28 marca 2024
zdjęcie do artykułu wycena nieruchomości

Dokonujemy wyceny nieruchomości

Co wpływa na cenę nieruchomości? Jakie czynniki są ważne przy wycenie? Czy warto analizować historię mieszkania, domu lub działki? Wycena nieruchomości to wymagające zadanie, ale niekoniecznie musimy korzystać z pomocy pośrednika

Domy na wynajem dla pracowników – czy to opłacalna inwestycja?

Analiza rynku

Każdy, kto miał okazję sprawdzić siebie oraz stan swoich nerwów w sporcie wyczynowym o nazwie sprzedaż/nabycie nieruchomości, doskonale wie, że na sukces i zwycięski laur składa się ich umiejętna wycena. Jak zabrać się do wyceny? Zaczynamy najczęściej od godzin spędzonych nad gazetą, penetrując dział ogłoszeń. Porównujemy zwykle z dwóch powodów. Zamierzamy sprzedać nieruchomość i szukamy informacji na temat wartości lokali w sąsiedztwie tak, by jak najdokładniej wycyrklować własną cenę lub pragniemy zakupić nieruchomość i z lokalnych mediów staramy się wyłapać ceny, aby wiedzieć, czy sprzedający przedstawił nam uczciwą cenę.

Analiza rynku to jednak nie jedyny wyznacznik ceny. W przypadku domu ważną kwestią jest lokalizacja, sąsiedztwo, także wielkość i kształt działki. Wyceniając działkę budowlaną, powinniśmy wziąć pod uwagę również czynniki takie jak: uzbrojenie, korzystny bądź niekorzystny dojazd, dostęp do mediów oraz plan zagospodarowania przestrzennego.

Relist poleca: Dlaczego lepiej kupić mieszkanie, niż je wynajmować?

Historia nieruchomości

Próbując dokonać wyceny mieszkania czy domu, nie pomińmy też innego istotnego etapu, a mianowicie odtworzenia historii nieruchomości. Pomoże nam w tym analiza przeprowadzonych remontów, użytych materiałów, aktualny stan uszkodzeń, np. elewacyjnych. Pytający o cenę zwracają uwagę na datę budowy, zastosowane do realizacji materiały (w przypadku mieszkań w blokach do istotnych kwestii należy podział na tzw. „stare” wielkopłytowe oraz „nowe” budownictwo), a nawet konkretne technologie z naciskiem na energooszczędne metody.

Jeżeli nie chcemy przekopywać się przez gromadzone latami dokumenty dotyczące stanu i usprawnień naszej nieruchomości, zwróćmy się o pomoc do doświadczonego pośrednika lub agencji zajmującej się pośrednictwem w handlu nieruchomości. Nie jest jednak zaskoczeniem, że tego typu usługa obciążona jest prowizją.

Bank odrzuca Twój wniosek kredytowy? Dowiedz się dlaczego.

Rzeczoznawca majątkowy

Kolejną opcją jest zwrócenie się do zawodowego rzeczoznawcy majątkowego (którego znajdziemy w Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych). To szczególnie korzystna metoda w przypadku sądowych spraw majątkowych, testamentowych, podatkowych czy też podczas ubiegania się o kredyt bankowy zabezpieczony hipoteką. Sporządzony przez rzeczoznawcę operat szacunkowy kosztuje od 500 zł do kilku tysięcy w zależności od rodzaju nieruchomości.

O ile sprzedający nie zawsze skrupulatnie podchodzą do wyceny nieruchomości, o tyle kupujący bardzo często analizują wszelkie dokumenty i korzystają z pomocy doradców. Bardzo ważne jest więc, abyśmy cenę ustalili w jak najbardziej profesjonalny sposób.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz