Przyszłość zwykle jawi nam się jako wielka niewiadoma. Ci z was, którzy śledzą rynek architektoniczny i budowlany wiedzą zapewne, że przyszłość w tych sektorach, jest jednak dość przewidywalna, choć oczywiście nie do końca. Oba sektory rozwinęły się bardzo prężnie, zwłaszcza w ciągu ostatniej dekady i pokazują, że przyszłość jeszcze nie raz nas zaskoczy. Możemy jednak określić już kierunki, które rozwijać się będą najbardziej. Przedstawiamy dziś krótkie rozważania o tym, co już się dzieje oraz co jeszcze może się wydarzyć, zmienić i udoskonalić.
Rozwój i zmiany na lepsze
Nie ma wątpliwości, że budownictwo (skupimy się głównie na tym, co zauważyć możecie w Polsce, nie każdy z was jest przecież fanatykiem światowego rozwoju w tym sektorze) nabrało w ciągu ostatnich dziesięcioleci ogromnego rozpędu. Zmieniły się metody, sposoby wykonywania poszczególnych działań, rozwinął się rynek, dostępność produktów stała się całkowicie powszechna i rzadko kiedy stajemy w obliczu sytuacji, że nie możemy czegoś kupić lub zamówić.
Domy ogrzewane powietrzem – zalety i wady tego rozwiązania
Czasy, kiedy trzeba było zrobić coś z niczego, nieodwracalnie minęły. Patrząc na to, jak zmienia się technologia, jak rosną inteligentne domy, jak większość rzeczy jest udoskonalana, jak coraz to lepsze rozwiązania możliwe są już w naszym kraju, trudno zgodzić się z wiecznymi marudami, którzy twierdzą, że w Polsce niewiele się zmieniło. Kiedy przyjrzymy się zdjęciom sprzed wojny lub choćby metodom stosowanym jeszcze w latach 70. tych czy nawet późniejszych, mamy wrażenie, że dziś znajdujemy się w zupełnie innym świecie. Nie powinniśmy narzekać, za to uważnie śledzić zmiany. Jeśli biernie będziemy poddawać się temu, co się dzieje, pewnego dnia trudno będzie nam się odnaleźć, na wydawałoby się znajomym rynku, jakim jest zarówno budownictwo, jak i architektura.
Domy przyszłości
Co nas w takim razie czeka? Czy inteligentne domy, sterowane elektronicznie i pozwalające na szereg wspaniałych udogodnień (o których wspominaliśmy w jednym z naszych wcześniejszych artykułów) to najważniejszy trend, który stanie się popularny i dostępny dla wszystkich? W bardzo dalekiej przyszłości, jak przewidują eksperci, zapewne tak. Będzie to kolej rzeczy, która razem z elektronicznymi czy hybrydowymi samochodami, wkroczy na rynek i będzie coraz bardziej udoskonalana.
Dom pasywny – czy warto w niego zainwestować?
Na to, aby tak się stało, przyjdzie nam jednak jeszcze sporo poczekać. Niemniej już dziś, wielu Polaków decyduje się na inteligentne rozwiązania, takie jak sterowane elektronicznie zabezpieczenia, zdalnie ogrzewane mieszkania itd. Do amerykańskich standardów jeszcze nam daleko, niemniej rozwijamy się bardzo prężnie i zdecydowanie idziemy do przodu. Za jedną z najważniejszych spraw uznaje się oszczędność energii.
Domy przyszłości to przede wszystkim domy energooszczędne, w których planowane zużycie energii cieplnej pozyskiwanych ze źródeł nienaturalnych równało będzie się zeru. Co to oznacza dla budownictwa? Bryły budynków będą coraz prostsze i zdecydowanie bardziej zwarte, źródła pozyskiwania energii będą naturalne. Już dziś zauważyć możemy, że coraz bardziej popularne stają się geometralne pompy ciepła (czyli takie, które bez szkody dla środowiska pozyskują energię z ziemi), czy panele, wykorzystujące promieniowanie słoneczne. Domy, w których ludzie mieszkali będą w przyszłości, skoncentrowane na samodzielnym wytwarzaniu i zatrzymywaniu energii cieplnej.
Dom autonomiczny – na czym polega jego samowystarczalność?
Energooszczędność
W sektorze zajmującym się termoizolacją zauważyć możemy ogromny rozwój. Coraz więcej domów budowanych jest w nowoczesny sposób, aby jak najmniej energii, mówiąc kolokwialnie „uciekało”. Kwestie ekologiczne stają się dla nas wszystkich coraz ważniejsze. Trend eko stawał się będzie z czasem, coraz bardziej popularny. Co to jeszcze znaczy poza energią pozyskiwaną w naturalny sposób? Istotna będzie sprawa recyklingu, czyli ograniczenia zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenia ilości odpadów. Już dziś powstają domy przyszłości, których poszczególne części da się wymienić na nowe, a stare zutylizować (przerobić na surowiec wtórny). Nie mniej ważne będą też kwestie coraz większego komfortu i funkcjonalności wnętrza. Wiąże się to nierozerwalnie z inteligentnymi rozwiązaniami, ale nie tylko. Świat pędzi do przodu, większość z nas chce ułatwić sobie życie i dzięki temu, każdy z nas będzie mógł dostosować swój dom do indywidualnych potrzeb. Co przyniesie nam przyszłość? Czekamy z niecierpliwością, żeby się dowiedzieć.
Dodatkowe opłaty przy zakupie mieszkania – Dowiedz się więcej.