25 maja 2024
zdjęcie do artykułu czy warto zamieszkać w Rzeszowie

Czy warto zamieszkać w Rzeszowie?

Według prognoz, Rzeszów będzie jedynym miastem obok Warszawy, w którym populacja w najbliższych latach nie zmniejszy się. Dlaczego ludzie chcą tu mieszkać i zakładać rodziny? Bo czują się w mieście stabilnie i bezpiecznie.

Poziom atrakcyjności Rzeszowa to temat, który w przeszłości już wielokrotnie analizowano. Jednak jak dziś prezentuje się miasto z ponad 190 tys. mieszkańców? Należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, które brane są pod uwagę przez osoby chcące w nim zamieszkać. Co jest sporym plusem? Rzeszów w porównaniu z innymi średniej wielkości miastami jest bardzo zadbany. Ulice, chodniki, skwery czy bulwary są z reguły wysprzątane i uporządkowane. Po drogach nie walają się sterty śmieci, elewacje czy witryny w centrum nie są rażąco popisane, a sam krajobraz przyozdabiają kwiaty i pasy zieleni. To pozytywne, lecz jest też druga sprawa. Jak zaznaczają mieszkańcy, w mieście brakuje terenów zielonych.

Wakacje na Podkarpaciu – co warto zobaczyć?

Stolica Podkarpacia staje się również coraz bogatsza. Dla porównania w roku 2003 budżet miasta wynosił 370 mln zł, a na inwestycje przeznaczonych było ponad 50 mln zł. W 2016 wyniósł on już ponad 1 mld 200 mln zł, z czego na inwestycje wydano ponad 400 mln zł.Zdecydowanie najważniejszą inwestycją 2016 roku była budowa łącznika do drogi ekspresowej S19 za kwotę około 140 mln zł.

Balkon francuski – jak go urządzić?

Miasto ma w planach poprawę transportu publicznego. W 2015 roku kosztem około 400 mln zł zakończył się pierwszy etap. W 2016 zostały zakupione autobusy elektryczne. Rzeszów stale inwestuje również w budowę szkół i przedszkoli, rewitalizację parków i terenów rekreacyjnych.

Od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w Rzeszowie zrealizowano ponad 200 projektów o wartości 1,5 mld zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło prawie 1 mld zł. Dla przykładu w 2015 roku został wybudowany jeden z największych w Polsce mostów, za kwotę 175 mln zł., a budżet miasta wydał na niego jedynie około 15 mln zł.

Rzeszów nie jest ani zbyt małą, ani zbyt dużą miejscowością. To jeden z głównych powodów, dla których wiele osób chciałoby w niej zamieszkać. Miasto dzięki swojej „kameralności” nie ma również nadzwyczajnych problemów z korkami drogowymi czy zatłoczonym rynkiem. Niestety na jego minus wpływa fakt, że w stolicy regionu nadal brakuje dobrze rozwiniętej przestrzeni kulturalno-rekreacyjnej. Zabytki praktycznie nie istnieją, są deficyty materialnej historii, a oferta teatralna wydaje się dość uboga. Ponadto wciąż zbyt mało odbywa się tu koncertów, festiwali, imprez czy wydarzeń o charakterze cyklicznym. To duża wada, lecz jeszcze większą wadą jest fakt, że w mieście zarobki plasują się niezwykle nisko. Rzeszów jak i zresztą cały region na tle innych województw w kategorii płacowej niemal zawsze zajmuje ostatnią lokatę.

Z rozwojem miasta wiąże się również rozwój rynku mieszkaniowego. Najbardziej pożądane są nowe mieszkania. W porównaniu do Warszawy czy Krakowa, w Rzeszowie jeszcze znajdziemy działki pod zabudowę w bardzo dobrych lokalizacjach. Szczególnie łakomym kąskiem dla deweloperów są tereny wokół rzeki – Wisłoka. Warto dodać, że według danych NBP przez 10 lat cena za metr kwadratowy wzrosła o 70 procent. Powoduje to, że lokum w Rzeszowie cenowo jest porównywalne do wyżej wspomnianych miast. Za 1 metr kwadratowy trzeba zapłacić od 4 500 do 5 500 tysiąca złotych.

Mieszkanie, czy dom jednorodzinny – co się bardziej opłaca?

Najbardziej poszukiwane są mieszkania w Dzielnicy Nowe Miasto na ulicach Rejtana i Powstańców Warszawy i na Śródmieściu Południe na ulicy Hetmańskiej i Szopena. Już same zapowiedzi budowy nowych mieszkań w tych rejonach wywołują zwiększone zainteresowanie.

Na inwestycje w centrum wpływa lokalizacja prężnie rozwijającego się ośrodka akademickiego. To właśnie zakup mieszkania pod wynajem jest głównym czynnikiem i najlepszą inwestycją w tej okolicy.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz