27 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu lepiej kupić mieszkanie czy wynajmować

Dlaczego lepiej kupić mieszkanie, niż je wynajmować?

Powodów, dla których warto kupić mieszkanie, jest wiele. Przede wszystkim Polacy lubią być „u siebie”. Lubimy samodzielność w podejmowaniu decyzji i kreowaniu otaczającej nas przestrzeni.

Brak konkurencji

Gdy wybieramy mieszkanie, które chcemy kupić, nie musimy konkurować z innymi chętnymi, tak jak jest to w przypadku wynajmu. Wynajem mieszkań, szczególnie w dużych miastach odbywa się na zasadzie „castingu”- im więcej zaoferuje najemca, tym lepiej. Właściciel mieszkania na wynajem ma też określone profile najemców- dla jednych muszą to być np. studenci, dla innych rodziny z dziećmi, a dla jeszcze innych osoby nieposiadające zwierząt.

Wygrać taki „casting”, szczególnie w czasie wzmożonego ruchu na rynku wynajmu, to czasem cud. Potencjalni najemcy chwytają się wszystkich możliwych argumentów, najczęściej zapewniając właściciela, że są zainteresowani najmem długookresowym. Na rynku mieszkań do sprzedaży jest trochę inaczej. Tu nie ma aż tylu chętnych, którzy walczą o jeden lokal. Nikt niczego nie narzuca. Nie ma rywalizacji.

Bank odrzuca Twój wniosek kredytowy? Dowiedz się, jakie mogą być tego powody.

Samodzielność decyzji

Mieszkanie na wynajem jest często miejscem, gdzie przebywamy ze względu na pracę w danym mieście. Traktujemy je, jako tymczasowe. Często decydujemy się wynająć mieszkanie w niższym standardzie po niższej cenie. Choć tendencje powoli się zmieniają i Polacy coraz częściej stawiają na estetykę i wygodę mieszkania. Oczywiście wszystko uzależnione jest od warunków finansowych.

Własne mieszkanie daje poczucie stabilności. Sami decydujemy o aranżacji wnętrza, o jego wykończeniu. Kreujemy taką przestrzeń, w jakiej czujemy się dobrze. Nic z konieczności. Robimy to, co uważamy za stosowne.

Stały wydatek

Najważniejszy czynnik – finanse. W przypadku mieszkania na wynajem, czynsze są często zbliżone do cen transakcyjnych, a nawet potrafią być od nich wyższe. Oczywiście sytuacja różnicuje się w zależności od miasta i lokalizacji nieruchomości.

Wysokość czynszu może się szybciej zmienić niż rata kredytu. Oczywiście, jak pokazał kryzys finansowy, są i wyjątki od tej reguły. Niemniej jednak rata kredytu jest zazwyczaj stała, lub zmienia się dopiero po określonym czasie. Natomiast w przypadku czynszu, może on się zmieniać zgodnie z preferencjami właściciela.

Polecamy: Polacy częściej kupują mieszkania za gotówkę, czy na kredyt?

Większy wybór lokalizacji

Obecnie oferta sprzedażowa mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym jest dosyć bogata. Ogłoszenia o sprzedaży zalegają miesiącami, w oczekiwaniu na nowego nabywcę. Kupujący są pod tym względem w komfortowej sytuacji. Mieszkań jest dużo i jest w czym wybierać. Zróżnicowana oferta deweloperów pozwoli znaleźć coś odpowiedniego.

Mieszkań na wynajem jest stanowczo mniej. Tym bardziej jeśli chodzi o rozsądne granice cenowe. Pod tym względem czasem trzeba iść na ustępstwa i zrezygnować z atrakcyjnej lokalizacji, na rzecz mieszkania na obrzeżach. Mieszkanie na wynajem łatwiej wybrać w okresie sezonowym, kiedy rośnie podaż. Tak jest w okresie wakacyjnym oraz na początku roku akademickiego.

Co kształtuje popyt na mieszkania w Polsce? Sprawdź.

Bez nagłych zmian

Mieszkanie własnościowe to komfort, nie tylko egzystencjalny, ale przede wszystkim psychiczny. Nikt nie przyjdzie i nie powie – proszę się wyprowadzić. Szczególnie, gdy mieszkanie kupujemy za gotówkę i od razu stajemy się pełnoprawnymi właścicielami. Natomiast jeśli mieszkanie kupujemy na kredyt, nikt nie zburzy naszego spokoju, dopóki regularnie spłacamy raty.

Z wynajmowanego mieszkania, właściciel może niespodziewanie zrezygnować z nas jako najemców, z powodu np. chęci sprzedaży nieruchomości. W zależności od warunków umowy, właściciel może wymówić wynajem np. z miesięcznym wyprzedzeniem.

Kara umowna dla dewelopera – czym jest?

Przyszłościowa inwestycja

Inwestycja w nieruchomość zwraca się latami. Niemniej jednak, po pewnym czasie zaczyna przynosić realne zyski. Są one w różnym czasie, większe bądź mniejsze, ale za to regularne. Również sama wartość nieruchomości po kilku latach może wzrosnąć. A my możemy zyskać na samej transakcji sprzedaży.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz