25 maja 2024
zdjęcie do artykułu mieszkanie dla rodziny

Mieszkanie dla rodziny – jakie wybrać?

Zakup mieszkania to dla zdecydowanej większości rodzin w Polsce najważniejszy i – prawdopodobnie –największy wydatek w życiu. Dlatego też ostateczna decyzja dotycząca zakupu powinna być przeanalizowana pod wieloma względami, a uwagę należy zwrócić nie tylko bieżącą sytuację finansową, ale również perspektywy na przyszłość. W szczególnej sytuacji są rodziny z dziećmi, bo muszą one rozważać zarówno potrzeby dorosłych, jak i zmieniające się potrzeby pociech.

Jak wybrać mieszkanie w Wągrowcu? Przeczytaj więcej.

Lokalizacja

Jednym z podstawowych elementów, który powinien decydować o wyborze konkretnego mieszkania, jest jego lokalizacja. Nie można pozwolić sobie na zakup nieruchomości, która znajduje się z dala od centrum, bez sprawnie funkcjonującego transportu publicznego. Biorąc pod uwagę dziecko, które z nami mieszka, nie bez znaczenia będzie także sąsiedztwo przedszkola lub szkoły.

Lokalizacja ma znaczący wpływ na organizację życia rodzinnego. Lepiej przeznaczyć na zakup mieszkania nieco więcej środków, aby osiedlić się bliżej strategicznych punktów miasta. Ważny jest łatwy dojazd, możliwość skorzystania z autobusów czy tramwajów, a także dostępność infrastruktury w postaci placówek edukacyjnych i sklepów.

Zalety i wady zamkniętych osiedli

Metraż

Szukając mieszkania dla rodziny przede wszystkim należy zwrócić uwagę na metraż i liczbę pokoi. Największą popularnością cieszą się mieszkania trzypokojowe, ponieważ metraż pozwala nie tylko na urządzenie pokoju dla dziecka, ale także rodziców. Ponadto większa liczba pokoi zapewni wystarczającą ilość przestrzeni także w przypadku powiększenia się rodziny. Pokój dziecka powinien mieć co najmniej 10m2, natomiast sypialnia może mieć około 6-8m2.

Sprawdź również: recykling mebli – jak nadać im nowe życie?

Układ

Układ mieszkania to rzecz poniekąd elastyczna, ponieważ zawsze możemy część ścian wyburzyć, a inne przesunąć. Tak jest tylko w teorii. W praktyce tego rodzaju przeróbka to dodatkowe koszty oraz konieczność wzięcia pod uwagę aspektów technologicznych, ponieważ konstrukcji ścian nośnych nie wolno naruszyć. Warto więc wybierać mieszkania ułożone tak, aby każde pomieszczenie miało zagwarantowaną niezależność. Unikajcie pokoi przechodnich, które znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Jakie ogrzewanie dla alergika?

Warto także pomyśleć nad jedną istotną zmianą w układzie mieszkania, a mianowicie o połączeniu kuchni z salonem. Dzięki temu zyskacie większą i bardziej funkcjonalną przestrzeń. To rozwiązanie sprawi, że salon optycznie się zwiększy, a korzystanie z niego nawet podczas organizowanych przyjęć będzie bardziej komfortowe. Szybka pożyczka pomoże Wam w wykonaniu niezbędnych prac adaptacyjnych, które pozwolą na dopasowanie układu mieszkania do Waszych oczekiwań.

Przestrzeń osiedlowa

Na komfort rodzinnego mieszkania duży wpływ mają także obiekty, które znajdują się wokół mieszkania. Zwróć uwagę na to czy na osiedlu znajdują się miejsca parkingowe, garaż podziemny, plac zabaw. Dodatkowym ułatwieniem dla rodziny będą także szerokie chodniki do swobodnych spacerów z wózkiem, a także komórki lokatorskie do jego przechowywania.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz