking tygodnika Wprost „Najlepsi są wszechstronni” potwierdził, że Białystok jest niekwestionowanym liderem jakości życia. W tym zestawieniu plasuje się na pierwszym miejscu w kategorii najlepsze miasto do życia. Został przede wszystkim doceniony za ponad 100-kilometrową sieć ścieżek rowerowych oraz ogromny udział terenów zielonych w powierzchni miasta. Na dobre oceny zasłużył również wysoki poziom edukacji. Jest także bezpiecznym miejscem do życia, ponieważ wyróżnia je wysoka wykrywalność sprawców przestępstw – na poziomie 59,3%.

Mieszkania drożeją, spada ich dostępność – dowiedz się więcej

Rozwój białostockiego rynku nieruchomości trwa już od dłuższego czasu i deweloperzy wciąż mają w ofercie kilka tysięcy mieszkań. Przyciągają klientów dodatkowymi udogodnieniami: oferują promocyjne ceny, darmowe projekty aranżacji mieszkania, komórkę lokatorską lub miejsce postojowe w cenie. Mieszkania na sprzedaż w Białymstoku, w nowym budownictwie to także komfort życia na osiedlu zamkniętym z monitoringiem, prywatną firmą administracyjną, placami zabaw i w otoczeniu zieleni. Dodatkowo mieszkańcy mogą liczyć na niższe czynsze, jeśli lokalami zarządza wspólnota mieszkaniowa, a nie państwowa spółdzielnia. Wśród dostępnych udogodnień często znajdują się place zabaw, ułatwienia dla rodzin z dziećmi, rowerownie i wózkarnie.

Ceny mieszkań na sprzedaż w Białymstoku rosły w ostatnim roku silniej niż w latach poprzednich, choć nie wszędzie w takim samym stopniu. Za podwyżki cen na rynku pierwotnym odpowiedzialne były przede wszystkim podwyżki cen materiałów budowlanych oraz robót budowlanych, które odczuli w ostatnim czasie deweloperzy. Drożejący rynek pierwotny wpłynął z kolei oczywiście na rynek wtórny, gdzie ceny również poszły w górę.

Czy warto zamieszkać w okolicy Warszawy?

Jeśli chodzi o mieszkania na sprzedaż mieszkań w Białymstoku, mieszkańcy szukali – podobnie jak w całej Polsce – przede wszystkim lokali małych i tanich. Preferowano mieszkania dwupokojowe i trzypokojowe, najchętniej w niskich blokach i na środkowych piętrach – parter i piętro ostatnie cieszyły się zdecydowanie mniejszą popularnością. Zwracano także uwagę, czy lokal jest słoneczny oraz na którą stronę świata wychodzą okna.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


CAPTCHA Image
Reload Image