25 maja 2024
zdjęcie do artykułu większe mieszkanie nie znaczy droższe mieszkanie

Czy większe mieszkanie oznacza droższe mieszkanie?

Małe mieszkania, a więc jedno- i dwupokojowe o metrażu do 45 mkw. cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Stąd ceny tego typu mieszkań, od lat utrzymują się na wysokim poziomie. A jak kształtują się ceny mieszkań mających powyżej 50 mkw.? Czy większe mieszkanie to … droższe mieszkanie?

Kto kupuje duże mieszkania?

Duże mieszkania kupowane są z rodzących się potrzeb, ale i dla wygody. Jedni są zmuszeni do zamiany mieszkania na większe (rodziny, w których rodzi się kolejne dziecko), inni kupują je, bo poprawia im się sytuacja finansowa i chcą żyć bardziej komfortowo. Często idealnym rozwiązaniem okazuje się mieszkanie bezczynszowe, które nie generuje wysokich comiesięcznych opłat. A więc właściciel nie ponosi kosztów, które uzależnione są od wielkości zamieszkiwanej nieruchomości. Takie mieszkania ma w swojej ofercie m.in. firma Dolcan.

Największe mieszkania spośród tych, które oferujemy, są dostępne w inwestycjach bezczynszowych. Na warszawskiej Białołęce w inwestycji Kamyk Zielony można kupić 160-metrowe mieszkanie już za 460 tysięcy złotych. To niezwykle okazyjna cena, mieszkanie posiada własny ogródek oraz poddasze do dowolnego zagospodarowania. Blisko centrum w inwestycji Ogrody Ochota I oraz Skierniewicka City (Wola), ze względu na ostatnie już mieszkania, można zakupić mieszkanie 104-metrowe z rabatem 80 tys. zł od ceny katalogowej – Tomasz Bujnowski, analityk inwestycyjny Dolcan.

Polecamy: Co trzeba zrobić, żeby wykupić mieszkanie komunalne?

Czy większe, znaczy droższe?

Biorąc pod uwagę cenę za metr kwadratowy, najdroższymi mieszkaniami są lokale małe, typu kawalerki lub dwupokojowe. Różnica w cenie za metr kwadratowy w zależności od rodzaju inwestycji może sięgać ok. 1-2 tys. zł. Większe mieszkania są relatywnie tańsze – mówi Radosław Bieliński, Rzecznik Prasowy Dom Development S.A.

W mieszkaniówce, powiedzenie “im większe, tym droższe” nie ma zastosowania. Bo tu im większe mieszkanie, tym zazwyczaj tańsze. Choć cena za całe mieszkanie jest wyższa, w przeliczeniu na mkw. wychodzi taniej niż za mniejszy metraż.

Jak słusznie wskazuje Barbara Kunicka, kierownik Działu Sprzedaży Unidevelopment S.A. – Choć stawka za mkw. jest zwykle niższa w przypadku dużych mieszkań, to kupno większej nieruchomości wiąże się oczywiście z wyższą ceną, co ma często kluczowe znaczenie dla klientów. Wraz z metrażem wzrasta również koszt wykończenia mieszkania i miesięcznego utrzymania (czynsz itp.)

Kiedy jest dobry moment na zakup mieszkania? Przeczytaj nasz artykuł.

Pomimo wyższego, choć nie zawsze, kosztu wykończenia i comiesięcznych kosztów utrzymania (nie dotyczy mieszkania bezczynszowego), przy wsparciu rządowym, zakup dużego mieszkania jest atrakcyjną propozycją. Doskonale zobrazuje to przykład Wawel Service:

Mieszkania o większym metrażu w inwestycjach mają niższą ceną za mkw. Co więcej, zmiana przepisów MdM, pozwoli rodzinom wielodzietnym kupić mieszkanie z 30 proc. dopłatą. W naszej najnowszej inwestycji Piasta Park będzie więc można uzyskać prawie 90 tys. zł. dopłaty do kredytu na mieszkanie ok. 70 mkw. Tym samym, takie lokum będzie można kupić już za 200 tys. zł – mówi Adrian Potoczek, Dyrektor ds. sprzedaży.

Jak było kiedyś, a jak jest teraz?

Ceny dużych mieszkań, podobnie jak i tych mniejszych nie uległy w ostatnich latach znaczącym zmianom. – Ceny dużych mieszkań, czyli o metrażu co najmniej 70 mkw. są na podobnym poziomie jak rok czy dwa lata temu. Stabilne ceny mieszkań, niskie oprocentowanie i tym samym niskie koszty kredytów sprzyjają zakupom lokali o większych metrażach – Radosław Bieliński, Rzecznik Prasowy Dom Development S.A.

Powstaje coraz więcej mieszkań – co się z tym wiąże?

Preferencje klientów w ostatnim czasie wyraźnie się zmieniają. Większe mieszkania zaczynają się cieszyć coraz większym zainteresowaniem, a ich ceny, ku uciesze kupujących – nie ulegają większym zmianom. Ci, którzy chcą wiedzieć za co płacą, mogą zawsze wybrać mieszkanie bezczynszowe.

Duże mieszkania mają z reguły zauważalnie niższą cenę za mkw. niż mniejsze lokale. Ceny w obu tych przypadkach zmieniają się jednak zwykle proporcjonalnie, a w ciągu ostatnich kilku lat ustabilizowały się i nie widać drastycznych skoków – dodaje Barbara Kunicka, kierownik Działu Sprzedaży Unidevelopment S.A.

Większe mieszkania, biorąc pod uwagę cenę za mkw., są tańsze niż mieszkania jedno – czy dwupokojowe w najbardziej pożądanych metrażach. Jednak niezmiennie, bez względu na metraż, ceny mieszkań rosną w zależności od atrakcyjności lokalizacji, w jakiej powstają.

Sprawdź: Doradca kredytowy – czy warto szukać finansowania z jego pomocą?

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz