21 lipca 2024
zdjęcie do artykułu mieszkanie w okolicy Warszawy

Zakup mieszkania w okolicy Warszawy – czy warto?

Warszawa to miasto wielu perspektyw zawodowych, dlatego właśnie cieszy się ogromną popularnością wśród młodych osób przybywających do stolicy. Jeżeli planujesz przeprowadzkę i szukasz mieszkania na rynku pierwotnym, weź pod uwagę nie tylko Warszawę. Ciekawą opcją są tzw. miasta satelickie zlokalizowane pod Warszawą.

60% ludności Polski, czyli prawie 24 miliony osób, mieszka w miastach. Reszta, ponad 15 milionów, zasiedla obszary pozamiejskie – wynika z raportu GUS-u ze stycznia 2019 roku. Jednak od kilku lat można zaobserwować systematyczne uszczuplanie dużych miast.

Jak wygląda rynek nieruchomości w Grójcu?

W skali całego kraju populacja miast zmniejszyła się o ponad 37 tysięcy. 55 na 66 miejscowości powiatowych zanotowało spadek stanu liczebnego w stosunku do roku poprzedniego. Łódź, czyli trzecia co do wielkości aglomeracja w kraju, „straciła” 5137 mieszkańców. Ale jest też tendencja odwrotna. Warszawa zyskała 13 tysięcy mieszkańców, wynika z raportu GUS za 2018 rok.

Jest kilka rodzajów migracji. Część osób wyprowadza się na wieś, rezygnując z pracy w korporacji, inni zamieniają jedno miasto na drugie. Trzecim wariantem jest suburbanizacja, czyli zamiana centrum dużego miasta na jego peryferia

Suburbanizacja jest popularna szczególnie wśród młodych osób w przedziale wiekowym 28-39 lat, a najczęściej nabywanymi lokalami są z kolei mieszkania dwupokojowe o powierzchni 38-48 m2 umiejscowione w mniej prestiżowych dzielnicach dużych miast – wskazuje forsal.pl.

Mieszkanie Plus w Toruniu: budowa rusza w 2020 r.

Zalety zamieszkania pod Warszawą

Zakup mieszkania w jednym z satelickich miast Warszawy niesie za sobą wiele korzyści.

  • Niższe ceny

Argument związany z kosztami zakupu lokalu mieszkalnego jest jednym z najmocniejszych. Różnice w cenie nabycia 1m2 powierzchni są diametralne – wynoszą nawet kilka tysięcy złotych. Dzięki temu możesz kupić większe mieszkanie za tę samą cenę albo mniejsze mieszkanie dużo taniej.

  • Z dala od tłoku i smogu

Mieszkanie w Warszawie nie jest usłane różami. Stolica naraża Cię nie tylko na tłok, ale również ekspozycję na smog. Tymczasem mieszkanie w Markach, Pruszkowie czy Żyrardowie oznacza względny spokój i mniejsze zanieczyszczenie powietrza.

  • Dobra komunikacja ze stolicą

Mieszkając pod Warszawą, znajdujesz się z dala od miejskiego zgiełku, ale nie z dala od cywilizacji. Każde miasto satelickie zapewnia bardzo dobry dojazd do stolicy – zarówno samochodem, jak i środkami komunikacji publicznej. Z każdego miasta dotrzesz do Warszawy autobusem, pociągami oraz SKM. Nic Cię nie ogranicza.

Najtańsze mieszkania w Polsce – dowiedz się więcej

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz