25 maja 2024
zdjęcie do artykułu sposoby na szybką i łatwą przeprowadzkę

Sposoby na szybką i łatwą przeprowadzkę

Kiedy powoli schodzi z nas entuzjazm związany ze zmianą miejsca zamieszkania, zaczynamy się zastanawiać co z przeprowadzką. Nieświadomi liczby posiadanych przedmiotów, nie wiemy od czego zacząć. Dlatego przeprowadzka zwykle kojarzy się ze stresem, bałaganem i stosem porozrzucanych rzeczy. Niezależnie czy wyprowadzamy się z własnego domu, czy wynajmowanego mieszkania, może to być prawdziwe utrapienie. Podpowiadamy jak się zorganizować, aby przeprowadzka przebiegła szybko i skutecznie.

Zdecydowanie łatwiej jest przenieść się jednej osobie. Ale co zrobić, gdy musimy wyprowadzić się całą rodziną? Przeprowadzka nie musi być katastrofą, jeśli będziemy postępować według kilku podstawowych zasad. W jej proces możemy zaangażować rodzinę i przyjaciół. Nie tylko sprawią, że pójdzie nam to szybciej, ale mogą być po prostu miłym towarzystwem.

Na początek formalności

Na samym początku należy przenieść lub rozwiązać umowy z dostawcami telewizji cyfrowej, internetu czy telefonu stacjonarnego. Kolejnym krokiem powinno być udanie się do spółdzielni mieszkaniowej, aby np. rozliczyć nadpłaty czynszu. Nie zapominajmy również o wymeldowaniu się z dotychczasowego adresu i zameldowaniu w nowym miejscu zamieszkania. Wiąże się z tym również przekierowanie korespondencji na nowy adres. O tej zmianie powinniśmy poinformować banki, firmy ubezpieczeniowe, ZUS i Urząd Skarbowy. Warto również zastanowić się nad formą przeprowadzki. Należy ustalić czy będziemy ją realizować na własną rękę czy może zlecimy to profesjonalnej firmie. Zorganizuje ona nie tylko transport, ale i pudła do pakowania dobytku. Za dodatkową opłatą można również wykupić pakowanie i rozpakowywanie na miejscu. Firmy przeprowadzkowej nie warto zatrudniać na ostatnią chwilę, ponieważ może się to okazać kosztownym rozwiązaniem.

Planowanie

W międzyczasie warto wszystko dokładnie zaplanować, najlepiej z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Aby nasz plan miał ręce i nogi powinniśmy rozpisać najważniejsze rzeczy w podpunktach oraz oszacować liczbę przedmiotów do zabrania. Znacznie ułatwi nam to późniejsze prace związane z wyprowadzką. Przewożąc duże rzeczy warto zastanowić się jak będą zapakowane, czy zmieszczą się w drzwiach wejściowych oraz czy nasze meble można ewentualnie rozkręcić, aby ich wniesienie nie stanowiło problemu. Transport wszystkich rzeczy najlepiej zaplanować na weekend, ponieważ ruch na ulicach jest zdecydowanie mniejszy. Dzięki temu przewieziemy rzeczy szybciej i nie pojawi się problem z parkowaniem.

Planujesz przeprowadzkę? Dowiedz się, jak sprzedać komórkę lokatorską.

Pakowanie

Przy pakowaniu najważniejsze jest, aby zacząć od rzeczy, których nie używamy na co dzień. Najmniej potrzebne przedmioty jak np. dekoracje, pamiątki czy świąteczna zastawa stołowa można zapakować odpowiednio wcześniej. Aby na początku nie zagracić nowego mieszkania, radzimy nie zabierać ze sobą nieużywanych przedmiotów. Takie rzeczy jak stare gazety, bibeloty, ubrania i buty nienoszone od lat, powinny znaleźć się w śmietniku lub zostać przeznaczone na rzecz organizacji charytatywnych. To samo tyczy się zepsutych sprzętów RTV i AGD, czy przedmiotów, które nigdy nam się do niczego nie przydały. Przeprowadzka jest idealną okazją do zrobienia gruntownych porządków i selekcji wyłącznie potrzebnych rzeczy. Podczas pakowania równie ważny jest porządek, aby później wszystko można było łatwo rozpakować, dlatego też radzimy podpisywać poszczególne kartony. Najlepiej zrobić to markerem, przyczepić etykiety oraz układać pudełka kategoriami np. po pomieszczeniach.

Zabezpieczenie rzeczy

Aby podczas przeprowadzki nic nie uległo zniszczeniu ważne jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie przedmiotów, które chcemy przewieźć. Akcesoria kuchenne, takie jak: szklanki, miski czy sztućce powinny zostać dokładnie owinięte np. za pomocą gazety czy folii bąbelkowej. Warto to zrobić także w przypadku telewizora, monitora czy innych delikatniejszych rzeczy. Pamiętajcie również o odpowiednim oznaczeniu kartonów z rzeczami takimi jak sprzęt elektroniczny oraz szkło np. poprzez stosowanie naklejki „uwaga szkło”.

Najwięcej ofert nowych mieszkań w Szczecinie – sprawdź Rynek Pierwotny.pl

Upragniony dzień

W końcu nadchodzi upragniony dzień przeprowadzki. Kiedy mamy już załatwione wszystkie sprawy formalne, spakowane i zabezpieczone rzeczy możemy wyruszać do naszego nowego domu. Gdy wszystkie przedmioty znajdą się już na miejscu wcześniejsze zorganizowanie ułatwi urządzanie się. Na sam koniec warto pamiętać, aby rozpakowywanie również przeprowadzać ze spokojem i systematycznie. Jeśli zastosujemy się do wyżej wymienionych rad przeprowadzka może przebiec szybko i sprawnie, a nawet przyjemnie. 

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz