20 czerwca 2024
zdjęcie do artykułu tapeta do pokoju dziecka

Tapeta do pokoju dziecięcego – jak wybrać?

Tapety dla dzieci sprawiają, że aranżacja pokoju nabiera charakteru, przytulności, a nawet baśniowego wymiaru. Ważne, aby wybrać tapetę dziecięcą bezpieczną i dopasowaną wieku oraz zainteresowań malucha. Sprawdź, jak to zrobić.

Tapety dla chłopców

W chłopięcych pokojach dominuje błękit, ale nie tylko. Jeśli syn jest prawdziwym fanem motoryzacji, możemy ściany jego pokoju wyłożyć tapetą z rysunkami maszyn budowlanych. Koparki, buldożery, betoniarki umieszczone na kremowym tle – zachwycą każdego malucha. By uniknąć przytłaczającego efektu, możemy zdecydować się na ciekawy zabieg – tapetę przykleić na ½ wysokości ściany – licząc od sufitu. Dolną część ściany warto w tym przypadku obić boazerią i pomalować na szary kolor. W ten sposób uda nam się osiągnąć piękny efekt stosunkowo niskim kosztem.

Jakie meble do pokoju dziecka?

Fototapety w energicznych kolorach z uroczymi rysunkami dinozaurów? To gratka dla prawdziwych fanów! Wielbicielom kosmosu do gustu przypadnie za to fototapeta z kosmiczną ekipą zwierzaków. Warto do kompletu przykleić nad łóżkiem lub na suficie fluorescencyjne gwiazdki świecące w ciemności – dzieciaki po prostu pokochają ten pokój!

Tapety dla dziewczynek

Małe królewny, których ulubionym kolorem jest róż, z pewnością będą chciały wypełnić nim swój pokoik. Warto wówczas na ścianie znajdującej się tuż przy łóżku nakleić fototapetę z magicznym jednorożcem. Barwna tapeta z wróżkami to piękna ozdoba do jasnego pokoiku – kremowe lub jasnoszare ściany po prostu rozkwitną w jej towarzystwie. Ciekawym i modnym pomysłem będzie tapeta, która stworzy motyw przewodni w pokoju. Pokój marzycielki ozdobi tapeta w chmurki, a miłośniczki zwierząt tapeta w króliczki.

Jak urządzić kawalerkę?

Tapety dziecięce mogą być położone na wszystkich ścianach albo tylko na jednej. Jeśli decydujemy się na dekoracje wszystkich ścian, zwróćmy uwagę na to, aby tapeta nie była zbyt wyrazista i przytłaczająca. Mocny wzór i kolor tapety może sprawić, że pokój dziecka wyda się męczący, a maluch może mieć problemy z koncentracją (np. podczas nauki). Wybierajmy raczej tapety o małych, delikatnych wzorach i rozbielonych kolorach.

Inaczej możemy zaaranżować pokój dziecka, gdy decydujemy się na tapetę tylko na jednej ze ścian. Wówczas może ona być bardziej wyrazista i kolorowa. Ciekawym rozwiązaniem będą tapety dla dzieci z postaciami bajkowymi czy z elementem edukacyjnym – np. tapeta odwzorowująca kontynenty i mapę świata. Wszystko zależy od wieku dziecka i jego zainteresowań. Jeśli resztę ścian pomalujemy jednym kolorem, powiększymy optycznie pokój. Tapeta dla dzieci powinna być zmywalna, bo zwłaszcza aktywne maluchy szybko ją mogą zabrudzić.

Jak zaaranżować balkon francuski?

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz