16 września 2024
zdjęcie do artykułu wady i zalety osiedli zamkniętych

Zalety i wady zamkniętych osiedli

Zamknięte osiedla nie wzbudzają już dziś takiej kontrowersji jak kiedyś. Zanim na dobre zagościły w przestrzeni miejskiej stanowiły synonim luksusu, były symbolicznym oddzieleniem ludzi bogatych od tych mniej zamożnych. Obecnie coraz więcej osób decyduje się zamieszkać na zamkniętym osiedlu, głównie ze względu na bardziej przystępne ceny wynajmu lub kupna mieszkania. 

Ile kosztują udogodnienia na osiedlach zamkniętych?

Plusy zamkniętych osiedli

Dużym plusem strzeżonych osiedli może być mniejsze ryzyko występowania aktów wandalizmu, włamań do mieszkań czy kradzieży samochodów niż w przypadku osiedli otwartych, do których każdy ma nieskrępowany dostęp. Zapewnia to więc pewien komfort i spokój mieszkańcom, zwłaszcza tym, którzy są nieufni i lękliwi.

Nie da się ukryć, że osiedla zamknięte są naprawdę bardzo czyste i zadbane – nie znajdziemy tu sterty walających się po chodnikach śmieci, nie natkniemy na bezdomnych czy pijaków śpiących na osiedlowej ławce, gdyż nie mają oni wstępu na strzeżony teren. Miejsca te mają też zwykle atrakcyjnie zaaranżowaną strefę zieleni oraz plac zabaw dla najmłodszych.

Lokale mieszkalne w osiedlach zamkniętych często mają też wyższy standard (choć nie zawsze), niż w przypadku typowych blokowisk– przyciągając przede wszystkim lokatorów o dobrym statusie ekonomicznym.

Co wchodzi w skład czynszu administracyjnego?

A jakie są wady?

Mieszkańcy osiedli zamkniętych chcąc odgrodzić się od świata zewnętrznego stosują coraz bardziej zaawansowane formy separacji. Wysokie drzewa, krzaki, płotki wokół tarasów, zakryte balustrady balkonów to coraz zmyślniejsze sposoby na odcięcie się nie tylko od osób mieszkających poza osiedlem, ale również sąsiadów. Brak integracji lub choćby chęci poznania innych mieszkańców prowadzi do zaburzenia relacji społecznych i anonimowości, która negatywnie wpływa na budowanie wspólnoty.

Wszechobecny monitoring dla jednych stanowić będzie zabezpieczenie przed kradzieżą, atakami czy też wandalizmem, dla innych zaś jest to ograniczenie prywatności i swobody. Aby wejść do własnego mieszkania należy pokonać kilka blokad i zabezpieczeń. Zapraszanie gości również może prowadzić do niezręcznych sytuacji, kiedy to znajomi muszą tłumaczyć się administracji komu składają wizytę. 

Psycholodzy zwracają uwagę na szkodliwe dla zdrowia psychicznego i funkcjonowania w społeczeństwie skutki mieszkania na strzeżonym osiedlu. Człowiek jako istota społeczna powinien żyć w stadzie. Kontakty z innymi ludźmi pozwalają na zaspokojenie podstawowych potrzeb, takich jak poczucie wsparcia, przynależności, bezpieczeństwa. Dobre relacje z sąsiadami są bardzo ważne, wpływają na zmniejszenie lęku i izolacji. Niezaspokojenie tych potrzeb może w skrajnych przypadkach przyczynić się do wystąpienia trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi, a nawet depresji. 

Umowa przedwstępna – co trzeba o niej wiedzieć?

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz