19 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu czy warto zamieszkać w Trójmieście

Czy warto zamieszkać w Trójmieście?

Trójmiasto to wyjątkowe połączenie trzech nadmorskich miejscowości w Polsce. Gdynia, Gdańsk i Sopot zachwycają wszystkich swoimi urokami, zarówno architektonicznymi jak i przyrodniczymi. Bez wątpienia uroku dodaje również nadmorskie położenie i odpowiedni dla wszystkich klimat, pełen jodu, czyli zdrowia dla naszych płuc i całego organizmu. O tym dlaczego warto mieszkać w Trójmieście wiedzą wszyscy jego mieszkańcy. Jeśli planujecie przeprowadzkę do któregoś z trzech miast, koniecznie przeczytajcie o ich zaletach poniżej.

Według rozmaitych rankingów jakości życia Trójmiasto (zwłaszcza Gdynia i Sopot) niemal zawsze, zgodnie i regularnie lądują na podium. Utarło się więc, że skoro to komfortowe miejsce do zamieszkania, to i interesujących ofert pracy nie powinno zabraknąć. Gdańsk, Sopot i Gdynia są zatem co roku oczywistym magnesem dla dobrze wykształconych, młodych kadr głównie z Olsztyna (na miejscu znacznie mniejsze możliwości), Bydgoszczy i Torunia (atut zaledwie półtorej godziny jazdy samochodem), ale też Elbląga czy Słupska.

Mieszkanie dla rodziny – jakie wybrać?

Położenie nad morzem to największy plus Gdańska, Gdyni i Sopotu. Obecność morza wpływa przede wszystkim na jakość powietrza, którym oddychamy. Klimat nadmorski jest szczególnie korzystny dla dzieci jak i osób walczących z alergią i astmą. Doskonale odnajdą się tam również kobiety w ciąży, dla których zdrowe powietrze jest w tym okresie najważniejsze.
Nadmorskie położenie to również wiele atrakcji dla mieszkańców. Każdego dnia po pracy lub podczas weekendu można spakować koc i w 10-15 minut znaleźć się na plaży by korzystać z uroków gorącego słońca i chłodnej, przyjemnej dla ciała morskiej wody. Nie ma potrzeby organizowania wyjazdu nad morze kilka tygodni wcześniej ponieważ morska bryza jest na wyciągnięcie ręki. Tego mieszkańcom Trójmiasta zazdroszczą wszyscy miłośnicy morskiego klimatu, opalania i pływania. Wakacje nad morzem to ich codzienność, jednak niewiele osób z tego korzysta. Codzienna obecność wody, może się podobno znudzić.

Atrakcje występują również w postaci sportów wodnych. Nad morzem można pływać motorówkami, a także próbować swoich umiejętności windsurferskich. W Trójmieście sporty wodne zdecydowanie biją na kolana wszystkie inne formy aktywności, ponieważ dostęp do wody jest bezpłatny.

Dlaczego warto zamieszkać w Elblągu?

Aktualnie Trójmiasto uznawane jest za “najbardziej dynamicznie rozwijającą się lokalizację dla projektów usługowych w Polsce”. Tak brzmiące laury trójmiejski organizm zdobył w lutym 2016 na gali CEE Shared Services and Outsourcing Awards w Warszawie, gdzie wyróżniano międzynarodowe firmy outsourcingowe, uczelnie, projekty i specjalistów z branży usług dla biznesu z Europy Środkowo-Wschodniej.

Zalety i wady osiedli zamkniętych

Imponujące tempo 20 proc. wzrostu rocznie to co prawda tyle samo co liderujący polskiej stawce Kraków, ale to właśnie Gdańsk i Gdynia mogą pochwalić się wręcz nieograniczonymi terenami pod nowe inwestycje (sporo post-przemysłowych obszarów, lasów), aż 28 uczelniami wyższymi.

A jak wyglądają koszty utrzymania? Zdecydowanie najdroższym z trzech miast nadmorskich jest Sopot. Tam również znajdują się najdroższe w Polsce mieszkania zarówno na sprzedaż jak i wynajem. Poziom życia jest także najwyższy i najdroższy. Najtaniej wychodzi jednak Gdynia, gdzie ceny mieszkań są porównywalne do tych w Gdańsku, jednak ceny innych usług czy produktów, potrzebnych mieszkańcom na co dzień są zdecydowanie niższe. Mimo wszystko, najwięcej osób na miasto to zamieszkania wybiera jednak Gdańsk, gdzie ceny są umiarkowane. Porównać je można do tych w miększych polskich miastach jak Wrocław, Kraków czy Poznań.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz