16 września 2024
zdjęcie do artykułu czy warto kupić lokal usługowy

Czy warto w Polsce kupić lokal usługowy?

Coraz więcej osób w naszym kraju, chcących zainwestować swoje oszczędności, a przy okazji trochę zarobić, decyduje się na zakup lokalu usługowego. Powód? Okazuje się, że inwestowanie w lokale usługowe, pozwala osiągnąć stopę zwrotu nawet dwa razy większą niż w przypadku wynajmu mieszkań.

Dłuższa umowa z najemcą

Niewątpliwym plusem zakupu lokalu usługowego przeznaczonego na wynajem, jest fakt, że z reguły umowa podpisywana z najemcą, zawarta jest na kilka lat (np. pięcioletnia), podczas gdy standardowo podpisana umowa pod wynajem mieszkania wynosi z reguły 12 miesięcy. Ponadto, właściciel lokalu użytkowego zazwyczaj nie musi bezpośrednio ponosić kosztów i zajmować się wykończeniem danego lokalu, bowiem to najemca decyduje o aranżacji, dostosowanej do wymogów planowanej działalności.

Jak dokonać wyceny nieruchomości? Dowiedz się z Relist.pl

Kto nie ryzykuje, ten nie ma

Kolejnym atutem zakupu lokalu usługowego jest niewątpliwie fakt, że czynsz najmu to niejedyne potencjalne źródło zysku. W czasie zmienia się również wartość lokalu, która zależy głównie od dwóch czynników – potencjalnego dochodu i jego mnożnika, czyli współczynnika kapitalizacji. Ekonomiści wyjaśniają, że wspomniany współczynnik kapitalizacji, to w dużym uproszczeniu okres zwrotu zainwestowanego kapitału, który jest tym krótszy, im większe jest ryzyko inwestycji.

Część kosztów pokryje najemca

Warto jednak pamiętać, że to właściciel lokalu usługowego ponosi koszty związane z jego wynajmem, a do których należą: podatek od nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste, czynsz na rzecz spółdzielni lub wspólnoty oraz ubezpieczenie lokalu. Niestety stawki tych opłat są zazwyczaj wyższe niż w przypadku lokali mieszkalnych. Obecnie jednak wielu właścicieli lokali usługowych, podpisując umowę z najemcą, decyduje się na obciążenie częścią tych kosztów również najemcę.

Dlaczego lepiej kupić mieszkanie, niż je wynajmować? Przeczytaj nasz artykuł.

Wysoki koszt zakupu

Jak wskazują analitycy, w przypadku lokali usługowych zwrot na poziomie 8% jest możliwy przy większych inwestycjach. Decydując się na zakup lokalu usługowego, trzeba się jednak liczyć z wysokimi kosztami zakupu. W przypadku lokalu usługowego w stolicy, należy dysponować gotówką nierzadko rzędu pół miliona PLN, podczas gdy w przypadku zakupu mieszkania w Warszawie, wystarczy nam kwota 300 tys. PLN. Ponadto wymagany przez sprzedających zadatek na rynku lokali użytkowych wynosi przeważnie 10 – 20%. Zatem chcąc kupić w Warszawie lokal usługowy na własność, trzeba dysponować gotówką na ten cel rzędu 100 – 200 tys. zł. W pozostałych miastach wojewódzkich poziom cen jest relatywnie niższy.

Czy inwestycje nad morzem nadal są opłacalne? Dowiedz się więcej.

Opór ze strony banków

Jeśli z kolei chcielibyśmy skorzystać na ten cel z kredytu, będziemy musieli dysponować pieniędzmi na tę część ceny, która stanowi podatek VAT. W przypadku lokali usługowych wynosi on 23%. Okazuje się, że nie wszystkie banki chcą kredytować zakup lokali usługowych. Biorąc pod uwagę, stawkę podatku, to cena brutto lokalu, o wartości 1 mln PLN, jaką musi dysponować kupujący, wynosi 187 tys. PLN. Z zadatkiem daje to kwotę znacznie wyższą, jakieś 387 tys. PLN, które zwyczajowo nabywca musi posiadać w gotówce.

Poznaj sprawdzone sposoby na szybką i łatwą przeprowadzkę

Inwestycja dla nielicznych

Warto mieć na uwadze jeszcze koszty związane z transakcją, takie jak; opłaty sądowe, opłaty notarialne, podatek, w przypadku korzystania z usług agencji nieruchomości, także prowizja dla pośrednika. Dodatkowe koszty powodują, że wbrew licznym ofertom zakupu lokali usługowych, nadal niewielu potencjalnych inwestorów może sobie w Polsce na taki zakup pozwolić.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz